Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-05-10 17:30

Śladami Salomona Zweiga

Serdecznie zapraszamy na spacer miejski 10 maja, godz. 17.30 pt. "Śladami Salomona Zweiga", miejsce zbiórki – przy studni na Rynku w Rzeszowie

 

Salomon Zweig urodził się w 1873 roku. Mieszkał ze swoją rodziną w Rzeszowie, posiadał tutaj dwa domy oraz Fabrykę Maszyn i Odlewnię Żelaza. Do dzisiaj na terenie miasta zachowało się wiele żeliwnych elementów wyprodukowanych w jego przedsiębiorstwie, między innymi włazy studzienek deszczowych, rury pionowe, czy tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę jednej z kamienic. Od kilku lat ślady Salomona Zweiga w Rzeszowie tropi Marta Wójcik i o efektach swoich poszukiwań opowie podczas najbliższego spaceru.

 

Marta Wójcik - kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, organizatorka i współorganizatorka wielu wydarzeń promujących kulturę żydowską i upamiętniających dziedzictwo rzeszowskich Żydów (m. in. wystawa w 2017 roku pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”, oraz wystawa w 2020 roku „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”), od 2022 roku sekretarz Stowarzyszenia Rajsze.

 

Spotykamy się 10 maja o 17.30 pod studnią na rynku.                 

 

Spacer jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.


Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa