Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2023.11.07

Wernisaż wystawy fotografii “Korekta Losu / The Correction of Fate”

Dwie artystki fotografki. Dwie różne narracje i odmienny sposób konstruowania opowieści.

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Anny Gondek-Grodkiewicz i Pauliny Holtz pt. “Korekta Losu / The Correction of Fate”, prezentowanej w przestrzeni Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, w ramach V Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. 

Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie autorskie.

 

Kiedy: 10 listopada  / piątek / godz. 18:00

Gdzie: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie / ul. Jana III Sobieskiego 18 / parter

Wstęp wolny.

 

Kuratorka wystawy: Małgorzata Wakuluk

Polish Women Photographers

 

Ekspozycja potrwa do 26 listopada 2023 r.

 

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/304495985862178/

 

— 

Korekta Losu
The Correction of Fate

 

U Pauliny Holtz jest to portretowa konstrukcja - jeden model i jedno przemyślane symboliczne ujęcie, zaś u Anny Gondek-Grodkiewicz widzimy wielokrotny portret zbiorowości - ujętej po reportersku, w świetnie wychwyconych dynamicznych kadrach. Obie opowiadają o człowieku, o jego życiowych priorytetach, poszukiwaniu celów i dróg wiodących do nich, choć sedno żadnej z tych opowieści nie jest wprost pokazane na zdjęciach. Obie artystki prezentują zestawy radosnych, lekkich i pełnych kolorów fotografii wymagających jednocześnie pogłębionego wejrzenia w ich głęboko humanistyczny wymiar i uniwersalny przekaz.

 

Paulina Holtz swój cykl zatytułowany „Co poszło nie tak” bardzo trafnie określiła „przewrotną opowieścią” o dziecięcych marzeniach. Bohaterami fotografii są bowiem znani aktorzy, którzy zostali zapytani o to, „co w ich życiu poszło nie tak, że zostali aktorami”. Ta zabawna i paradoksalna teza to, nie tylko gra słów i powód do uśmiechu. Pod jej powierzchnią kryje się bowiem o wiele więcej. Pytanie to działa jak myślowy automat wrzucający rozmówcę (i czytelnika autorskiego komentarza do wystawy) w obszar namysłu nad rolą marzeń w ludzkim życiu - zarówno tych spełnionych, jak i zaniechanych. Jedne i drugie piszą nasz los. Pierwsze - otwierając wprost i definiując drogi rozwoju, drugie – otwierając pustkę na nowe, na to co je zstąpi w naszej wyobraźni, na to, co przyprowadzi ślepy(?) los. 

 

Bohaterami portretów Pauliny Holtz są osoby, które „wyrosły” z dziecięcych marzeń zanim zdążyły / odważyły się / je zrealizować. Pewnie stało się tak z różnych powodów - mniej lub bardziej uzasadnionych predyspozycjami, mniej lub bardziej obiektywnych. To o tych zarzuconych ideach przyszłego siebie, opowiadają portrety wykonane przez P. Holtz na potrzeby tej wystawy. Echem tamtych niedokonanych historii są użyte charakteryzacje, symboliczne przedmioty lub sytuacyjne inscenizacje. To taki powrót sentymentalny, wizualne hipotezy życia, które nie doczekało się spełnienia w tamtym kształcie. W życiu naszych bohaterów w miejsca po zarzuconych pomysłach wkraczały kolejne, pojawiały się nowe marzenia, „przypadki” i inne narzędzia losu, który sprawił, że mogli znaleźć się tam, gdzie aktualnie są. To mechanizm uniwersalny dotyczący każdego z nas.

Ileż możliwych żyć można by utkać z naszych losów, gdyby je inaczej poprowadzić. O iluż wersjach siebie nie będziemy mieć pojęcia, bo nigdy ich nie poznamy. Nasza wolność wyboru okazuje się jednocześnie kotwicą wrzucającą nas na konkretny grunt, w którym wzrastamy, tracąc z pola inne możliwe światy i losy. Pojawia się pytanie – otwarte i skazane na brak odpowiedzi – czy wybór był właściwy, czy to był ten najlepszy, najbardziej wart wysiłku jakie prowokuje życie. Nasi bohaterowie pokazują, że marzyli pięknie i pięknie żyją. Z racji wykonywanego zawodu lokujemy ich automatycznie w gronie ludzi społecznie uprzywilejowanych. 

 

Ale ta opowieść jest nie o tym. Konkluzją do odkrycia jest to, że każdą z wybranych ścieżek losu można zawędrować w piękne miejsce. Trzeba tylko (aż) wydeptywać ja najlepiej jak umiemy, z zaangażowaniem i wiarą w przyjęty cel. Tu nie ma miejsca na półśrodki. Dzięki pracy i pasji nie napotkamy dróg definicyjnie lepszych i gorszych. Sukces, satysfakcja, poczucie spełnienia to stawka na każdej z nich.

Anna Gondek-Grodkiewicz w cyklu pt. „Być silnym, zdrowym, szczęśliwym. To Be Alive” prezentuje reporterskie kadry z wioski w Sudetach, w której mają miejsce warsztaty Innerfire – prowadzone wg teorii i metody Wima Hofa - polegające m. in. na terapeutycznej ekspozycji nagich ciał na zimno, połączeniu ich z metodami oddychania i technikami medytacyjnymi. Celem tych działań jest doprowadzenie do uzdrowień i przebudowy układu nerwowego, hormonalnego i odpornościowego. Z metody tej korzystają osoby w kryzysie, potrzebujące uzdrowienia, cierpiące na choroby stawów, immunologiczne, neurologiczne, a nawet nowotwory. 

 

Przyjeżdżają także poszukający wzmocnienia psychicznego, odbudowania sił do przepracowania życiowych kryzysów, zanurzenia się w surowych siłach przyrody, aby czerpać z jej mocy. To niezwykle dynamiczne kadry, a kipiąca z nich energia i witalność zdaje się udzielać odbiorcom tych radosnych fotografii. Zobrazowane emocje to skutek energetyzującego działania terapii i potęgi natury, ale też wpływ odkrytej przy tej okazji wspólnoty i łączącego jej członków pragnienia uzdrowienia. To wszystko co widzimy w kadrach buduje sielankowy wręcz obraz sytuacji, na której dnie ukryte są jednak problemy ich bohaterów, ich choroby, ale i silna wola ich pokonania.

 

Nie poddawanie się, sprawczość, świadome podążanie za przyjętym celem – to ludzkie cechy stanowiące o sile naszego gatunku oraz wspólny mianownik budujących tę wystawę projektów. A jednocześnie ich głęboko humanistyczna puenta.

Jolanta Rycerska
 

O autorkach

 

Anna Gondek-Grodkiewicz - fotografka. Laureatka Grand Press Photo 2017 (I nagroda w kategorii Życie Codzienne- Fotoreportaż). Jej prace publikowane były m.in. w National Geographic Polska,Newsweeku, The Times Polska, Gazecie Wyborczej, Wysokich Obcasach i Gali, jak również w prestiżowej publikacji PRESS „15 lat Grand Press Photo”. Wykładowczyni fotografii na Wydziale Grafiki oraz w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS.

Mieszkała i pracowała w Polsce, Australii i Hiszpanii. Z aparatem przemierzyła pół świata realizując tematy fotograficzne wśród Indian Kuna Yala zamieszkujących wyspy archipelagu San Blas na Morzu Karaibskim; eksplorując tradycje w kulturze Ameryki Centralnej (Panama, Kostaryka,Nikaragua, Salwador); docierając do kultów Tajlandii; fotografując „Piekło Kobiet” w Salwadorze; a na Islandii i w Polsce zgłębiając fenomen tęsknoty ludzi zachodu za intensywnym kontaktem z surową naturą.

Uczestniczyła w Master Class Workshop prestiżowych agencji fotograficznych: VII Photo Agency oraz Magnum Photos.

Paulina Holtz - aktorka i fotografka. Jak sama mówi o sobie “... fotografia to moja wielka pasja. Uczę się cały czas. Obserwuję. Sprawdzam. Oglądam. Szukam. Uwielbiam patrzeć na ludzi zza obiektywu i sprawiać, że dobrze się czują przed obiektywem”.

Dwukrotna laureatką konkursu Fujifilm Polska, a także Fotografka Roku 2020 i 2021. Członkini społeczności Polish Women Photographers, założonej i od początku konsekwentnie prowadzonej przez Małgorzatę Wakuluk. Uczestniczka zbiorowej wystawy pt. “Rok w obiektywach Polskich Fotografek”, prezentowanej w 2023 roku w galeriach, w całej Polsce.

 

 

Wydarzenie jest częścią projektu “Patrz!Szeroko - V Rzeszowski Weekend Fotografii” dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

 

Organizator: Rzeszowska Akademia Fotografii

Partnerzy wystawy: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Polish Women Photographers, Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

 

Partner Technologiczny #RWF2023: Panasonic Polska

 

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

 

 —

#RWF2023 #PatrzSzeroko #RzeszowskiWeekendFotografii #RzeszowskaAkademiaFotografii #PolishWomenPhotographers #AnnaGondekGrodkiewicz #PaulinaHoltz #KorektaLosu #TheCorrectionOfFate #Wystawa #Exhibition #Fotografia #Photography #BWA #KulturaWRzeszowie #StolicaInnowacji #GFMR

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa