Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-03-21 - 2024-04-21

Triennale Malarstwa Studenckiego 2

W górnej sali wystawowej rzeszowskiego BWA zmiana ekspozycji. Od 22 marca będzie można oglądać unikatową na skalę Polski wystawę konkursową adresowaną do studentów, młodych ludzi, którzy stawiają może już nie pierwsze kroki w edukacji, aby stać się artystami. Mowa o wystawie pod tytułem „2. Triennale Malarstwa Studenckiego”.

 

Konkurs i wystawa zostały zorganizowane przez Instytut Sztuk Pięknych Kolegium Humanistycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i naszą galerię. Patronat nad tym niecodziennym przedsięwzięciem artystyczno -naukowym objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obejmując Patronat ufundowali również w nim główne nagrody.

 

Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do pierwszego etapu napłynęło 778 obrazów 252 uczestników. Po selekcji elektronicznej, jury dopuściło do wystawy 106 obrazów 47 autorów. Jury pod przewodnictwem prof. Joanny Stasiak, z udziałem profesorów Jarosława Baucia, Waldemara Kuczmy, Kazimierza Rocheckiego i Piotra Rędziniaka – dyrektora BWA, nominowało do nagród 12 studentów.  Bardzo dobry i wyrównany poziom sprawił, iż jury przyznało Jedno Grand Prix fundowane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, dwie równorzędne pierwsze nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego i Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, dwie równorzędne drugie nagrody fundowane przez Inżynieria Rzeszów i Starostę Powiatu Łańcuckiego oraz trzecią nagrodę fundowaną przez ZPAP Okręg rzeszowski. Jury przyznało dwa wyróżnienia honorowe, zaś Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych zorganizuje w formie wyróżnienia wystawę zbiorową wszystkim nominowanym, którą zaprezentuje w Galerii im. Włodzimierza Kotkowskiego w gmachu Uniwersytetu.

 

Wystawa zapowiada się bardzo interesująco. Młodzi adepci sztuki malarskiej zaskakują swymi umiejętnościami i w wielu przypadkach już sprecyzowanych stylem i językiem własnej wypowiedzi.

 

Wernisaż wystawy 21 marca w Domu Sztuki wyjątkowo o godzinie 16.30, później o godzinie 18.00 odbędzie się sympozjum poświęcone młodej sztuce pod nazwą „Małe talenty – eksploracja artystycznych zagadnień w malarstwie”.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających w dniach od 22 marca do 21 kwietnia.

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa