Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-04-12 - 2024-04-18

Repertuar i wydarzenia Kina za Rogiem Cafe 12.04 - 18.04

12. Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji O!PLA  - cały przegląd tylko w Kinie za Rogiem Cafe!

Kino za Rogiem Cafe jako lokalny organizator zaprasza do udziału w OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU ANIMACJI “O!PLA”

 „O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation” i jest inicjatywą mającą na celu promocję polskiej animacji oraz nawiązania relacji z polskim widzem (w każdym wieku!). 

🎞️ Kino za Rogiem Cafe rozumiejąc, że autorska animacja to ważny i wciąż rozwijający się element Polskiej Kinematografii zaprasza na miesiąc z O!PLA. W kwietniu pokażemy animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a każdy seans połączony jest z głosowaniem, w którym Widzowie stają się Jury i mogą wyrazić opinię o produkcjach.

Do uczestnictwa w kwietniowych pokazach jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki zapraszamy niezależnie od wieku, samodzielnie lub w grupie zorganizowanej. 

 

KONKURS TERAZ DZIECI MAJA GŁOS! (TDMG!):

🎥 PROGRAM PRZEDSZKOLNY 3-6 LAT: 8 FILMÓW = ok. 44'

https://polskaanimacja.wordpress.com/przedszkolna_24/   

🎥 PROGRAM WCZESNOSZKOLNY 6-11 LAT: 6 FILMÓW = ok. 62'

https://polskaanimacja.wordpress.com/wczesnoszkolna_24/  

🎥 PROGRAM SZKOLNY 12 - 15 LAT: 7 FILMÓW = ok. 60' 

https://polskaanimacja.wordpress.com/szkolna_24/  

🎥 PROGRAM SPECJALNY: ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII 14- 18 LAT (7-8 SP + LO): 5 FILMÓW = ok. 81' 

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowana-historia-bez-histerii/

🎟️ BILETY: 12zł 

 

KONKURS GŁÓWNY SKIEROWANY DO WIDZÓW 16+, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO DOROSŁYCH:

🎥 PRODUCENCKA - filmy o największym budżecie zrealizowane w wytwórniach/studiach filmowych. CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 84' (7 filmów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/producencka_24/

🎥 STUDENCKA - filmy zrealizowane przez studentów szkół artystycznych i filmowych.  CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 66' (10 filmów)  

https://polskaanimacja.wordpress.com/studencka_24/

🎥 OFF&GO! - filmy w pełni niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim i grantowym, a także filmy zrealizowane przez amatorów, w tym powstałe w ramach warsztatów animacji skierowanych do DOROSŁYCH amatorów.  CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 74' (10 filmów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/off-amp-go_24/

🎥 ANIMOWANE FRASZKI I WIDEOKLIPY (program złożony z dwóch kategorii) - set bardzo krótkich, chwytliwych i zaskakujących filmów animowanych (ANIMOWANE FRASZKI) oraz oficjalne animowane teledyski/wideoklipy. CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 60' (10 fraszek i 12 wideoklipów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-fraszki_24/

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-wideoklipy_24/

🎟️ BILETY: 15zł 

 

13.04.2024 godz. 18:00  Na samym dnie - ostatni seans!

Na samym dnie to jeden z wczesnych filmów Jerzego Skolimowskiego, drugi anglojęzyczny i trzeci zrealizowany za granicą (nie licząc nowelowego Dialog 20-40-60) w dorobku reżysera. 

W wywiadzie dla NME w 1982 roku David Lynch powiedział o filmie: „Nie lubię filmów kolorowych i prawie nie myślę o kolorze, bo dla mnie daje naprawdę tani efekt, i jak dotąd nie było filmu kolorowego na punkcie którego bym zwariował, z wyjątkiem jednego, tego pod tytułem Na samym dnie, który miał naprawdę świetną artystyczną reżyserię”.

 

Swingujący Londyn końca lat sześćdziesiątych. Nastoletni Mike rozpoczyna swoją pierwszą pracę w miejskiej łaźni, w której poznaje starszą o kilka lat Susan. Zauroczony kobietą chłopak zaczyna zabiegać o jej względy. Poddając się całkowicie urokowi Susan, nie dostrzega prowadzonej przez nią gry.

Dzieło polskiego reżysera zyskało uznanie krytyki, a dziś w wielu kręgach uznawane jest za film kultowy. Z powodu zawiłości prawnych film przez długi czas nie mógł być prezentowany publicznie. Historia obsesyjnej nastoletniej miłości opowiedziana przez polskiego twórcę ma wspaniałą ścieżkę dźwiękową stworzoną przez piosenkarza i autora tekstów Cata Stevensa oraz niemiecki zespół The Can. Na samym dnie było pokazywane w konkursie na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1970 roku i był uważany za faworyta do głównego wyróżnienia, ale w tym okresie żadnemu prezentowanemu na festiwalu filmowi nie przyznawano nagród. 

 

Wcielająca się w postać Susan, Jane Asher była nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

 

17.04 gosz. 18:30  Hiroszima, moja miłość - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

Kino za Rogiem Cafe oraz Instytut Francuski w Krakowie zapraszają na jednorazowy seans przełomowego, poruszającego i poetyckiego dramatu w reżyserii Alaina Resnaisa - Hiroszima, moja miłość.

Do Hiroshimy przyjeżdża francuska aktorka kręcić antywojenny film. Tuż przed powrotem spotyka starszego o dwa lata japońskiego architekta. Nawiązują romans, podczas którego wspominają drugą wojnę. Dla niego największym przeżyciem była bomba atomowa, która zabiła jego rodziców, gdy on był na wojnie. Ona podczas wojny zakochała się w młodym Niemcu, zabitym w przeddzień pokoju...

 

*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.

 

PREMIERY  

NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI - Arcyzabawna historia, która choć się nie wydarzyła, to mogła się wydarzyć…

Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski, cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy, budzą się po mocno zakrapianej całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci nieznajomego. Wkrótce tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Józef Piłsudski i Włodzimierz Lenin.

 

Świetne komediowe aktorstwo, wartka akcja i wiernie oddany klimat światka cyganerii artystycznej początku XX wieku.

MAMA MU WRACA DO DOMU - Mama Mu to niezwykła krowa, która nigdy się nie nudzi. Zamiast jak inne krowy paść się na łące, woli stać na głowie pod drzewem. Kiedy pewnego dnia na farmę przybywa bocian-obieżyświat, uporządkowane życie jej mieszkańców wywraca się do góry nogami. Mama Mu, zainspirowana historiami o odległych zakątkach świata, postanawia opuścić zagrodę i wyruszyć w daleką podróż. Jest tam rzecież tyle do zobaczenia! Jej optymizmu nie podziela jednak jej stary przyjaciel Pan Wrona, który najchętniej nigdzie by się nie ruszał. Przyjaźń bohaterów zostanie wystawiona na próbę, a Mamę Mu czeka odpowiedź na ważne pytanie: Czym tak naprawdę jest dom i skąd mamy wiedzieć, gdzie on jest?

 

PRZEŁOŻONE WARSZTATY FILMOWE

WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE ACTING" w Kinie za Rogiem Café!

Kino za Rogiem Café oraz reżyser Bartłomiej Żmuda zapraszają miłośników filmów do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie WARSZTATÓW FILMOWYCH, tym razem pod nazwą “FREE ACTING”.

🎥🎞 Na dwudniowych zajęciach prowadzonych przez docenionego m.in. przez The New York Times Twórcę poznacie tajniki współpracy reżysera z aktorem oraz sposoby filmowania aktora, prawidłowości aktorskiej interpretacji tekstu, jak także różnice między aktorstwem teatralnym, a filmowym. Będzie również część praktyczna, czyli improwizacja aktorska w pracy z reżyserem. 

 

Do udziału zachęcamy osoby pragnące pracować w branży filmowej, niezależnie po której stronie kamery. UWAGA! NA warsztaty można zapisać się, nawet jeśli nie braliście udziału we wcześniejszych zajęciach. 

📜 Każdy z uczestników na zakończenie zajęć otrzyma certyfikat: "Współpraca aktorsko - reżyserska na planie filmowym"

📅 Dwudniowe Warsztaty teoretyczne i praktyczne odbędą się: 

sobota 13.04.2024 w godz. 10:00 - 22:00.

niedziela 14.04.2024 w godz. 10:00 - 14:00

Liczba Uczestników max.: 20 osób. Warunkiem organizacji warsztatów jest zebranie min. 10 osobowej grupy. 

🚨 Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach jest przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, adres, numer telefonu) na adres mailowy: 📧 📧 oraz dokonanie płatności.

Koszt udziału: 300 zł

Prowadzący: Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan”, które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku” został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza, pełnometrażowa produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków” wygrała Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022.

 

12.04.2024 godz. 19:00 Wernisaż wystawy „Iwona, księżniczka Burgunda” – plakaty studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych UR w KzR Café

Z okazji trwającego Roku Witolda Gombrowicza zapraszamy na wernisaż wystawy „Iwona, księżniczka Burgunda – plakaty studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych UR w Kinie za Rogiem Café", która odbędzie się w piątek, 12 kwietnia 2024 roku o godz. 19:00

Wystawa obejmuje prace studentów II roku kierunku grafika oraz prowadzących zajęcia: mgr Moniki Bartosik (kurator wystawy), dr Marcina Dudka i dr hab. Wiesława Grzegorczyka, prof. UR. 

Wystawa czynna będzie od 12 kwietnia do 5 maja 2024 r.

 

Wystawie plakatów do sztuki Witolda Gombrowicza towarzyszyć będą wykłady:

Marcina Dudka „Projektowanie ekologiczne w praktyce", 19 kwietnia o godz. 18:00

i dr. hab. Wiesława Grzegorczyka „O plakatach teatralnych subiektywnie", 26 kwietnia o godz. 18:00.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wykłady obowiązują zapisy:

lub +48 17 867 41 73

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 12.04 - 18.04

12.04 PIĄTEK 

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

16:30 Wystrzałowe wesele

18:10 Niebezpieczni dżentelmeni - premiera KzR Cafe

20:00 Badman

KINOKAWIARNIA

19:00 WERNISAŻ WYSTAWY „Iwona, księżniczka Burgunda”

 

13.04 SOBOTA

11:00 Wiking Tappi 1

12:30 Wróżka Zębuszka

14:30 O!PLA - ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII

16:00 O!PLA - ANIMOWANE FRASZKI I WIDEOKLIPY

18:00 Na samym dnie - ostatni seans

19:30 Bestie

PIĘTRO ZA ROGIEM

10:00 - 22:00 WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE ACTING"

 

14.04 NIEDZIELA 

11:00 Mama Mu wraca do domu - premiera KzR Cafe

12:30 Nawet myszy idą do nieba

14:00 Szczęściara

16:00 Niebezpieczni dżentelmeni - premiera KzR Cafe

18:00 Gra Fortuny

PIĘTRO ZA ROGIEM

10:00 - 14:00 WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE ACTING"

18:00 Jam Sassion - Studenci i wykładowcy kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa URz

 

15.04  PONIEDZIAŁEK

10:00 seans szkolny

17:00 O!PLA - Kategoria STUDENCKA

18:10 O!PLA - Kategoria ANIMOWANE FRASZKI I WIDEOKLIPY

19:15 O!PLA - Kategoria OFF & GO

 

16.04  WTOREK 

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

16:30 Niedźwiedzie nie istnieją

18:30 Wyjście awaryjne - WTOREK Z KLASYKĄ

 

17.04 ŚRODA

16:30 Niebezpieczni dżentelmeni - premiera KzR Cafe

18:30 Hiroszima, moja miłość - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

 

18.04 CZWARTEK 

17:00 Mama Mu wraca do domu - premiera KzR Cafe

18:30 Leśni mocarze - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa