Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-03-14 17:00

Spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa zapraszają na spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską oraz promocję książki „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”.

 

KIEDY: 14 marca 2024 r., godz. 17.00

GDZIE: Budynek WiMBP, ul. Sokoła 13

 

Inicjatywa publikacji zrodziła się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa i adresowana jest do mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych historią i architekturą naszego miasta. Autorki inspirowały się ciekawostkami oraz historiami dotyczącymi rzeszowskich zabytków, odkrytymi w ramach bieżącej działalności biura, tj. podczas oględzin obiektów zabytkowych, opracowania dokumentacji konserwatorskiej, kwerend archiwalnych lub rozmów z właścicielami.

 

„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” to zbiór dwudziestu tekstów o wybranych obiektach zabytkowych z terenu Rzeszowa ukazanych pod kątem ich złożonej i nie zawsze oczywistej historii. Publikacja uchyla ponadto rąbka tajemnic o historycznych technikach i technologiach zastosowanych w ich wykonaniu oraz wystroju. Czytelnicy znajdą w niej informacje o rzadko podejmowanych zagadnieniach związanych z przeprowadzonymi pracami konserwatorskimi, którym owe obiekty zawdzięczają swoją egzystencję i dzięki którym przetrwały w obecnej  formie, ale również o innych działaniach człowieka, które doprowadziły do ich przekształceń i w konsekwencji ich „zubożenia” tj. utraty tego, co z punktu widzenia wartości zabytkowych cenne i warte zachowania.

 

Książka ta ma na celu uświadomić czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy  powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia. Inicjatywa ma na celu przybliżenie Mieszkańcom Rzeszowa piękna i unikatowości lokalnych zasobów zabytkowych, poprzez zwrócenie uwagi na cenne elementy stylu architektonicznego, zastosowanych technologii oraz walory wyposażenia i wystroju wnętrz.*

*Opracowała: Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków

 

Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

Publikacja została sfinansowana ze środków Gminy Miasto Rzeszów

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa