Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-04-26 - 2024-05-02

Repertuar i wydarzenia Kina za Rogiem Cafe 26.04 - 02.05

12. Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji O!PLA  - OSTATNIE SEANSE tylko w Kinie za Rogiem Cafe!

Tylko do końca kwietnia Kino za Rogiem Cafe zaprasza do udziału w OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU ANIMACJI “O!PLA”

 „O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation” i jest inicjatywą mającą na celu promocję polskiej animacji oraz nawiązania relacji z polskim widzem (w każdym wieku!). 

🎞️ Kino za Rogiem Cafe rozumiejąc, że autorska animacja to ważny i wciąż rozwijający się element Polskiej Kinematografii zaprasza na miesiąc z O!PLA. W kwietniu pokażemy animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a każdy seans połączony jest z głosowaniem, w którym Widzowie stają się Jury i mogą wyrazić opinię o produkcjach.

Do uczestnictwa w kwietniowych pokazach jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki zapraszamy niezależnie od wieku, samodzielnie lub w grupie zorganizowanej. 

KONKURS TERAZ DZIECI MAJA GŁOS! (TDMG!):

🎥 PROGRAM PRZEDSZKOLNY 3-6 LAT: 8 FILMÓW = ok. 44'

https://polskaanimacja.wordpress.com/przedszkolna_24/   

🎥 PROGRAM WCZESNOSZKOLNY 6-11 LAT: 6 FILMÓW = ok. 62'

https://polskaanimacja.wordpress.com/wczesnoszkolna_24/  

🎥 PROGRAM SZKOLNY 12 - 15 LAT: 7 FILMÓW = ok. 60' 

https://polskaanimacja.wordpress.com/szkolna_24/  

🎥 PROGRAM SPECJALNY: ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII 14- 18 LAT (7-8 SP + LO): 5 FILMÓW = ok. 81' 

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowana-historia-bez-histerii/

🎟️ BILETY: 12zł 

 

KONKURS GŁÓWNY SKIEROWANY DO WIDZÓW 16+, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO DOROSŁYCH:

🎥 PRODUCENCKA - filmy o największym budżecie zrealizowane w wytwórniach/studiach filmowych. CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 84' (7 filmów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/producencka_24/

🎥 STUDENCKA - filmy zrealizowane przez studentów szkół artystycznych i filmowych.  CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 66' (10 filmów)  

https://polskaanimacja.wordpress.com/studencka_24/

🎥 OFF&GO! - filmy w pełni niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim i grantowym, a także filmy zrealizowane przez amatorów, w tym powstałe w ramach warsztatów animacji skierowanych do DOROSŁYCH amatorów.  CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 74' (10 filmów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/off-amp-go_24/

🎥 ANIMOWANE FRASZKI I WIDEOKLIPY (program złożony z dwóch kategorii) - set bardzo krótkich, chwytliwych i zaskakujących filmów animowanych (ANIMOWANE FRASZKI) oraz oficjalne animowane teledyski/wideoklipy. CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 60' (10 fraszek i 12 wideoklipów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-fraszki_24/

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-wideoklipy_24/

🎟️ BILETY: 15zł 

 

27.04 godz. 18:00  Hiroszima, moja miłość - OSTATNI SEANS

W związku z dużym zainteresowaniem tytułem Kino za Rogiem Cafe oraz Instytut Francuski w Krakowie zapraszają na drugi i ostatni seans przełomowego, poruszającego i poetyckiego dramatu w reżyserii Alaina Resnaisa - Hiroszima, moja miłość.

Do Hiroshimy przyjeżdża francuska aktorka kręcić antywojenny film. Tuż przed powrotem spotyka starszego o dwa lata japońskiego architekta. Nawiązują romans, podczas którego wspominają drugą wojnę. Dla niego największym przeżyciem była bomba atomowa, która zabiła jego rodziców, gdy on był na wojnie. Ona podczas wojny zakochała się w młodym Niemcu, zabitym w przeddzień pokoju…

 

29.04 godz. 18:30 Za wolno - TEATR NA EKRANIE

Z radością zapraszamy na nasz nowy, interesujący cykl pt. TEATR NA EKRANIE, 🎭Raz w miesiącu, w poniedziałek, pokazywać będziemy ciekawe, nagradzane, polskie sztuki teatralne z doborową obsadą.  

🎥 Zobaczymy ekranizacje tworzone głównie przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalających na realizację nowatorskich utworów.

ZA WOLNO - On, everyman, zostaje pewnego poranka obudzony przez tajemnicze postaci, które oskarżają go o to, że nie uczestniczy w toczącym się w świecie współzawodnictwie, że żyje „za wolno”, że w istocie jest nikim, że musi odpowiedzieć na wyzwania, walczyć, ćwiczyć, opowiedzieć się, być kimś nietuzinkowym, wyjątkowym, wyróżniającym się, nadzwyczajnym…

Powołany na tajemniczy „poligon”, jest zmuszany do kolejnych absurdalnych aktywności i poddawany dziwacznym próbom charakteru.

Jaki będzie finał tego wykuwania człowieka odpowiedniego do naszych czasów?

Obsada: Mariusz Zaniewski, Wiktor Loga-Skarczewski, Monika Frajczyk, Marcin Gaweł

Sztuka Szymona Jachimka zdobyła wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym ogłoszonym przez Stowarzyszenie ZAiKS w 2020 roku.

 

PREMIERA  

O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ  -  Uroczy szczeniak Lampo gubi się podczas jazdy pociągiem, i od tej pory pociągi stają się jego domem, a podróże koleją – sposobem na życie. Już jako dorosły pies zostaje internetowym celebrytą, bo niemal każdy chce sobie z nim zrobić zdjęcie i wrzucić na media społecznościowe.

Podczas któregoś z przystanków w podróży natrafia na dziewczynkę, która postanawia dać mu prawdziwy dom. Zuzia, córka zawiadowcy stacji, mimo bardzo poważnej choroby serca jest radosnym i pogodnym dzieckiem, jednak bez operacji w USA lekarze nie dają jej szans na przeżycie.

Czy jej przyjaźń z Lampo pomoże rodzicom zebrać pieniądze na operację?

Nagrody

2023 - Złote Lwy - Nagroda Specjalna - Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka - Magdalena Nieć

2023 - Młode Horyzonty - Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS - Najlepszy film skierowany do młodej widowni - Magdalena Nieć

 

26.04 godz. 18:00 Wykład “O plakatach teatralnych subiektywnie”

Z okazji trwającego Roku Witolda Gombrowicza W Kinie za Rogiem Cafe trwa wystawa „Iwona, księżniczka Burgunda – plakaty studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych UR 

Wystawa obejmuje prace studentów II roku kierunku grafika oraz prowadzących zajęcia: mgr Moniki Bartosik (kurator wystawy), dr Marcina Dudka i dr hab. Wiesława Grzegorczyka, prof. UR i potrwa do 5 maja 2024 r.

Wystawie plakatów do sztuki Witolda Gombrowicza towarzyszy wykład dr. hab. Wiesława Grzegorczyka „O plakatach teatralnych subiektywnie" - 26 kwietnia o godz. 18:00.

Plakat teatralny uchodzi od dawna za najbardziej prestiżową kategorię plakatu. Choć już dawno przestał być głównym medium reklamy wizualnej przedstawień teatralnych, wciąż jest obecny w przestrzeni publicznej (coraz częściej w Internecie), a podejście autorów i odbiorców do tego zjawiska jest podobne jak przed półwieczem. Wiesław Grzegorczyk, rzeszowski projektant graficzny i nauczyciel akademicki, przedstawi zarys historii polskiego plakatu teatralnego w subiektywnym wyborze i opowie o swych własnych doświadczeniach w tej dziedzinie.

* Dr hab. Wiesław Grzegorczyk, prof. UR

Urodził się w roku 1965 w Rzeszowie. Absolwent Akademii Medycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego i Instytutu Sztuk Projektowych PANS w Przemyślu. Autor licznych plakatów artystycznych, znaków graficznych i identyfikacji wizualnych, sztandarów, herbów. Pokazywał swe prace na 32 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą oraz na ponad 200 zbiorowych w 40 krajach, w tym na najważniejszych biennale i triennale plakatu. Otrzymał 35 nagród i wyróżnień w konkursach projektowych i filmowych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wykłady obowiązują zapisy:

lub +48 17 867 41 73

 

27.04 godz. 19:00 OPA CUPA! - koncert rzeszowskiego zespołu folkowego

Opa Cupa to zespół grający folk, inspirują się muzyką karpacką, cygańską, bałkańską, a także klezmerską. Grupa złożona jest z muzyków, którzy już od wielu lat angażują się w różne inicjatywy, głównie związane z muzyką tradycyjną. Dzięki doborowi repertuaru, instrumentarium oraz mieszance charakterów tworzą niepowtarzalne brzmienie, które czasem porywa do tańca, a czasem wprowadza w melancholię utworami o tęsknocie i miłości.

W składzie instrumentalnym towarzyszą wokalistom: skrzypce / altówka / kontrabas / klarnet / cymbały / akordeon / cajón / perkusjonalia.

Wokal - Dominika Kindrat

Skrzypce / altówka / wokal - Fryderyk Kruczek

Klarnet - Jakub Augustyn

Akordeon - Paweł Piróg

Cymbały - Andrzej Baran

Kontrabas - Maciej Sobczyk

Perkusjonalia - Bogdan Szewczyk

Zapraszamy do muzycznej podróży!

Bilety w cenie 50 zł dostępne w kasie Kina za Rogiem Café oraz na KupBilecik.pl: https://bkb.pl/125108-17143

 

28.04 godz. 18:00  „LECHAIM” - KONCERT PIEŚNI ŻYDOWSKICH w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki ponownie w KzR Café

Cieszymy się niezmiernie mogąc zapowiedzieć, że w związku z dużym zainteresowaniem ponownie zaprosiliśmy na naszą scenę Małgosię Pruchnik Chołkę, która 28.04.2024 o godz. 18:00 wystąpi z recitalem piosenek żydowskich "LECHAIM"

Będzie to koncert składający się ze znanych i mniej znanych utworów żydowskich i bałkańskich śpiewanych w języku polskim, w Yidish, hebrajskim, a nawet serbskim.   

Bilety przedsprzedaż 60 zł / w dniu koncertu 70 zł

Do nabycia na kupbilecik.pl: https://bkb.pl/125219-d880f

Wykonawcy:

Małgorzata Pruchnik-Chołka. Aktorka i wokalistka, która ma na koncie wiele ról w spektaklach dramatycznych i muzycznych. Obecnie aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Piosenka to jej ulubiona forma rozmowy z widzem. 

Akordeon: Dariusz Kot. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Członek znanego zespołu Rzeszów Klezmer Band. 

Kontrabas: Wojciech Front. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Współtworzył przez 13 lat legendarny zespół Cracow Klezmer Band.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 26.04 -2.05

26.04 PIĄTEK 

10:00 seans szkolny

16:00 Niebezpieczni dżentelmeni

18:00 seans prywatny

20:00 O!PLA - Kategoria ANIMOWANE FRASZKI I WIDEOKLIPY

21:00 O!PLA - Kategoria ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII

PIĘTRO ZA ROGIEM

18:00 O plakatach teatralnych subiektywnie - dr. hab. Wiesław Grzegorczyk, prof. UR

 

27.04 SOBOTA

11:00 O!PLA - Kategoria PRZEDSZKOLNA (animacje dla 3-6 lat)

12:30 O!PLA - Kategoria WCZESNOSZKOLNA (animacje dla 6-11 lat)

14:00 Pimi z krainy tygrysów

16:00 Kochanica króla Jeanne du Barry

18:00 Hiroszima, moja miłość

19:40 Kos

PIĘTRO ZA ROGIEM

19:00 Opa Cupa! - koncert

 

28.04 NIEDZIELA 

10:30 FILMOWE PRZEDSZKOLE

12:30 O psie, który jeździł koleją - premiera KzR Cafe

14:30 O!PLA - Kategoria SZKOLNA (animacje dla 12-15 lat)

16:30 Plan na miłość

18:30 Niebezpieczni dżentelmeni

PIĘTRO ZA ROGIEM

18:00 „LECHAIM” - koncert pieśni żydowskich Małgorzata Pruchnik-Chołka

 

29.04  PONIEDZIAŁEK

15:45 O!PLA - Kategoria OFF & GO

17:00  O!PLA - Kategoria PRODUCENCKA

18:30 Za wolno - TEATR NA EKRANIE

 

30.04  WTOREK 

16:30 Plan na miłość

18:30 Perła w koronie - WTOREK Z KLASYKĄ

 

1.05 ŚRODA

11:00 Mama Mu wraca do domu

12:15 O psie, który jeździł koleją - premiera KzR Cafe

14:00 Śubuk

16:00 Bestie

18:30 Kos

 

2.05 CZWARTEK 

11:00 Basia 3

12:30 Nawet myszy idą do nieba

14:00 O psie, który jeździł koleją - premiera KzR Cafe

16:30 Kochanica króla Jeanne du Barry

18:30 Amy - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa