Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-04-12 17:30

Wernisaż wystawy fotografii “KOSMOGONIA” Tamary Pieńko i Janusza Marynowskiego

W imieniu Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii “KOSMOGONIA” autorstwa Tamary Pieńko i Janusza Marynowskiego.

 

Spotkanie z autorami odbędzie w piątek, 12 kwietnia br. o godzinie 17:30, w wyjątkowej przestrzeni foyer Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Ekspozycja fotografii towarzyszyć będzie tegorocznej, 63. edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

 

Kiedy: 12 kwietnia / piątek / godz. 17:30
Gdzie: Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
ul. Fryderyka Chopina 30 / foyer I piętro

WSTĘP WOLNY!

Ekspozycja prac potrwa do 15 czerwca br.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/3296086130699153

 

O wystawie

Wystawa “Kosmogonia” to zaledwie część fotografii wykorzystanych w albumie pod tym samym tytułem, poświęconym miłości Krzysztofa Pendereckiego do muzyki i natury. Ten swoisty artystyczny dyptyk składa się z fotografii autorstwa Janusza Marynowskiego i Tamary Pieńko, które współtworzą czarno-biały obraz pozornie osobnych, a jednak niezwykle spójnych i uzupełniających się światów. Stanowią nacechowaną emocjami artystyczną dokumentację muzyczno-ogrodowej partytury „napisanej” przez Pendereckiego. Projekt powstał z okazji 90. urodzin Maestra.

Komponowanie ogrodu ma dla mnie wiele wspólnego z komponowaniem utworu muzycznego. I tu, i tam liczy się konstruktywistyczna wyobraźnia, umiejętność myślenia całością.

 

Fotografie Janusza Marynowskiego powstawały na przełomie trzydziestu lat wspólnej pracy z Krzysztofem Pendereckim i pokazują artystę uchwyconego przez obiektyw niejako „na zapleczu” świata muzyki – w garderobie, tuż przed koncertem lub zaraz po nim, na próbach, w chwilach zamyślenia i skupienia, w troskliwej interakcji z żoną Elżbietą.

 

Z kolei Tamara Pieńko przez kilka miesięcy eksplorowała i fotografowała arkadyjską przestrzeń, którą Krzysztof Penderecki stworzył i z której czerpał moc zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym – ogród w Lusławicach. Zdjęcia powstały już po śmierci kompozytora i stanowią osobistą próbę odczytania wielowymiarowych przekazów, które po sobie pozostawił.

 

Myślę, że artysta – aby stworzyć coś nowego – musi przekraczać granice konwencji, granice estetycznych przyzwyczajeń, granice znanych rozwiązań. I co najważniejsze: przekraczać samego siebie. W każdym z nas rośnie przecież drzewo, które jest zakorzenione w ziemi, ale gałęźmi chce sięgnąć coraz wyżej, ku niebu – ku temu, co transcendentne.

 

Autorzy

Janusz Marynowski - muzyk, kontrabasista i fotograf. Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. Laureat mazowieckiej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii „Muzyka” oraz kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres) Republiki Francuskiej. Współpracuje z wybitnymi twórcami muzyki poważnej, z których wielu miał okazję również portretować.

 

Tamara Pieńko - fotografka, portrecistka, pomysłodawczyni i założycielka Fundacji S he for Art, wspierającej projekty edukacyjne i artystyczne o charakterze społecznym. Ma w swoim dorobku portrety polskich osobistości ze świata kultury, sztuki, sportu i polityki. W ostatnich latach skupia się przede wszystkich na projektach autorskich, podejmujących ważne, często niełatwe egzystencjalne tematy.

 

Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Partner wystawy: Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa