Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-03-08 - 2024-03-14

Repertuar i wydarzenia Kina za Rogiem Cafe 8-14.03

8-9.03.2024 Dzień KOBIET w Kinie za Rogiem Cafe

👱‍♀️👩‍🦱👩‍🦳 Filmowo, muzycznie i warsztatowo - w Kinie za Rogiem Cafe wiemy, że jak świętować to z rozmachem! Dlatego 8 i 9 marca zapraszamy na interesujące filmy, z 🎞️🎬 premierą przepięknej wizualnie adaptacji "CHŁOPI", na wybuchową mieszankę 🎶🎙️ jazzu i funky z elementami bluesa i rocka w wykonaniu FUNKY FLOW, albo możliwość 🎨🍷 twórczego wyrażenia się w połączeniu z dustacją napojów dla dorosłych w trakcie KOLAŻYMY PRZY WINIE. 

Możecie również miło spędzić czas ☕🍰 w naszej KAWIARNI! Zapraszamy!

 

8 marca

10:00 -14:00 seanse szkolne

16:00 seans prywatny

18:00 Chłopi  - premiera KzR Cafe

20:00 Królowe przekrętu

PIĘTRO ZA ROGIEM

20:00 Funky Flow - koncert

 

9 marca

10:00 seans prywatny

12:00 Niezgaszalni

14:30 Lena i Śnieżek

16:00 Girl

18:00 Kobieta na dachu

20:00 Królowe boiska

PIĘTRO ZA ROGIEM

18:00  Kolażymy przy winie

 

10.03.2024 Dzień MĘŻCZYZN w Kinie za Rogiem Cafe

👱‍♂️🧔‍♂️👨‍🦳 "Gdzie ci mężczyźni?" śpiewała Danuta Rinn, a my podpowiadamy, że w dniu Ich święta ciekawe męskie postaci na pewno znajdziecie w Kinie za Rogiem Cafe. 10 marca w repertuarze aż dwie premiery! 🎞️🎬 Dla młodszych PIMI Z KRAINY TYGRYSÓW, opowieść o osieroconym Balmani, który ratuje małego tygryska przed bezlitosnymi kłusownikami i razem wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuarium. 🎞️🎬 Dla starszych nominowany do Oscara, bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć 20 DNI W MARIUPOLU - relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. 

 

11:00 Wiking Tappi 1

12:30 Pimi z krainy tygrysów - premiera KzR Cafe

14:30 Heavy Trip

16:30 Trzej muszkieterowie: DArtagnan

18:30 20 dni w Mariupolu - PREMIERA

 

20 DNI W MARIUPOLU - nominowany do Oscara 2024 dokument, premierowo i tylko w Kinie za Rogiem Cafe! 

Produkcja w reżyserii Mścisława Czernowa to wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady tytułowego miasta z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który pozostał w nim do końca.  

To filmowe dzieło zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną trzyma w napięciu od pierwszych minut aż po finał. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Czernow i ekipa nie czynią tego jednak, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.

Dokument przyniósł swoim twórcom nagrodę Pulitzera, nagrodę BAFTA, nagrodę publiczności na festiwalu Sundance oraz wiele innych wyróżnień na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. To również kandydat do Oscara 2024.

 

12.03.2024, godz. 18:30 - Siedem kobiet w różnym wieku + Amator - 28. Rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego - WTOREK Z KLASYKĄ

13 marca przypada 28 rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty filmowego, przedstawiciela nurtu zwanego kinem moralnego niepokoju, kawalera Orderu Sztuki i Literatury. Z tej okazji zapraszamy na specjalny pokaz filmowy.

SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU (krótki metraż, 15min)

Czwartek - śliczne małe dziewczynki uczą się podstaw sztuki baletu. Piątek - na sali intensywnie ćwiczą nastoletnie uczennice. Sobota - młoda kobieta podczas próby przed występem. Niedziela - występ na scenie. Poniedziałek - mordercze, niekończące się ćwiczenia. Wtorek - tancerka w średnim wieku czeka na obsadzenie w epizodycznej roli w spektaklu. Środa - starsza pani uczy śliczne małe dziewczynki podstaw sztuki baletu...

Tak oto, zamykając kolejne etapy artystycznego życia w symbolicznych siedmiu dniach tygodnia, Krzysztof Kieślowski tworzy za pomocą siedmiu subtelnych szkiców syntezę życia baletnicy, a jednocześnie piękny refleksyjny film o przemijaniu. Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf i pedagog (występuje w sekwencji "Poniedziałek") powiedziała o filmie: "Byłam zszokowana, jak trafnie dotknął istoty bycia tancerzem. Powinno się go oglądać w tym zawodzie, co jakiś czas. Żeby wiedzieć, jak zmienia się perspektywa, kiedy jest się w pełni sił, i kiedy kończy się kariera".

AMATOR

Polska lat 70. Filip Mosz, zaopatrzeniowiec z małego miasteczka, kupuje kamerę, by uwieczniać kolejne etapy życia nowo narodzonej córeczki, jednak szybko wychodzi poza domowe tematy. Realizując za namową szefa jubileuszowy film o swoim przedsiębiorstwie, potem kolejne, odkrywa społeczną funkcję kina. Rozwija swoją pasję - zakłada klub amatorski, jeździ na przeglądy, dostaje nagrody - ale wkrótce poznaje jej mroczną stronę: jego demaskatorskie materiały przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Inspirowana osobistymi doświadczeniami (i dylematami) reżysera historia o wolności, jaką daje sztuka, ale przede wszystkim - odpowiedzialności twórcy za dzieło i jego bohaterów. Sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju, z tytułową rolą napisaną specjalnie dla Jerzego Stuhra.

Nagrody

1979 - FPFF, Gdynia:

- Grand Prix (Wielka Nagroda Jury "Złote Lwy")

- Nagroda za pierwszoplanową rolę męską - Jerzy Stuhr

1979 - MFF, Moskwa:

- Złoty Medal

- Nagroda FIPRESCI

1979 - Berlin - Nagroda Interfilm (Międzynarodowe Jury Ewangelickie)

 

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje. 

 

13.03.2024, godz. 18:30 KRWAWY OBÓZ

Giallo all'italiana - klasyka włoskiego kina grozy tylko w Kinie za Rogiem Cafe 

Tego jeszcze w Rzeszowie nie grali! Wielka gratka dla fanów kryminałów i koneserów włoskiego kina. 

Popularny, głównie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, nurt nazwany giallo to krwawe kryminały wzorowane po części na tanich powieściach sensacyjnych oraz filmach Alfreda Hitchcocka. Filmy giallo często były cenzurowane lub zakazane w wielu krajach ze względu na efekty gore i sceny przemocy. Dziś gatunek ten w zasadzie nie istnieje, zastąpiony został przez amerykańską odmianę – slasher. Dlatego widzowie Kina za Rogiem Cafe będą mieli jedyną okazję zobaczyć filmy legendarnych twórców gatunku m.in. Dario Argento, Lucio Fulci, Mario Bava na dużym ekranie! Nie przegapcie!

Pokażemy:

10.02.2024,18:30 PTAK O KRYSZTAŁOWYM UPIERZENIU  L'uccello dalle piume di cristallo (Dario Argento, 1970)

14.02.2024, 18:30 SZEŚĆ KOBIET DLA ZABÓJCY Sei donne per l'assassino (Mario Bava, 1964)

28.02.2024, godz. 18:30 NIE TORTURUJ KACZUSZKI Non si sevizia un paperino (Lucio Fulci, 1972)

13.03.2024, godz. 18:30 KRWAWY OBÓZ Reazione a catena (Mario Bava, 1971)

Właścicielka kurortu, hrabina Federica Donati, zostaje zamordowana. Po jej śmierci całym przybytkiem zarządza architekt Franco Ventura, który planuje przekształcić naturalne piękno zakątka wypoczynkowego w nowoczesny kompleks rekreacyjny. Spokój w kurorcie zostaje jednak zakłócony przez tajemniczego mordercę z maczetą, który z jakiegoś powodu pragnie wyeliminować przebywających tam młodych ludzi. Sytuację dodatkowo zaognia jedna z domniemanych dziedziczek hrabiny, Renata, która wraz z mężem pojawia się w kurorcie, aby wprowadzić w życie swój własny niecny plan.

27.03.2024 godz. 18:30 RED QUEEN KILLS 7 TIMES La dama rossa uccide sette volte (Emilio P. Miraglia, 1972)

10.04.2024 godz. 18:30 EYE IN THE LABYRINTH L'occhio nel labirinto (Mario Caiano, 1972)

24.04.2024 godz. 18:30 CRY OUT IN TERROR La morte accarezza a mezzanotte (Luciano Ercoli, 1972)

8.05.2024 godz. 18:30 GŁĘBOKA CZERWIEŃ Profondo rosso (Dario Argento, 1975)

 

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie, a jego kuratorem jest Stanisław Bardadin.

 

PREMIERA KzR Cafe:

CHŁOPI - Oryginalna formalnie adaptacja „Chłopów” Władysława Reymonta, uhonorowanego za nią literacką Nagrodą Nobla, to trzecia w polskim filmie po przedwojennej ekranizacji Eugeniusza Modzelewskiego z 1922 roku i serialu Jana Rybkowskiego z roku 1972.

Na tle czterech pór roku rozgrywają się losy pięknej Jagny, rozpalającej zmysły mężczyzn i budzącej wrogość kobiet, i Antka Boryny, syna najbogatszego gospodarza we wsi. Pożądanie, nad którym nie da się zapanować, musi się skonfrontować z surowymi prawami ciasnego patriarchalnego świata wiejskiej wspólnoty.

Film jest stworzony metodą malarskiej animacji filmowych kadrów, inspirowanych twórczością Chełmońskiego, Wyczółkowskiego czy Ślewińskiego. Na podstawie klasycznych aktorskich zdjęć powstało 40 tysięcy olejnych obrazów-klatek, które stworzyły efekt finalny produkcji. Nad obrazami pracowało kilkudziesięciu artystów z kilku krajów.

Polski kandydat do Oscara.

Nagrody

2023 - Złote Lwy:

- Nagroda Publiczności - Zdobywca - DK Welchman, Hugh Welchman

- Nagroda Specjalna - Kryształowa gwiazda Elle - Kamila Urzędowska

- Nagroda Specjalna Jury - Zdobywca - DK Welchman, Hugh Welchman

 

PIMI Z KRAINY TYGRYSÓW - Pewnej nocy Balmani, którego rodzice zginęli w tragicznym trzęsieniu ziemi, ratuje małego tygryska przed kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuarium, gdzie, jak wierzy Balmani, tygrysek będzie bezpieczny. W trakcie wędrówki między chłopcem i zwierzęciem tworzy się niezwykła więź. Będą musieli wspólnie przebyć setki mil i przetrwać ekstremalne wyzwania, aby dotrzeć do nowego domu, wysoko w Himalajach, i przeżyć jedną z największych przygód życia.

 

8.03 godz. 20:00 Funky Flow - koncert na Dzień Kobiet w Kino za Rogiem Café

Święto Pań najlepiej celebrować przy dobrej muzyce. Taką zapewni Funky Flow, który 8.03.2024 o 20:00 wystąpi w Kino za Rogiem Cafe.

Bilety na kupbilecik.pl: https://bkb.pl/121626-477a8

Funky Flow to wybuchowa mieszanka jazzu i funky z elementami bluesa i rocka. To prawie typowe organ trio. Muzyka oparta na funkowym groovie, organowym basie i harmonii oraz gitarowym pierwszym planie. Autorskie kompozycje mieszają się ze standardami jazzowymi i coverami w wyjątkowych aranżacjach.

Zespół powstał w 2005 r i od tego czasu przeszedł długa drogę muzyczną jak i personalną.

Przez te prawie 20 lat Funky Flow nagrał 2 albumy (Couple of Grooves oraz 3), przejechał Polskę i nie tylko, występując na festiwalach i koncertach klubowych z których warto wymienić m.in Pozytywne Wibracje Festiwal - na jednej scenie przed Angie Stone w projekcie Eskaubei i Funky Flow - Białystok

Art Territory - Łuck (UA), Krokus Jazz Festiwal - Jelenia Góra, Art Fest - Tarnów, Rzeszów Jazz Festiwal itp.

Ponadto muzycy poza zespołem mają udział w produkcji i nagraniach kilkunastu płyt, zagrali kilkaset koncertów, łącznie z występami na South by West (Texas), Przystanek Woodstock czy eliminacje Eurowizji, współpracowali lub występowali m.in z Jennifer Batten (Michael Jackson), Jack Moore (syn Gary Moore’a), Wojtek Pilichowski, Zbigniew Jakubek, Krzysztof Puma Piasecki i inni.

Funky Flow to:

Jakub Szturm - gitara

Tomek Drachus - hammond, syntezatory

Tomek Stawarz - perkusja

 

13.03.2024 17:00 - 20:00 Klub gry AWALE ISE OGIURO w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe i oraz Fundacja Człowiek taki jak Ty zapraszają na klub gry #AWALE ISE OGIURO, spotkania odbywające się w każdą drugą środę miesiąca. 

Awale, zwana również Oware, Wari, Kalaha czyli Mankala to jedna z najstarszych rozrywek świata. Gry z rodziny mankala są znane w Afryce od czasów neolitu, przez co uważane są za typowo afrykańskie. Na przestrzeni dziejów każde plemię miało z tą grą styczność, a w wielu przypadkach uważano ją za świętość. Nikt dokładnie nie potrafi określić wieku gry, ale wiadomo, że sięga ona kilku tysięcy lat.

Klub graczy #Awale jest jednym z wielu filarów działalności fundacji Człowiek taki jak TY, która ma na celu rozpowszechnianie kultury afrykańskiej i zrzeszanie jej sympatyków.

Podczas spotkań w Kinie za Rogiem Cafe będzie można poznać zasady gry i zagrać w nią, posłuchać afrykańskiej muzyki i porozmawiać o Afryce.

Wstęp wolny.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 8.-14.03

8.03 PIĄTEK 

DZIEŃ KOBIET

10:00 -14:00 seanse szkolne

16:00 seans prywatny

18:00 Chłopi  - premiera KzR Cafe

20:00 Królowe przekrętu

PIĘTRO ZA ROGIEM

20:00 Funky Flow - koncert

 

9.03 SOBOTA

DZIEŃ KOBIET

11:00 Basia 2

12:00 Niezgaszalni

14:30 Lena i Śnieżek

16:00 Girl

18:00 Kobieta na dachu

20:00 Królowe boiska

PIĘTRO ZA ROGIEM

18:00 Kolażymy przy winie

 

10.03 NIEDZIELA 

DZIEŃ MĘŻCZYZN 

11:00 Wiking Tappi 1

12:30 Pimi z krainy tygrysów - premiera KzR Cafe

14:30 Heavy Trip

16:30 Trzej muszkieterowie: DArtagnan

18:30 20 dni w Mariupolu - PREMIERA

 

11.03 PONIEDZIAŁEK

10:30 seans prywatny

17:00 20 dni w Mariupolu - PREMIERA

18:30 Pimi z krainy tygrysów - premiera KzR Cafe  

 

12.03 WTOREK 

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

16:30 Chłopi  - premiera KzR Cafe

18:30 Siedem kobiet w różnym wieku + Amator - 28. Rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego - WTOREK Z KLASYKĄ

 

13.03 ŚRODA

10:00 seans szkolny

17:00 20 dni w Mariupolu - PREMIERA

18:30 Krwawy obóz - cykl GIALLO ALL'ITALIANA

KINOKAWIARNIA

17:00 - 20:00 Klub gry AWALE ISE OGIURO

 

14.03 CZWARTEK 

17:00 Pimi z krainy tygrysów - premiera KzR Cafe

18:30 20 dni w Mariupolu - PREMIERA  - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa