Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-05-10 - 2024-05-16

Repertuar i wydarzenia Kina za Rogiem Cafe 10.05 - 16.05

14.05 godz. 18:30 Seksmisja - 40lecie premiery - WTOREK Z KLASYKĄ

Kopalnia cytatów i brawurowe aktorstwo - przypominamy kultową komedię Juliusza Machulskiego, dokładnie w dniu 40lecia premiery.

Rok 1991. Ochotnicy Albert i Maks biorą udział w epokowym eksperymencie. Przez 3 lata mają pozostać w stanie hibernacji, jednak wskutek wybuchu wojny nuklearnej ich sen trwa… ponad pół wieku. Budzą się w roku 2044, w świecie, w którym wszyscy mężczyźni dawno wyginęli, a kobiety rozmnażają się poprzez partenogenezę. Traktowani jak fascynujące archeologiczne znalezisko i arcyciekawy materiał badań naukowych, usiłują przywrócić światu jego dawny, męsko-damski ład. Ich (seks)misja będzie wyjątkowo trudna...

Kultowa komedia Juliusza Machulskiego, przebój dekady lat 80. Zabawa w kino, błyskotliwy gatunkowy pastisz i jednocześnie - przebrana w kostium science-fiction - metafora systemu totalitarnego.

Nagrody

1984 - FPFF:

- Nagroda Główna Jury

- Nagroda za scenografię - Janusz Sosnowski

- Złoty Talar (nagroda POLKINO)

1985 - FPFF - Nagroda Przedsiębiorstwa Dystrybucji Filmów

 

PREMIERY KzR Cafe  

WANDEA. ZWYCIĘSTWO ALBO ŚMIERĆ - Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji: wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi „dość”. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska, a na jej sztandarach widnieje Najświętsze Serce Pana Jezusa... Wizerunek ten do dziś stanowi symbol i słusznie otaczany jest szacunkiem przez francuskie środowiska katolickie i tradycyjne.

Głównym bohaterem filmu jest legendarny François de Charette, młody, choć już od czterech lat emerytowany oficer dawnej Królewskiej Marynarki Wojennej. Wandejscy chłopi niemal siłą wzywają go do objęcia dowództwa powstania. Niechętny początkowo oficer w najbliższych miesiącach okaże się nie tylko sprytnym strategiem wojskowym, lecz także stanie się charyzmatycznym przywódcą i budowniczym bohaterskiej, wolnościowej, oddanej idei i gotowej na wszystko armii powstańczej.

PRZYTUL MNIE. POSZUKIWACZE MIODU - Ulewa zniszczyła cały zapas pysznego miodu, nic nie uchowało się także w pszczelich kryjówkach. Mały Miś decyduje się więc wyruszyć do Złotej Krainy w poszukiwaniu niezastąpionego składnika urodzinowego tortu. Niezawodnym kompanem wycieczki okaże się Tata Miś, który początkowo niechętnie zgadza się na wspólną wyprawę przez las. Czy podczas niezwykłej przygody Mały Miś zdoła wykazać się odwagą i samodzielnością? I co na to jego nadopiekuńczy Tata?

 

WARSZTATY - RUSZYŁY ZAPISY!

ZRÓB Z NAMI SWÓJ FILM - Warsztaty filmowe "FREE YOUR FILM"

Chcesz stworzyć film? Kochasz kino i marzy Ci się praca w przemyśle filmowym? Może myślisz zdawać do szkoły filmowej? Lub po prostu chcesz przeżyć przygodę związaną z filmem? Każda odpowiedź jest dobra, aby wziąć udział w wakacyjnych, specjalnych warsztatach filmowych "FREE YOUR FILM" organizowanych przez Kino za Rogiem Café i nagradzanego reżysera Bartłomieja Żmudę.

W tej odsłonie naszego wydarzenia stworzymy 3 profesjonalne sceny fabularne oparte o Wasze teksty, więc niezależnie jakie miejsce w branży jest dla Ciebie ważne (aktor, scenarzysta, reżyser itd. itp.) te WARSZTATY będą znakomitą okazją, by od podszewki poznać pracę na planie i stworzyć Swój wymarzony materiał! Zrealizowane sceny możecie w przyszłości przedstawić w teczce egzaminacyjnej do wybranej szkoły filmowej.

📅 Warsztaty składają sie z dwóch etapów

- Do 5 czerwca 2024 na adres możecie wysyłać Swoje scenariusze filmowe, które zostaną przedyskutowane na zajęciach grupowych pierwszego dnia warsztatów, i z których 3 zostaną wybrane do realizacji.

(Tekst: autorski, nie adaptacja, maksymalnie 7 stron - może być częścią większej całości, jak i pojedynczą, suwerenną sceną. Nie musi zawierać dialogów - może być rozpisany jako treatment).

- Trzydniowe Warsztaty teoretyczne i praktyczne odbędą się:

piątek 5.07.2024 w godz. 10:00 - 2:00 w nocy

  • od 10:00 do 20:00 zajęcia scenopisarskie oparte o przesłane teksty. Całą grupą, wraz z tutorem rozmawiamy o każdym z materiałów, wprowadzamy poprawki i omawiamy pod kątem realizacyjnym.
  • od 20:00 do 2:00 maraton filmowy i analiza filmów (dla chętnych)

sobota 6.07.2024 11:00 - 22:00

  • Kontynuacja pracy grupowej oraz indywidualna praca nad poprawkami. Indywidualne konsultacje z tutorem. Wybór trzech tekstów do sfilmowania (po jednej scenie).
  • Podział Uczestników na poszczególne piony realizacyjne (operatorski/scenograficzny/aktorski/reżyserski itd.)

niedziela 7.07.2024 w godz. 10:00 - 20:00

  • WSPÓLNIE, we współpracy z profesjonalnymi aktorami i operatorem realizujemy całodniowy plan zdjęciowy, podczas którego filmujemy 3 sceny. Produkcje realizujemy w wynajętej w tym celu lokacji lub/i (jeśli część scen odbywa się w plenerze) w plenerze.

🎥🎞 Na zajęciach prowadzonych przez docenionego m.in. przez The New York Times Twórcę poznacie tajniki tworzenia scenariusza, pracy reżysera, współpracy reżysera z aktorem oraz sposoby filmowania i obsługi sprzętu. Warsztaty zakończy część praktyczna, czyli nagranie 3 wybranych scenariuszy filmowych.

Do udziału zachęcamy osoby pragnące pracować w branży filmowej, niezależnie po której stronie kamery. UWAGA! NA warsztaty można zapisać się, nawet jeśli nie braliście udziału we wcześniejszych zajęciach

📜 Każdy z uczestników na zakończenie zajęć otrzyma certyfikat: "Warsztat scenariuszowy oraz współrealizacja profesjonalnej sceny filmowej"

Liczba Uczestników max.: 24 osoby. Warunkiem organizacji warsztatów jest zebranie min. 12 osobowej grupy.

🚨 Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach jest przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, adres, numer telefonu) na adres mailowy: 📧 📧 oraz dokonanie płatności.

Koszt udziału: 750 zł

Prowadzący: Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan", które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku" został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza, pełnometrażowa produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków" wygrała Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" 2022.

 

ZAPOWIEDZI

22.05 godz. 18:30 MUR poruszający dokument Kasi Smutniak - tylko w Kinie za Rogiem Cafe

Kasia Smutniak to niezwykle popularna w Polsce i we Włoszech aktorka, znana z takich produkcji jak "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" czy "Oni". Tym razem gwiazda postanowiła spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery i podjęła ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Produkcję zobaczymy na trzech seansach tylko w Kinie za Rogiem Cafe. Pierwszy pokaz zaplanowany jest w ramach Filmowych Spotkań za Rogiem, czyli połączony z prelekcją i dyskusją.

22.05 godz. 18:30

26.05 godz. 18:30

8.06 godz. 18:00

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/repertuar/

Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.

 

26.05 godz. 18:00 Edith Piaf - recital Małgorzaty Pruchnik - Chołki na Dzień Matki w Kinie za Rogiem Café

Koncert, który zachwyci wielbicieli Paryża, muzyki i miłości. Edith Piaf to legenda, a jej życie, pełne wzoltów i upadków porusza miliony do dziś. Ten pełen wzruszeń życiorys zapisany w piosenkach przedstawi na scenie Kina za Rogiem Café - Małgorzata Pruchnik Chołka, 26 maja 2024 o 18:00. Nie przegapcie!

Bilety przedsprzedaż 60 zł / w dniu koncertu 70 zł

Do nabycia na kupbilecik.pl https://bkb.pl/128476-3c702

Wykonawcy:

Małgorzata Pruchnik-Chołka. Aktorka i wokalistka, która ma na koncie wiele ról w spektaklach dramatycznych i muzycznych. Obecnie aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Piosenka to jej ulubiona forma rozmowy z widzem.

Akordeon: Dariusz Kot. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Członek znanego zespołu Rzeszów Klezmer Band.

Kontrabas: Wojciech Front. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Współtworzył przez 13 lat legendarny zespół Cracow Klezmer Band.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 10.05 -16.05

 

10.05 PIĄTEK 

17:30 Gra Fortuny

19:30 Wandea. Zwycięstwo albo śmierć - PREMIERA KzR Cafe

 

11.05 SOBOTA

11:00 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu - PREMIERA KzR Cafe

12:30 seans prywatny

14:30 Vika! 

16:00 Badman

18:00 seans prywatny

 

12.05 NIEDZIELA 

11:00 Skąd się biorą sny

12:30 Mała Wielka Stopa 2. W rodzinie siła

14:30 Wandea. Zwycięstwo albo śmierć - PREMIERA KzR Cafe

16:30 Niebezpieczni dżentelmeni

18:30 Pod powierzchnią

 

13.05  PONIEDZIAŁEK

17:00 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu - PREMIERA KzR Cafe  

18:30 Gra Fortuny

 

14.05  WTOREK 

16:30 Pod powierzchnią

18:30 Seksmisja - 40lecie premiery - WTOREK Z KLASYKĄ

 

15.05 ŚRODA

16:30 Wandea. Zwycięstwo albo śmierć - PREMIERA KzR Cafe

18:30 Gra szpiegów

 

2.05 CZWARTEK 

16:30 Badman

18:30 Ulmowie. Błogosławiona rodzina - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa