Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-04-05 - 2024-05-08

Wystawa zbiorowa "Rocznik 2023"

Zapraszamy gorąco w piątek, 5 kwietnia 2024 r.,o godzinie 18:00 na wernisaż zbiorowej wystawę pt. "Rocznik 2023" w Galerii NIerzeczywistej RSF.

 

Tak opisał miniony fotograficzny rok RSF Fotograf Tomasz Sobczak:
Mija kolejny rok kiedy to na podkarpackiej ziemi prężnie działa Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne. Rok pełen planów, nadziei, zrealizowanych pomysłów i przedsięwzięć. Są z pewnością i takie, które nie zostały zrealizowane. To zupełnie normalne przy tak intensywnej działalności, że część spraw trafia niejako do inkubatora czekając na swój czas. Dojrzewają i zakwitną w stosownej chwili właśnie po to, aby nie zostały wylane niczym przysłowiowe dziecko z kąpielą. Jaki był ten rok? Dla jednych trudny, dla innych łatwy, jedni odnosili sukcesy, inni niczym Syzyf zmagali się z rozmaitymi kamieniami. To, co łączy nie tylko autorów rocznika, ale także osoby oglądające wystawę i katalog, to pasja. Jest w nas jakaś niewidzialna siła, która nie powala nam zastygnąć na kanapie przed telewizorem, czy też w innym relaksującym miejscu na zbyt długo. Jest w nas ciekawość prowokująca do zaglądania co takiego „czai się” za kurtyną migawki.


Widzicie Państwo zbiór zdjęć tworzących doroczną wystawę Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Wybory autorów są bardzo subiektywne, nie tylko w zakresie zdjęć przekazanych na wystawę. Chodzi o wybory tego, gdzie każdy z autorów kieruje swój obiektyw. Może nawet jest to zbyt wielkie uproszczenie. Gdzie kieruje swoją myśl twórczą. Gdzie podąża jego umysł i dusza, nim zdecyduje się na zarejestrowanie czegoś aparatem. Prezentowane zdjęcia są bardzo różne. Pod względem tematyki, koncepcji, techniki, na realizacji skończywszy. Choć procesowi twórczemu jak zawsze towarzyszy niepewność, to autorzy decydują się jednak na konfrontację z odbiorcą. Ostatecznie widzimy tylko zdjęcia, niektóre z nich być może odpowiadają na pytania, a inne wręcz je zadają. Zapraszają do rozmowy, dyskusji. Czy przyjmiecie Państwo to zaproszenie? Bardzo do tego zachęcam, gdyż merytoryczna rozmowa o fotografii na pewno będzie budująca, rozwijająca i mam nadzieję przyjemna, czego serdecznie życzę.
Tomasz Sobczak

 

Tomasz Sobczak – Nauczyciel, artysta, fotograf. Pracuje w III LO w Tarnowie. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz w WSIZ w Rzeszowie. Absolwent ASP we Wrocławiu, AP w Krakowie, UMCS w Lublinie, KA w Krakowie. W roku 2013 został odznaczony tytułem EFIAP (Execellence FIAP). Sekretarz Zarządu Fotoklubu RP. Członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowej Federacji AIPS. Nadano mu odznaczenia państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi i Brązowy Medal za Długoletnią Służbę. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, w tym blisko 30 indywidualnych. Jego prace publikowane były na wielu krajowych i międzynarodowych wystawach niemal na każdym kontynencie, zdobywając złote, srebrne i brązowe medale. Laureat programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura w sieci” 2020. Dwukrotny laureat Stypendium Artystycznego Miasta Tarnowa. Nieprzerwanie od 2008 roku pełni funkcję prezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jako animator kultury pełnił funkcję kuratora wielu wystaw, organizował także różne akcje i działania popularyzujące fotografię. Jest współtwórcą OtwARTej Pracowni Fotograficznej działającej przy TCK w Tarnowie, a także FotoMaratonu2020 #zostanWdomuFotografuj

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa