Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-05-24 - 2024-05-30

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 24 - 30.05

25.05 i 9.06 - Ostatnie pokazy filmu MUR - poruszającego dokumentu Kasi Smutniak - tylko w Kinie za Rogiem Cafe

Kasia Smutniak to niezwykle popularna w Polsce i we Włoszech aktorka, znana z takich produkcji jak "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" czy "Oni". Tym razem gwiazda postanowiła spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery i podjęła ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

25.05 godz. 18:00

9.06 godz. 18:00

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/repertuar/

Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.

 

27.05 godz.18:00 Mateusz Damięcki, Katarzyna Figura w sztuce HUMANI w cyklu - TEATR NA EKRANIE

W poniedziałek 27.05 o godz. 18:00 zapraszamy na nasz interesujący cykl pt. TEATR NA EKRANIE, 🎭 w ramach którego, raz w miesiącu pokazujemy ciekawe, nagradzane, polskie sztuki teatralne z doborową obsadą.  

🎥 W cyklu zobaczymy ekranizacje tworzone głównie przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalających na realizację nowatorskich utworów.

🎭HUMANI - Bohaterka sztuki, po nieudanym związku, postanawia kupić humanoida, zaawansowanego technologicznie robota. Dzięki oprogramowaniu ma stać się jej idealnym partnerem. Robot zaczyna wykazywać zdolność do przeżywania, odczuwania, a nawet cierpienia. Komedia nie pozbawiona refleksji o problemie sztucznej inteligencji, a także o skomplikowanej naturze potrzeb człowieka.

Utwór z gatunku socjologicznego science fiction. Rozwinięte technologie pozwalają na stworzenie istot humanoidalnych, które mają zaspokoić ludzką potrzebę bliskości innej osoby. Główna bohaterka, po nieudanym związku, postanawia kupić humanoida, zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie. Indywidualne oprogramowanie pozwala stworzyć partnera idealnego. Sprawa się komplikuje, kiedy robot potrafiący upodobnić się do człowieka zaczyna wykazywać zdolność do przeżywania, odczuwania, a nawet cierpienia. Komedia nie pozbawiona refleksji o problemie sztucznej inteligencji, a także o skomplikowanej naturze potrzeb człowieka, a w szczególności kobiety.

Reżyseria: Katarzyna Trzaska

Obsada: Anna Ilczuk, Mateusz Damięcki, Philippe Tłokiński, Katarzyna Figura, Krzysztof Dracz

 

28.05 godz. 18:00 Portret kobiety w ogniu - KADR JAK MALOWANY

Zapraszamy Państwa do Kina za Rogiem Cafe i udziału w kolejnym spotkaniu w ramach naszego interesującego cyklu!

KADR JAK MALOWANY to comiesięczne spotkania ze sztuką i filmem. Wykładom o artystach i dziełach, które zainspirowały konkretne kadry i sceny filmowe będzie towarzyszył specjalnie wybrany seans. 🎞️🎨 Czym kierowali się twórcy filmowi przygotowując ujęcie? Dlaczego dane dzieło zostało odtworzone w filmie i jakie to ma znaczenie dla fabuły? Dowiecie się tego i wiele więcej!

Drugie spotkanie w ramach cyklu

wtorek, 28.05.2024 godz. 18:00 wykład + seans filmu „Portret kobiety w ogniu”

Bilety: 20 zł

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/portret-kobiety-w-ogniu-2/

🗣️ Wykłady prowadzi ks. Paweł Batory - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, historyk sztuki, wykładowca oraz miłośnik kina

🎬 Film: Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

Mistrzowsko poprowadzona opowieść o zakazanym uczuciu, film zmysłowy i romantyczny, a zarazem drapieżny. „Portret kobiety w ogniu” umyka melodramatycznym kliszom – przede wszystkim dzięki pełnokrwistym, odważnym bohaterkom, które rzucają wyzwanie swoim czasom, a także dzięki wybitnym kreacjom aktorskim Noémie Merlant i Adele Haenel.

Nagrody

2019 - Cannes:

Nagroda Specjalna - Palma 'Queer' dla filmu pełnometrażowego - Céline Sciamma

Złota Palma - Najlepszy scenariusz - Céline Sciamma

2019 - Europejska Akademia Filmowa:

Najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów (EUFA) - Céline Sciamma

Najlepszy europejski scenarzysta roku - Céline Sciamma

2020 - Cezary - Najlepsze zdjęcia - Claire Mathon

2020 - Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych - Najlepsze zdjęcia - Claire Mathon

 

PREMIERA  

STREFA INTERESÓW - Nagrodzony dwoma Oscarami oraz dwiema nagrodami w Cannes wybitny i porażający film Jonathana Glazera.

Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

 

WARSZTATY

Do 5.06 wyślij materiał scenariuszowy i ZRÓB Z NAMI SWÓJ FILM - Warsztaty filmowe "FREE YOUR FILM"

Chcesz stworzyć film? Kochasz kino i marzy Ci się praca w przemyśle filmowym? Może myślisz zdawać do szkoły filmowej? Lub po prostu chcesz przeżyć przygodę związaną z filmem? Każda odpowiedź jest dobra, aby wziąć udział w wakacyjnych, specjalnych warsztatach filmowych "FREE YOUR FILM" organizowanych przez Kino za Rogiem Café i nagradzanego reżysera Bartłomieja Żmudę.

W tej odsłonie naszego wydarzenia stworzymy 3 profesjonalne sceny fabularne oparte o Wasze teksty, więc niezależnie jakie miejsce w branży jest dla Ciebie ważne (aktor, scenarzysta, reżyser itd. itp.) te WARSZTATY będą znakomitą okazją, by od podszewki poznać pracę na planie i stworzyć Swój wymarzony materiał! Zrealizowane sceny możecie w przyszłości przedstawić w teczce egzaminacyjnej do wybranej szkoły filmowej.

📅 Warsztaty składają sie z dwóch etapów

Do 5 czerwca 2024 na adres  możecie wysyłać Swoje materiały  filmowe, które zostaną przedyskutowane na zajęciach grupowych pierwszego dnia warsztatów, i z których 3 zostaną wybrane do realizacji.

(Tekst: autorski, nie adaptacja, maksymalnie 7 stron - może być częścią większej całości, jak i pojedynczą, suwerenną sceną. Nie musi zawierać dialogów - może być rozpisany jako treatment).

Trzydniowe Warsztaty teoretyczne i praktyczne odbędą się:

piątek 5.07.2024 w godz. 10:00 - 2:00 w nocy

  • od 10:00 do 20:00 zajęcia scenopisarskie oparte o przesłane teksty. Całą grupą, wraz z tutorem rozmawiamy o każdym z materiałów, wprowadzamy poprawki i omawiamy pod kątem realizacyjnym.
  • od 20:00 do 2:00 maraton filmowy i analiza filmów (dla chętnych)

sobota 6.07.2024 11:00 - 22:00

Kontynuacja pracy grupowej oraz indywidualna praca nad poprawkami. Indywidualne konsultacje z tutorem. Wybór trzech tekstów do sfilmowania (po jednej scenie).

Podział Uczestników na poszczególne piony realizacyjne (operatorski/scenograficzny/aktorski/reżyserski itd.)

niedziela 7.07.2024 w godz. 10:00 - 20:00

  • WSPÓLNIE, we współpracy z profesjonalnymi aktorami i operatorem realizujemy całodniowy plan zdjęciowy, podczas którego filmujemy 3 sceny. Produkcje realizujemy w wynajętej w tym celu lokacji lub/i (jeśli część scen odbywa się w plenerze) w plenerze.

🎥🎞 Na zajęciach prowadzonych przez docenionego m.in. przez The New York Times Twórcę poznacie tajniki tworzenia scenariusza, pracy reżysera, współpracy reżysera z aktorem oraz sposoby filmowania i obsługi sprzętu. Warsztaty zakończy część praktyczna, czyli nagranie 3 wybranych scenariuszy filmowych.

Do udziału zachęcamy osoby pragnące pracować w branży filmowej, niezależnie po której stronie kamery. UWAGA! NA warsztaty można zapisać się, nawet jeśli nie braliście udziału we wcześniejszych zajęciach.

📜 Każdy z uczestników na zakończenie zajęć otrzyma certyfikat: "Warsztat scenariuszowy oraz współrealizacja profesjonalnej sceny filmowej"

Liczba Uczestników max.: 24 osoby. Warunkiem organizacji warsztatów jest zebranie min. 12 osobowej grupy.

🚨 Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach jest przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, adres, numer telefonu) na adres mailowy: 📧  📧 oraz dokonanie płatności.

Koszt udziału: 750 zł

Prowadzący: Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan", które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku" został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza, pełnometrażowa produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków" wygrała Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" 2022.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 24.05 - 30.05

24.05 PIĄTEK 

17:30 Niebezpieczni dżentelmeni

19:30 Strefa interesów - premiera KzR Cafe

 

25.05 SOBOTA

11:00 Ella Bella Bingo

12:30 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu

14:00 Jestem twój

16:00 Chłopi

18:00 Mur

PIĘTRO ZA ROGIEM

19:00 Małgorzata Pruchnik Chołka - PIAF

 

26.05 NIEDZIELA 

Dzień Matki w Kinie za Rogiem Cafe

11:00 Mama Mu wraca do domu

12:30 Mały Książę

14:30 Rodzinna zamiana ciał

16:30 Na pełny etat

18:30 Matki równoległe

PIĘTRO ZA ROGIEM

19:00 Małgorzata Pruchnik Chołka - PIAF

 

27.05  PONIEDZIAŁEK

16:00 Jestem twój

18:00 Humani - TEATR NA EKRANIE

 

28.05  WTOREK 

16:30 Strefa interesów - premiera KzR Cafe

18:00 Portret kobiety w ogniu - KADR JAK MALOWANY

 

29.05 ŚRODA

16:30 Chłopi

18:30 Strefa interesów - premiera KzR Cafe

 

30.05 CZWARTEK 

11:00 Fru

12:30 Ernest i Celestyna. Misja muzyka

14:00 Kuba Guzik

16:00 Eiffel

18:00 Bestie

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa