Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-03-22 - 2024-03-28

Repertuar i wydarzenia Kina za Rogiem Cafe 22-28.03

26.03.2024 godz. 18:30  Na samym dnie - WTOREK Z KLASYKĄ

Na samym dnie to jeden z wczesnych filmów Jerzego Skolimowskiego, drugi anglojęzyczny i trzeci zrealizowany za granicą (nie licząc nowelowego Dialog 20-40-60) w dorobku reżysera. 

W wywiadzie dla NME w 1982 roku David Lynch powiedział o filmie: „Nie lubię filmów kolorowych i prawie nie myślę o kolorze, bo dla mnie daje naprawdę tani efekt, i jak dotąd nie było filmu kolorowego na punkcie którego bym zwariował, z wyjątkiem jednego, tego pod tytułem Na samym dnie, który miał naprawdę świetną artystyczną reżyserię”.

 

Swingujący Londyn końca lat sześćdziesiątych. Nastoletni Mike rozpoczyna swoją pierwszą pracę w miejskiej łaźni, w której poznaje starszą o kilka lat Susan. Zauroczony kobietą chłopak zaczyna zabiegać o jej względy. Poddając się całkowicie urokowi Susan, nie dostrzega prowadzonej przez nią gry.

Dzieło polskiego reżysera zyskało uznanie krytyki, a dziś w wielu kręgach uznawane jest za film kultowy. Z powodu zawiłości prawnych film przez długi czas nie mógł być prezentowany publicznie. Historia obsesyjnej nastoletniej miłości opowiedziana przez polskiego twórcę ma wspaniałą ścieżkę dźwiękową stworzoną przez piosenkarza i autora tekstów Cata Stevensa oraz niemiecki zespół The Can. Na samym dnie było pokazywane w konkursie na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1970 roku i był uważany za faworyta do głównego wyróżnienia, ale w tym okresie żadnemu prezentowanemu na festiwalu filmowi nie przyznawano nagród. 

 

Wcielająca się w postać Susan, Jane Asher była nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje. 

 

13.03.2024, godz. 18:30 RED QUEEN KILLS 7 TIMES

Giallo all'italiana - klasyka włoskiego kina grozy tylko w Kinie za Rogiem Cafe 

Tego jeszcze w Rzeszowie nie grali! Wielka gratka dla fanów kryminałów i koneserów włoskiego kina. 

Popularny, głównie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, nurt nazwany giallo to krwawe kryminały wzorowane po części na tanich powieściach sensacyjnych oraz filmach Alfreda Hitchcocka. Filmy giallo często były cenzurowane lub zakazane w wielu krajach ze względu na efekty gore i sceny przemocy. Dziś gatunek ten w zasadzie nie istnieje, zastąpiony został przez amerykańską odmianę – slasher. Dlatego widzowie Kina za Rogiem Cafe będą mieli jedyną okazję zobaczyć filmy legendarnych twórców gatunku m.in. Dario Argento, Lucio Fulci, Mario Bava na dużym ekranie! Nie przegapcie!

 

Pokażemy:

10.02.2024,18:30 PTAK O KRYSZTAŁOWYM UPIERZENIU  L'uccello dalle piume di cristallo (Dario Argento, 1970)

14.02.2024, 18:30 SZEŚĆ KOBIET DLA ZABÓJCY Sei donne per l'assassino (Mario Bava, 1964)

28.02.2024, godz. 18:30 NIE TORTURUJ KACZUSZKI Non si sevizia un paperino (Lucio Fulci, 1972)

13.03.2024, godz. 18:30 KRWAWY OBÓZ Reazione a catena (Mario Bava, 1971)

27.03.2024 godz. 18:30 RED QUEEN KILLS 7 TIMES La dama rossa uccide sette volte (Emilio P. Miraglia, 1972)

Siostry mają odziedziczyć zamek po dziadku. W ich otoczeniu zaczyna jednak dochodzić do tajemniczych morderstw popełnianych przez kobietę w czerwonym płaszczu.

10.04.2024 godz. 18:30 EYE IN THE LABYRINTH L'occhio nel labirinto (Mario Caiano, 1972)

24.04.2024 godz. 18:30 CRY OUT IN TERROR La morte accarezza a mezzanotte (Luciano Ercoli, 1972)

8.05.2024 godz. 18:30 GŁĘBOKA CZERWIEŃ Profondo rosso (Dario Argento, 1975)

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie, a jego kuratorem jest Stanisław Bardadin.

 

24.03.2024 godz. 10:30 Przygody Chrobotka i Kłopotka - FILMOWE PRZEDSZKOLE

W niedzielę, 24 marca o 10:30 zapraszamy na wydarzenie w ramach cyklu filmowego Kino za Rogiem Café - FILMOWE PRZEDSZKOLE!

Filmowe Przedszkole tworzymy z myślą o dzieciach w wieku od 2 do 5 lat. Chcemy pokazywać maluchom magię kina i radość ze wspólnego oglądania filmów.

Obejrzymy trzy odcinki bajki z cyklu "Przygody Chrobotka i Kłopotka":

Fiński serial animowany z 2001 roku, zrealizowany w technice poklatkowej animacji lalkowej. Zwierzęta często zbierają odpady i przedmioty wyrzucone przez ludzi, nadając im zupełnie nowe przeznaczenie. Bajki o Chrobotku i Kłopotku są pochwałą przyjaźni mimo dzielących nas różnic, kładą nacisk na wspólnotowość oraz zachęcają do dbałości o naturę. To pełen humoru, pozbawiony dialogów serial, będący świetną rozrywką dla widzów w każdym wieku.

Odcinki: Niespodziewany gość, Podrzutek, Kłopotliwa guma do żucia

A po bajkach będziemy wspólnie bawić się pod okiem animatorek!

 

PREMIERY KzR Cafe

GRA FORTUNY - Przebojowa komedia Guya Ritchie z doborową obsadą: Jason Statham, Hugh Grant, Aubrey Plaza, Josh Hartnett

Agent MI6 Orson Fortune wraz ze swoją doborową ekipą musi stawić czoło cynicznemu i zdeprawowanemu do szpiku kości handlarzowi bronią, który zamierza wprowadzić na czarny rynek najnowocześniejszą technologię masowego rażenia. Plan Orsona wymaga namówienia do współpracy największego gwiazdora akcji, który jednak poza ekranem kompletnie nie pali się do ryzykownych misji. Fortune potrafi być jednak przekonujący i jego drużyna wkracza do gry, której stawką jest przetrwanie ludzkości.

 

24.03.2024 18:00 „LECHAIM” - KONCERT PIEŚNI ŻYDOWSKICH w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki w KzR Café

24 marca wypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W ten szczególny czas o godz. 18:00 Kino za Rogiem Cafe oraz Małgorzata Pruchnik-Chołka z zespołem zapraszają na recital składający się ze znanych i mniej znanych utworów żydowskich i bałkańskich śpiewanych w języku polskim, w Yidish, hebrajskim, a nawet serbskim.    

Bilety przedsprzedaż 60 zł / w dniu koncertu 70 zł

Do nabycia na kupbilecik.pl: https://bkb.pl/121628-d6ecd

 

Wykonawcy:

Małgorzata Pruchnik-Chołka. Aktorka i wokalistka, która ma na koncie wiele ról w spektaklach dramatycznych i muzycznych. Obecnie aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Piosenka to jej ulubiona forma rozmowy z widzem. 

Akordeon: Dariusz Kot. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Członek znanego zespołu Rzeszów Klezmer Band. 

Kontrabas: Wojciech Front. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Współtworzył przez 13 lat legendarny zespół Cracow Klezmer Band.

 

ZAPOWIEDŹ:

KWIECIEŃ z animacją w Kinie za Rogiem Cafe

12. Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji O!PLA  - tylko w Kinie za Rogiem Cafe!

Kino za Rogiem Cafe jako lokalny organizator zaprasza do udziału w OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU ANIMACJI “O!PLA”
 „O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation” i jest inicjatywą mającą na celu promocję polskiej animacji oraz nawiązania relacji z polskim widzem (w każdym wieku!). 

🎞️ Kino za Rogiem Cafe rozumiejąc, że autorska animacja to ważny i wciąż rozwijający się element Polskiej Kinematografii zaprasza na miesiąc z O!PLA. W kwietniu pokażemy animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a każdy seans połączony jest z głosowaniem, w którym Widzowie stają się Jury i mogą wyrazić opinię o produkcjach.

Do uczestnictwa w kwietniowych pokazach jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki zapraszamy niezależnie od wieku, samodzielnie lub w grupie zorganizowanej. 

KONKURS TERAZ DZIECI MAJA GŁOS! (TDMG!):
🎥 PROGRAM PRZEDSZKOLNY 3-6 LAT: 8 FILMÓW = ok. 44'
https://polskaanimacja.wordpress.com/przedszkolna_24/   
🎥 PROGRAM WCZESNOSZKOLNY 6-11 LAT: 6 FILMÓW = ok. 62'
https://polskaanimacja.wordpress.com/wczesnoszkolna_24/  
🎥 PROGRAM SZKOLNY 12 - 15 LAT: 7 FILMÓW = ok. 60' 
https://polskaanimacja.wordpress.com/szkolna_24/  
🎥 PROGRAM SPECJALNY: ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII 14- 18 LAT (7-8 SP + LO): 5 FILMÓW = ok. 81' 
https://polskaanimacja.wordpress.com/animowana-historia-bez-histerii/


🎟️ BILETY: 12zł 


KONKURS GŁÓWNY SKIEROWANY DO WIDZÓW 16+, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO DOROSŁYCH:
🎥 PRODUCENCKA - filmy o największym budżecie zrealizowane w wytwórniach/studiach filmowych. CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 84' (7 filmów)
https://polskaanimacja.wordpress.com/producencka_24/ 
🎥 STUDENCKA - filmy zrealizowane przez studentów szkół artystycznych i filmowych.  CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 66' (10 filmów)  
https://polskaanimacja.wordpress.com/studencka_24/ 
🎥 OFF&GO! - filmy w pełni niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim i grantowym, a także filmy zrealizowane przez amatorów, w tym powstałe w ramach warsztatów animacji skierowanych do DOROSŁYCH amatorów.  CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 74' (10 filmów)
https://polskaanimacja.wordpress.com/off-amp-go_24/ 
🎥 ANIMOWANE FRASZKI I WIDEOKLIPY (program złożony z dwóch kategorii) - set bardzo krótkich, chwytliwych i zaskakujących filmów animowanych (ANIMOWANE FRASZKI) oraz oficjalne animowane teledyski/wideoklipy. CZAS TRWANIA PROGRAMU: ok. 60' (10 fraszek i 12 wideoklipów)
https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-fraszki_24/ 
https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-wideoklipy_24/


🎟️ BILETY: 15zł 

 

5.04. 2024 godz. 18:00-22:00 oraz 6.04.2024 godz. 10:00-22:00 WARSZTATY FILMOWE🎥 "FREE ACTING" w Kinie za Rogiem Café!

Kino za Rogiem Café oraz reżyser Bartłomiej Żmuda zapraszają miłośników filmów do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie WARSZTATÓW FILMOWYCH, tym razem pod nazwą “FREE ACTING”.

🎥🎞 Na dwudniowych zajęciach prowadzonych przez docenionego m.in. przez The New York Times Twórcę poznacie tajniki współpracy reżysera z aktorem oraz sposoby filmowania aktora, prawidłowości aktorskiej interpretacji tekstu, jak także różnice między aktorstwem teatralnym, a filmowym. Będzie również część praktyczna, czyli improwizacja aktorska w pracy z reżyserem. 

 

Do udziału zachęcamy osoby pragnące pracować w branży filmowej, niezależnie po której stronie kamery. UWAGA! NA warsztaty można zapisać się, nawet jeśli nie braliście udziału we wcześniejszych zajęciach. 

📜 Każdy z uczestników na zakończenie zajęć otrzyma certyfikat: "Współpraca aktorsko - reżyserska na planie filmowym"

📅 Dwudniowe Warsztaty teoretyczne i praktyczne odbędą się: 

piątek 5.04.2024 w godz. 18:00 - 22:00. 

sobota 6.04.2024 w godz. 10:00 - 22:00.

Liczba Uczestników max.: 20 osób. Warunkiem organizacji warsztatów jest zebranie min. 10 osobowej grupy. 

🚨 Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach jest przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko, adres, numer telefonu) na adres mailowy: 📧 📧 oraz dokonanie płatności.

Koszt udziału: 300 zł

 

Prowadzący: Bartłomiej Żmuda - Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autor filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan”, które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku” został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast najnowsza, pełnometrażowa produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków” wygrała Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 22.-28.03

22.03 PIĄTEK

16:00 Sen o okapi 

18:00 Gra Fortuny - premiera KzR Cafe

20:00 20 dni w Mariupolu - Oscarowy dokument

 

23.03 SOBOTA 

11:00 Wiking Tappi 1

12:00 Zając Max ratuje Wielkanoc

14:00 seans prywatny

16:00 Chłopi 

18:00 Doppelganger. Sobowtór

20:00 Gra Fortuny - premiera KzR Cafe

 

24.03 NIEDZIELA

10:30 Przygody Chrobotka i Kłopotka - FILMOWE PRZEDSZKOLE

12:30 Ernest i Celestyna. Misja muzyka

14:30 Zając Max: Misja pisanka

16:30 Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa

18:30 seans prywatny 

PIĘTRO ZA ROGIEM

18:00 „LECHAIM” - KONCERT PIEŚNI ŻYDOWSKICH w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki

 

25.03 PONIEDZIAŁEK

16:30 20 dni w Mariupolu - Oscarowy dokument

18:30 Porwać się na życie  - TEATR NA EKRANIE

 

26.03  WTOREK

17:00 Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa

18:30 Na samym dnie - WTOREK Z KLASYKĄ

 

27.03 ŚRODA

16:30 Gra Fortuny - premiera KzR Cafe

18:30 Red Queen kills 7 times - cykl GIALLO ALL'ITALIANA

 

28.03 CZWARTEK

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

16:30 Bernadetta. Cud w Lourdes

18:30 Nowicjusz - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa