Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-04-16 17:00

„W stronę dialogu. Jak (nie)mówić o Żydach”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z siostrą dr Katarzyną Kowalską NDS pt. „W stronę dialogu. Jak (nie)mówić o Żydach”.

 

KIEDY: 16 kwietnia 2024 roku, godz. 17.00

GDZIE: Budynek Główny WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

 

Język wyraża nasz sposób myślenia, ale i potrafi kształtować rzeczywistość, dlatego tak ważne jest, by używać go świadomie, próbując unikać błędów i nieścisłości, które wynikać mogą np. z braku wiedzy, nieznajomości kontekstu historycznego, uzusu czy funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów.

W rozmowie z siostrą dr Katarzyną Kowalską poruszone zostaną kwestie języka używanego w Polsce w odniesieniu do Żydów, ich dziedzictwa i kultury.

 

Nasza gościni opowie o najczęściej popełnianych błędach i ich pochodzeniu (np. kirkut jako nazwa cmentarza żydowskiego) oraz rozwieje wątpliwości (np. czy można używać zamiennie takich nazw, jak np. synagoga i bożnica). Zostaną przedstawione wybrane terminy związane z religią i kulturą żydowską (np. macewa, mykwa, kuczka), wskazane określenia obraźliwe (np. mosiek) oraz przybliżone hebraizmy i jidyszyzmy obecne w języku polskim (np. bachor, bajzel, ciuchy, machlojka, mecyje, sitwa, git).

 

Siostra dr Katarzyna Kowalska NDS - teolożka katolicka, religioznawczyni. Należy do zgromadzenia zakonnego Notre Dame de Sion. Obroniła doktorat na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie i The Open University. Od ponad 20 lat jest zaangażowana w działania dialogowe w Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Przez wiele lat mieszkała w Izraelu. Współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członkini Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Wykładowczyni akademicka, m.in. na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie (Bobolanum), Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie oraz w Instytucie Judaistyki UJ. Mieszka w Warszawie.

 

Spotkanie poprowadzi Grażyna Bochenek.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Rajsze.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa