Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-06-20 - 2024-06-23

Nowe wystawy w rzeszowskim BWA

Biuro Wystaw Artystycznych przygotowało nowe wystawy specjalnie na zbliżający się Europejski Stadion Kultury.

 

20.06.2024 – 21.07.2024

Dorota Skubisz

 

Dorota Skubisz urodziła się i mieszka w Przemyślu.  W roku 1987 ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) uzyskując dyplom w pracowni wklęsłodruku prof. Haliny Cader. W latach 1992-2020 pracowała jako instruktor plastyki. Zajmuje się malarstwem, batikiem, rysunkiem. 

Wystawiała swoje prace zarówno na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych w kraju; w Toruniu, Przemyślu, Warszawie, Krasiczynie, Krakowie, Bytomiu, Łomży, Gdańsku, Bolestraszycach jak i zagranicą; Debreczyn (Węgry), Paderborn (Niemcy).

 

…W połowie lat 90-tych objawił się batik – dalekowschodnia technika, której styl pracy przypominał mi grafikę. (…) W batiku materia stawia swoje warunki, wosk rozlewa się, pęka i podbarwia. Odbywa się nieustanny dialog z tym - co ja chcę, a tym - co się dzieje inaczej. Trzeba dopuszczać przypadki, improwizować a także myśleć negatywem, gdyż najciemniejsze miejsca to te nienamalowane.  Końcowe prasowanie jest jak uwalnianie motyla z poczwarki…  Albo nie-motyla… Po 20 latach fascynacji zatęskniłam za inną jakością koloru.

 

... Najtrudniej pisać czy mówić o sobie i o tym, co jest własną twórczością. Zawsze byłam marzycielką - kiedyś więcej z ludźmi, teraz bardziej ze sobą i z psem. Kiedyś mój świat wypełniały dzieci, bajki i kolory, teraz jestem samotnikiem gadającym bardzo poważnie z tymi, których stwarzam. Ich świat jest moim światem - pełno w nim błękitów i prawie bez żółci. Nie wnikam, dlaczego…

 

Moje credo zawieram w jednym zdaniu: … jest jeden świat i nasze marzenia, sny, pragnienia, wspomnienia i rzeczywistość istnieją w nim w taki sam niepojęty sposób tworząc Jeden świat …

 

W tytule wystawy nie ma miejsca na: nie. Wszystkie obrazy powstały w ciągu ostatniego roku i są zapisem szczerości wobec siebie. Impuls znów przyszedł z Azji. Był iskierką w spojrzeniu skośnych oczu, delikatnym uśmiechu i harmonijnych dźwiękach guqin i erhu. Stał się całym gwiaździstym wszechświatem. Nie określam celu mej wędrówki, dopóki mogę postawić następny krok. W końcu bez lęku stwierdzam, że wrażliwość jest piękna. Jest prawdziwie i jest magicznie.

 

 

20.06.2024 – 21.07.2024

      NA PAPIERZE BEZ GRANIC…

          ARTYŚCI TRÓJMORZA – HABITAT 2024

/ EUROPEJSKI STADION KULTURY 2024 /

 

Wystawa sztuki współczesnej wykonanej na papierze, organizowana przez Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. 

 

Kuratorzy 8. edycji Międzynarodowego Forum Artystycznego „Na papierze bez granic… artyści Trójmorza – habitat 2024” prezentują twórczość artystów działających w 13 państwach Inicjatywy Trójmorza: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Austria, Chorwacja, Słowenia, Grecja, Węgry, proponując aktualny na dzisiejsze czasy temat „habitat”.

 

…Papier jest niezbędnikiem artysty, trudno sobie wyobrazić jego brak czy zastąpienie go innym materiałem. Ten znany od ponad dwóch tysięcy lat niepozorny materiał jest jednym z najciekawszych wynalazków, który w zdecydowany sposób przyczynił się do rozwoju sztuk pięknych i nadal ten rozwój stymuluje. Nie do przecenienia jest wartość papieru, jego pamięć archiwalna, zalety, nieograniczone możliwości zastosowania, rodzaje, prosta obróbka oraz naturalna fizyczność. Można śmiało stwierdzić, że na papierze zbudowano całą kulturę, sztukę i naukę czasów nowożytnych. Praca na papierze jest o tyle wyjątkowa, że nie wymaga zastosowania specjalistycznego warsztatu. Można na nim tworzyć przy pomocy każdego narzędzia, wykorzystywać jego barwę, strukturę, grubość, fakturę, chłonność, a proces ten stwarza pole do zastosowania wszelkich możliwych rozwiązań artystycznych…

 

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni artyści, dla których papier jest podstawowym medium w ich twórczości. Założeniem wystawy jest ukazanie różnorodności realizacji artystycznych wykonanych na papierze lub wykorzystujących papier jako medium czy źródło twórczych inspiracji. Wystawa ukazuje różnorodność koncepcji artystycznych, odmienność kulturową poszczególnych państw Inicjatywy Trójmorza, ich znaczenie dla sztuki i kultury europejskiej, a zarazem to, co jest wspólne – ponadczasowość oraz uniwersalne wartości. Wystawa prezentuje prace 63 artystek i artystów z państwa Inicjatywy Trójmorza.

 

Kuratorzy wystawy:

Jan F. Ferenc
Sławomir Plewko
Robert Rabiej

 

20 Czerwca 2024 / 18.00 / WERNISAŻ

21 Czerwca / 15.00 / OPROWADZANIE KURATORSKIE

21 - 23 Czerwca / 10.00 – 17.00 / WYSTAWA W RAMACH FESTIWALU WSCHÓD KULTURY EUROPEJSKI STADION KULTURY – WSTĘP NA WYDARZENIA BEZPŁATNY

 

Wystawa czynna do 21 lipca /12.00 – 19.00/

 

ZAPRASZAMY!!!

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa