Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-03-17 14:00

"Pieśni o Męce Pańskiej"

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie oraz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zapraszają na spotkanie .„Pieśni o Męce Pańskiej”.

 

17.03.2024 r. niedziela, godz. 14:00

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19

Wstęp wolny!

 

W PROGRAMIE:

– „Pieśni pasyjne w ludowej tradycji” – Agata Witowicz
– Etnograficzna dokumentacja terenowa – refleksje badaczy – Elżbieta Dudek-Młynarska, Magdalena Fołta, Helena Urbańczyk
– PROJEKCJA FILMU pt. „Wielkosobotnie granie Męki Pańskiej w parafii Kolonia Polska”
– Dyskusja

 

Film „Wielkosobotnie granie Męki Pańskiej w parafii Kolonia Polska” zrealizowany w 2023 r. w ramach projektu „EtnoPodkarpackie. Badania terenowe” przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie

Spotkanie promujące projekt „EtnoPodkarpackie. Badania terenowe”.

 

Tym, co w sposób szczególny wyróżnia wieś Kolonię Polską (pow. Leżajsk, woj. podkarpackie) od pozostałych miejscowości w gminie jest zwyczaj śpiewów pasyjnych w wielkosobotnią noc, kultywowany przez mieszkańców już od ponad wieku. Corocznie w tym czasie, przy udziale kilkunastoosobowej orkiestry wierni zebrani przy Grobie Chrystusa wykonują  Pieśni o Męce. Zwyczaj wielkosobotnich śpiewów z orkiestrą, według relacji informatorów został przeniesiony przez Księdza Stanisława Szpetnara z Sieniawy. Zebrał on również Pieśni o Męce Pańskiej śpiewane przy grobie Chrystusowym w kościele parafialnym w Kolonii Polskiej i wydał w formie zbioru pod tym samym tytułem w roku 1918. Podczas gdy w Sieniawie zwyczaj ten zaniknął, w Kolonii Polskiej jest żywo praktykowany do dziś. Ta wyjątkowa adoracja Bożego Grobu trwa od 20.00 do 24.00. Śpiewy wykonywane są naprzemiennie z orkiestrą, zgromadzoną na kościelnym chórze (składającą się m.in. z bębna, akordeonów, saksofonów, trąbek, basów i skrzypiec) liczącą razem nawet 20 muzyków. Rekrutują się oni nie tylko z Kolonii Polskiej, ale także z odległych miejscowości. Muzycy ci, na co dzień nie grający razem, przyjeżdżają również na próby poprzedzające wielkosobotnie granie, by pracować wspólnie nad brzmieniem orkiestry.

 

Parafianie zdają sobie sprawę z wyjątkowości tego zwyczaju, który jest bardzo ważny dla lokalnej społeczności i od ponad 100 lat jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Świadczą o tym wypowiedzi zarówno starszych jak i młodszych mieszkańców wsi.

W ramach realizowanego przez Muzeum od 2022 r. projektu pt. „EtnoPodkarpackie. Badania terenowe”  zostały przeprowadzone wywiady z mieszkańcami parafii Kolonia Polska, a w 2023 r. został nakręcony film dokumentujący ten wyjątkowy zwyczaj.

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa