Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-03-26 - 2024-04-10

Wystawa pt. „B1 z WSIiZ" w rzeszowskim WDK

W dniach od 26.03.2024-10.04.2024 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się wystawa pt. „B1 z WSIiZ" organizowana przez Koło Projektowania Plakatu B1, na której zaprezentowane zostaną prace studentów i absolwentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 

Inicjatywę tę zainauguruje wernisaż, który odbędzie się 26.03.2024 roku o godzinie 18:00. Pomysłodawczynią oraz kuratorką tego wydarzenia jest dr Patrycja Longawa, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ ds. kierunku Projektowanie graficzne oraz opiekunka Koła Projektowania Plakatu B1. Wspomniane koło, założone w 2022 roku przez dr Longawę, realizuje liczne projekty międzynarodowe, a jego uczestnicy biorą udział w konkursach plakatowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. 

 

Na spotkaniach Koła Projektowania Plakatu B1 studenci nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną na temat projektowania, ale także uczą się jak dobrze zaprojektować ilustracje czy plakat w praktyce. Zajmują się również komunikacją wizualną i jej właściwym wykorzystaniem w dziedzinie projektowania. Pod okiem dr. Longawy poznają sztukę operowania metaforą graficzną. 

 

Projektowanie plakatu to jedna z najbardziej wymagających dziedzin sztuki, którą uprawiają nieliczni.  Organizatorka zauważa, że wybór prac do wystawy był bardzo trudny, ponieważ w Kole B1 jest wiele zdolnych studentów, którzy zaprojektowali świetne prace. Podkreśla także, że plakaty wybrane do ekspozycji cechują się wieloma zaletami, jednak najważniejsze z nich to szczerość, dowcipność, czy jasny i inteligentny przekaz ukazany za pomocą klarownej komunikacji wizualnej. Na ekspozycji będzie można zobaczyć plakaty typograficzne, bazujące na malarstwie cyfrowym oraz ilustracyjne. Najczęstszymi motywami poruszonymi przez studentów są różnego rodzaju problemy społeczne takie jak przemoc wobec kobiet, uzależnienia czy nierówność płci. Znajdziemy także plakaty kulturalne.

 

Co warto podkreślić studenci WSIiZ mimo młodego wieku mogą pochwalić się licznymi i prestiżowymi osiągnięciami. Na wystawie znajdą się plakaty, które zaprezentowano na ważnych ekspozycjach międzynarodowych między innymi na Satyrykonie, Biennale Plakatu w Lublinie, IB Intercontinental Biennial, Bolivia Poster Biennial BICeBé czy Internationale Plakatausstellung Leipzig.

 

Uczestnicy wystawy:

 

Michał Kielar

Kinga Bysko

Magdalena Kaplita

Marcelina Sobiczewska

Dominik Kamiński

Daria Pasichnyk

Kamil Ustrzyński

Mateusz Stopyra

Zuzanna Poplewska

Patrycja Głodek

Edyta Musiał

Natalia Rabczak

Monika Stopyra

Weronika Warchoł

Sabina Popek

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa