Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-04-05 - 2024-04-11

Repertuar i wydarzenia Kina za Rogiem Cafe 5-11.04

12.Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji O!PLA  - tylko w Kinie za Rogiem Cafe!

Kino za Rogiem Cafe jako lokalny organizator zaprasza do udziału w OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU ANIMACJI “O!PLA”

 „O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation” i jest inicjatywą mającą na celu promocję polskiej animacji oraz nawiązania relacji z polskim widzem (w każdym wieku!). 

🎞️ Kino za Rogiem Cafe rozumiejąc, że autorska animacja to ważny i wciąż rozwijający się element Polskiej Kinematografii zaprasza na miesiąc z O!PLA. W kwietniu pokażemy animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a każdy seans połączony jest z głosowaniem, w którym Widzowie stają się Jury i mogą wyrazić opinię o produkcjach.

Do uczestnictwa w kwietniowych pokazach jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki zapraszamy niezależnie od wieku, samodzielnie lub w grupie zorganizowanej. 

 

KONKURS TERAZ DZIECI MAJA GŁOS! (TDMG!):

🎥 PROGRAM PRZEDSZKOLNY 3-6 LAT: 8 FILMÓW = ok. 44'

https://polskaanimacja.wordpress.com/przedszkolna_24/   

🎥 PROGRAM WCZESNOSZKOLNY 6-11 LAT: 6 FILMÓW = ok. 62'

https://polskaanimacja.wordpress.com/wczesnoszkolna_24/  

🎥 PROGRAM SZKOLNY 12 - 15 LAT: 7 FILMÓW = ok. 60' 

https://polskaanimacja.wordpress.com/szkolna_24/  

🎥 PROGRAM SPECJALNY: ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII 14- 18 LAT (7-8 SP + LO): 5 FILMÓW = ok. 81' 

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowana-historia-bez-histerii/

🎟️ BILETY: 12zł 

 

KONKURS GŁÓWNY SKIEROWANY DO WIDZÓW 16+, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO DOROSŁYCH:

🎥 PRODUCENCKA - filmy o największym budżecie zrealizowane w wytwórniach/studiach filmowych. CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 84' (7 filmów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/producencka_24/

🎥 STUDENCKA - filmy zrealizowane przez studentów szkół artystycznych i filmowych.  CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 66' (10 filmów)  

https://polskaanimacja.wordpress.com/studencka_24/

🎥 OFF&GO! - filmy w pełni niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim i grantowym, a także filmy zrealizowane przez amatorów, w tym powstałe w ramach warsztatów animacji skierowanych do DOROSŁYCH amatorów.  CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 74' (10 filmów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/off-amp-go_24/

🎥 ANIMOWANE FRASZKI I WIDEOKLIPY (program złożony z dwóch kategorii) - set bardzo krótkich, chwytliwych i zaskakujących filmów animowanych (ANIMOWANE FRASZKI) oraz oficjalne animowane teledyski/wideoklipy. CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 60' (10 fraszek i 12 wideoklipów)

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-fraszki_24/

https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-wideoklipy_24/

🎟️ BILETY: 15zł 

 

9.04 godz. 18:30 Życie rodzinne - WTOREK Z KLASYKĄ

Wit, młody inżynier, odciął się od korzeni - od lat nie widział się z rodziną. Teraz, wezwany depeszą o śmiertelnej chorobie ojca, jedzie do domu. Zrujnowana willa pod Warszawą jest równie dekadencka jak jej mieszkańcy: ojciec, uzależniony od alkoholu przedwojenny fabrykant, siostra nimfomanka i zdziwaczała ciotka. Choroba ojca okazuje się jedynie pretekstem do ściągnięcia syna marnotrawnego, który miałby przejąć mały rodzinny interes, a więc wrócić do tego, od czego przed laty uciekł.

Rodzinna psychodrama z autobiograficznym podtekstem. Opowieść o więzi, której mimo wysiłków nie da się zerwać, o dziedzictwie genów i niemożności życia bez korzeni.

Nagrody

1971 - MFF, Chicago - Grand Prix "Złoty Hugo"

1972 - MTF, Valladolid:

- II nagroda "Premio de San Gregorio"

- Premio Cidad de Valladolid

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje. 

 

10.04.2024, godz. 18:30 EYE IN THE LABYRINTH

Giallo all'italiana - klasyka włoskiego kina grozy tylko w Kinie za Rogiem Cafe 

Tego jeszcze w Rzeszowie nie grali! Wielka gratka dla fanów kryminałów i koneserów włoskiego kina. 

Popularny, głównie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, nurt nazwany giallo to krwawe kryminały wzorowane po części na tanich powieściach sensacyjnych oraz filmach Alfreda Hitchcocka. Filmy giallo często były cenzurowane lub zakazane w wielu krajach ze względu na efekty gore i sceny przemocy. Dziś gatunek ten w zasadzie nie istnieje, zastąpiony został przez amerykańską odmianę – slasher. Dlatego widzowie Kina za Rogiem Cafe będą mieli jedyną okazję zobaczyć filmy legendarnych twórców gatunku m.in. Dario Argento, Lucio Fulci, Mario Bava na dużym ekranie! Nie przegapcie!

Pokażemy:

10.04.2024 godz. 18:30 EYE IN THE LABYRINTH L'occhio nel labirinto (Mario Caiano, 1972)

Film w reżyserii Mario Caiano to jeden z najbardziej zaskakujących i psychodelicznych filmów tego gatunku, co podkreśla choćby ścieżka dźwiękowa jazz-funk, skomponowana przez Roberto Nicolosi. Co ciekawe, nie ma tutaj nocnych morderstw w czarnych rękawiczkach, mrocznych komnat ze skrzypiącymi drzwiami czy makabrycznych obrazów śmierci - tak charakterystycznych dla giallo - bowiem akcja rozgrywa się w promieniach słońca, w luksusowej willi nad brzegiem morza…

24.04.2024 godz. 18:30 CRY OUT IN TERROR La morte accarezza a mezzanotte (Luciano Ercoli, 1972)

8.05.2024 godz. 18:30 GŁĘBOKA CZERWIEŃ Profondo rosso (Dario Argento, 1975)

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie, a jego kuratorem jest Stanisław Bardadin.

 

5.04. 2024 godz. 18:00-22:00 oraz 6.04.2024 godz. 10:00-22:00 WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE ACTING" w Kinie za Rogiem Café!

Kino za Rogiem Café oraz reżyser Bartłomiej Żmuda zapraszają miłośników filmów do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie WARSZTATÓW FILMOWYCH, tym razem pod nazwą “FREE ACTING”.

🎥🎞 Na dwudniowych zajęciach prowadzonych przez docenionego m.in. przez The New York Times Twórcę poznacie tajniki współpracy reżysera z aktorem oraz sposoby filmowania aktora, prawidłowości aktorskiej interpretacji tekstu, jak także różnice między aktorstwem teatralnym, a filmowym. Będzie również część praktyczna, czyli improwizacja aktorska w pracy z reżyserem. 

Do udziału zachęcamy osoby pragnące pracować w branży filmowej, niezależnie po której stronie kamery. UWAGA! NA warsztaty można zapisać się, nawet jeśli nie braliście udziału we wcześniejszych zajęciach. 

📜 Każdy z uczestników na zakończenie zajęć otrzyma certyfikat: "Współpraca aktorsko - reżyserska na planie filmowym"

📅 Dwudniowe Warsztaty teoretyczne i praktyczne odbędą się: 

piątek 5.04.2024 w godz. 18:00 - 22:00. 

sobota 6.04.2024 w godz. 10:00 - 22:00.

Liczba Uczestników max.: 20 osób. Warunkiem organizacji warsztatów jest zebranie min. 10 osobowej grupy. 

🚨 Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach jest przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, adres, numer telefonu) na adres mailowy: 📧 📧 oraz dokonanie płatności.

Koszt udziału: 300 zł

Prowadzący: Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan”, które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku” został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza, pełnometrażowa produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków” wygrała Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022.

 

PREMIERY KzR Cafe

BESTIE - Poruszający dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach!

Vincent i Olga to spokojna francuska para, która osiedliła się w małej hiszpańskiej wiosce. Wiodą tam nieśpieszne życie, zajmując się uprawą warzyw i renowacją opuszczonych domów. Pozorna sielanka ma jednak mroczne strony: ich relacje z miejscowymi nie układają się tak, jak by sobie tego życzyli. Konflikt z sąsiadami, porywczymi braćmi Xanem i Lorenzo, coraz bardziej się zaostrza. Napięcie w wiosce niebezpiecznie narasta, dochodząc do momentu, z którego nie ma już odwrotu…

Film oparty na autentycznej historii idealistycznego małżeństwa hipisów z Holandii, którzy osiedlili się w hiszpańskiej wiosce Santoalla, żeby zacząć tam nowe życie (o ich historii opowiada film dokumentalny Andrew Beckera i Daniela Mehrera „Santoalla” z 2016 r.)

Nagrody

2023 - Cezary - Najlepszy film zagraniczny - Rodrigo Sorogoyen

2023 - Goya:

- Najlepszy film

- Najlepszy aktor - Denis Ménochet

- Najlepszy reżyser - Rodrigo Sorogoyen

- Najlepszy aktor drugoplanowy - Luis Zahera

- Najlepszy scenariusz oryginalny - Isabel Pena, Rodrigo Sorogoyen

- Najlepsza muzyka oryginalna - Olivier Arson

- Najlepsze zdjęcia - Alejandro de Pablo

- Najlepszy dźwięk - Aitor Berenguer, Fabiola Ordoyo, Yasmina Praderas

- Najlepszy montaż - Alberto del Campo

2022 - San Sebastian, MFF - Nagroda Publiczności - Najlepszy film europejski - Rodrigo Sorogoyen

 

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA - Czy mysz i lis mogą być przyjaciółmi? Na pewno nie na ziemi, ale nawet kiedy uparta Czmyszka i strachliwy Rudeusz trafiają do nieba, początkowo nadal nic nie wskazuje na zmianę odwiecznego porządku rzeczy. Dopiero poddani niebezpiecznym próbom charakteru, uczą się przełamywać własne lęki i zaczynają rozumieć, że inność nie musi oznaczać wrogości i nawet to co z pozoru niemożliwe przy dobrej woli może stać się możliwe.

Nagrody

2022 - Czeskie Lwy - Najlepszy film animowany - Alexandre Charlet, Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Vladimír Lhoták

 

ZAPOWIEDŹ:

12.04 godz. 19:00 Wernisaż wystawy „Iwona, księżniczka Burgunda” – plakaty studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych UR w Kinie za Rogiem Café

Z okazji trwającego Roku Witolda Gombrowicza zapraszamy na wernisaż wystawy „Iwona, księżniczka Burgunda – plakaty studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych UR w Kinie za Rogiem Café", która odbędzie się w piątek, 12 kwietnia 2024 roku o godz. 19:00 

Wystawa obejmuje prace studentów II roku kierunku grafika oraz prowadzących zajęcia: mgr Moniki Bartosik (kurator wystawy), dr Marcina Dudka i dr hab. Wiesława Grzegorczyka, prof. UR. 

Wystawa czynna będzie od 12 kwietnia do 5 maja 2024 r.

Wystawie plakatów do sztuki Witolda Gombrowicza towarzyszyć będą wykłady:

Marcina Dudka „Projektowanie ekologiczne w praktyce", 19 kwietnia o godz. 18:00

i dr. hab. Wiesława Grzegorczyka „O plakatach teatralnych subiektywnie", 26 kwietnia o godz. 18:00.

 

13.04 godz. 18:00 NA SAMYM DNIE - ostatni pokaz!!!

Na samym dnie to jeden z wczesnych filmów Jerzego Skolimowskiego, drugi anglojęzyczny i trzeci zrealizowany za granicą (nie licząc nowelowego Dialog 20-40-60) w dorobku reżysera. 

W wywiadzie dla NME w 1982 roku David Lynch powiedział o filmie: „Nie lubię filmów kolorowych i prawie nie myślę o kolorze, bo dla mnie daje naprawdę tani efekt, i jak dotąd nie było filmu kolorowego na punkcie którego bym zwariował, z wyjątkiem jednego, tego pod tytułem Na samym dnie, który miał naprawdę świetną artystyczną reżyserię”.

Swingujący Londyn końca lat sześćdziesiątych. Nastoletni Mike rozpoczyna swoją pierwszą pracę w miejskiej łaźni, w której poznaje starszą o kilka lat Susan. Zauroczony kobietą chłopak zaczyna zabiegać o jej względy. Poddając się całkowicie urokowi Susan, nie dostrzega prowadzonej przez nią gry.

Dzieło polskiego reżysera zyskało uznanie krytyki, a dziś w wielu kręgach uznawane jest za film kultowy. Z powodu zawiłości prawnych film przez długi czas nie mógł być prezentowany publicznie. Historia obsesyjnej nastoletniej miłości opowiedziana przez polskiego twórcę ma wspaniałą ścieżkę dźwiękową stworzoną przez piosenkarza i autora tekstów Cata Stevensa oraz niemiecki zespół The Can. Na samym dnie było pokazywane w konkursie na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1970 roku i był uważany za faworyta do głównego wyróżnienia, ale w tym okresie żadnemu prezentowanemu na festiwalu filmowi nie przyznawano nagród. 

Wcielająca się w postać Susan, Jane Asher była nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 5.-11.04

5.04 PIĄTEK

17:00 Teściowie 2

19:00 Bestie - PREMIERA KzR Cafe

PIĘTRO ZA ROGIEM

18:00 - 22:00 WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE ACTING"

 

6.04 SOBOTA 

11:00 Nawet myszy idą do nieba - PREMIERA KzR Cafe

12:30 Ernest i Celestyna. Misja muzyka

14:00 Chłopi

16:00 Badman

18:00 seans prywatny

20:00 Doppelganger. Sobowtór

PIĘTRO ZA ROGIEM

10:00 - 22:00 WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE ACTING"

 

7.04 NIEDZIELA

11:00 O!PLA - Kategoria PRZEDSZKOLNA

12:00 O!PLA - Kategoria WCZESNOSZKOLNA

14:00 Pimi z krainy tygrysów

16:00 Teściowie 2

18:00 Bestie - PREMIERA KzR Cafe

KINOKAWIARNIA

19:00 FINISAŻ WYSTAWY ILUSTRACJI KATHE SHRAMKO

 

8.04 PONIEDZIAŁEK

10:30 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

16:30 O!PLA - Kategoria PRODUCENCKA

18:00 O!PLA - Kategoria OFF & GO

19:30 O!PLA - Kategoria STUDENCKA

 

9.04  WTOREK

10:30 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

17:00 Badman

18:30 Życie rodzinne  - WTOREK Z KLASYKĄ

 

10.04 ŚRODA

16:00 Bestie - PREMIERA KzR Cafe

18:30 Eye in the Labyrinth - cykl GIALLO ALL'ITALIANA

KINOKAWIARNIA

Klub gry AWALE ISE OGIURO

 

11.04 CZWARTEK

16:00 Klondike

18:00 Sound of Freedom. Dźwięk wolności

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa