Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-05-07 18:00

"Ostatni akt żydowskiej tragedii"

25 lutego 1944 r. Niemcy schwytali i osadzili w rzeszowskim Zamku grupę Żydów, którzy ukrywali się w piwnicach pod Rynkiem. Kilka dni później, 1 marca, wszyscy zostali rozstrzelani. Franciszek Kotula określił te wydarzenia mianem „ostatniego aktu żydowskiej tragedii”.

 

7 maja o 18.00 w Rzeszowskich Piwnicach wybrzmi historia tych prawie 40 Żydów, którzy przez miesiące ukrywali się w centrum miasta, dosłownie pod stopami niemieckich okupantów. Na podstawie relacji ocalałych, polskich świadków i materiałów procesowych zaprezentowane zostaną sylwetki żydowskich rzeszowian, którzy w ten sposób walczyli o przetrwanie.

 

Po prelekcji wspólnie udamy się na początek tunelu, który 80 lat temu stanowił element systemu kryjówki.

 

Autorem prelekcji będzie Kamil Kopera – historyk w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, poprzednio specjalista do spraw badań w markowskim Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Członek forum badań nad Zagładą w Polsce przy Arnold and Leona Finkler Institute of Holocaust Research izraelskiego uniwersytetu Bar-Illana.

 

W ramach pracy zawodowej Kamil Kopera zajmuje się strategiami przetrwania Żydów i relacjami polsko – żydowskimi w czasie II wojny światowej, jest współtwórcą wystaw i autorem publikacji poświęconych tym zagadnieniom, w tym ekspozycji stałej "Zawołani po imieniu" w warszawskim "Domu bez Kantów". W 2020 r. ukazała się jego książka pt. "Losy Żydów z Markowej", będąca wynikiem badań nad ustaleniem tożsamości dotychczas bezimiennych ofiar Zagłady z tej podkarpackiej miejscowości. Jego badania doprowadziły w 2022 r. do odsłonięcia na terenie Placu Cichociemnych w Rzeszowie pomnika poświęconego Michałowi Stasiukowi i Żydom którzy z jego wsparciem ukrywali się pod rzeszowskim Rynkiem.

 

Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie Rajsze oraz Rzeszowskie Piwnice.
Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach „Całorocznej działalności kulturalnej 2024”.

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa