Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-04-12 17:30

"Znani i zasłużeni rzeszowianie żydowskiego pochodzenia"

W imieniu Fundacji Inwencja serdecznie zapraszamy na spacer miejski "Znani i zasłużeni rzeszowianie żydowskiego pochodzenia".

 

12 kwietnia, godz. 17.30, miejsce zbiórki – przy studni na Rynku w Rzeszowie

 

Wśród przedwojennej, żydowskiej społeczności Rzeszowa było wiele osób, które przyczyniły się dla rozwoju miasta, czy też miały wpływ na życie społeczne wszystkich obywateli. Podczas spaceru poznamy miejsca związane ze znanymi i zasłużonymi mieszkańcami Rzeszowa żydowskiego pochodzenia, a wśród nich będą między innymi: kompozytor, poseł na sejm, architekt oraz kobiety działające na rzecz potrzebujących.

 

Spacer poprowadzi Marta Wójcik - kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, organizatorka i współorganizatorka wielu wydarzeń promujących kulturę żydowską i upamiętniających dziedzictwo rzeszowskich Żydów (m. in. wystawa w 2017 roku pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”, oraz wystawa w 2020 roku „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”), od 2022 roku sekretarz Stowarzyszenia Rajsze.

 

Spacer jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.

 

Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.


Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa