Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-04-05 18:00

Wykład „Getto pierwszym etapem zagłady”

Zapraszamy na ostatni wykład realizowany w ramach projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów” pt. „Getto pierwszym etapem zagłady”, który odbędzie się 5 kwietnia 2024r. o godzinie 18:00 w Urban Lab'ie.

 

„Zostaliśmy opuszczeni przez Boga i znajdujemy się w rękach morderców, którzy nie wiedzą, co to litość, i nie mają jej ani dla małego dziecka, ani dla starca” – pisał w swoich wspomnieniach o pobycie w getcie rzeszowskim Mosze Oster. O gettach, tworzonych dla Żydów podczas II wojny światowej, nazywanych piekłem na ziemi i wyspami śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem getta rzeszowskiego, opowie na najbliższym wykładzie Karolina Ożóg - muzealniczka i edukatorka, od 2013 roku związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, absolwentka judaistyki.


"Przedstawię mechanizmy wykluczenia i pozbawiania podstawowych praw, które prowadzić miały do drugiego etapu straszliwego planu – eksterminacji bezpośredniej w obozach zagłady. Opowiem też o próbach zachowania człowieczeństwa w nieludzkich czasach" - zaprasza na wykład Karolina Ożóg.

 

Wykład jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.

 

Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

 

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa