Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-03-23 19:00

„MAKBET - GŁOSY Z CIEMNOŚCI” wg dramatu Williama Szekspira

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2024 serdecznie zapraszamy 23 marca o godz. 19.00 na wyjątkowy spektakl „MAKBET - GŁOSY Z CIEMNOŚCI” wg dramatu Williama Szekspira.

 

„Makbet – głosy z ciemności” to spektakl, który stawia diagnozę kondycji współczesnego świata. Ostatnie lata, w których żyjemy zaskoczyły i przeraziły nas w sposób dotychczas nieznany. Wojna toczy się wszędzie, a grzech pychy i choroba ambicji dotyka niemal wszystkich, nie tylko tytułowego Makbeta. Świat na gruzach, świat w ruinie, apokalipsa, zło mieszkające na bagnach, nie boi się nam ukazać, a nawet mówić do nas i wchodzić w grę. Lucyfer już się nie kryje, tylko odsłania twarz. Tam gdzie nie ma miłości rodzi się zło. Co stanie się, jeśli nie powiemy „Nie!”, jeśli damy opętać się niszczycielskim podszeptom tego świata? Co stanie się jeśli nie będziemy reagować na zło, na przemoc i niszczycielskie zapędy polityków i demagogów?

 

Lady Makbet żeby przetrwać musi dorównać mężczyźnie, a nawet musi być silniejsza od niego, zamienia rodzenie dzieci na niszczenie. Za wszelką przemoc, gwałty, manipulacje i zdrady, my kobiety, nasze matki, babki i duchy naszych prababek bierzemy odwet. Wyzywamy cały świat przemocy na pojedynek! Głos Lady Makbet jest głosem jednej z czarownic, ona jest jedną z nich. To głos zemsty. Bo jak inaczej możemy się bronić…

 

W tym mrocznym świecie naznaczonym „głupotą świata” miota się tytułowy bohater Szekspira- Makbet, uwięziony w swoich ambicjach, ale też lękach. Słyszy głosy, widzi odbicia swoich czynów, zaczyna odkrywać mrok swojej duszy. To wszystko go niszczy od środka.

 

autor: William Shakespeare

reżyseria: Aneta Adamska – Szukała

muzyka: Jakub Adamski

scenografia: Paweł Sroka, Maciej Szukała

występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Miłosz Ruszała, Paweł Sroka, Maciej Szukała

 

fot. Tadeusz Poźniak
obowiązkowa rezerwacja: tel. 667 714 730 
wstęp wolny

Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne „GATE”
Dofinansowano budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa