Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-02-23 - 2024-02-29

Repertuar i wydarzenia Kina za Rogiem Cafe 23.02-29.02

23.02.2024 godz. 20:00 POSTMAN - koncert promocja nowej płyty "Still Life"

Kino za Rogiem Cafe zaprasza na koncert ukraińskiego twórcy - Postmana!

Postman, a właściwie Kostiantyn Pochtar, co po ukraińsku oznacza ni mniej ni więcej a Kostiantyn Listonosz, jest ukraińskim muzykiem, multiinstrumentalistą i songwriterem. Swoje życie dzieli między Kijów i Wrocław. Korzeni jego twórczości należy szukać w latach 60-tych, jednocześnie jego muzykę możemy nazwać nowoczesnym miejskim folkiem - w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Zimą ukaże się trzecia studyjna płyta Postmana zatytułowana „Still Life”. Artysta eksploruje na niej nieznane terytoria muzyczne, łącząc łagodne dźwięki akustycznej gitary z pulsującym rytmem elektronicznych beatów i syntezatorów. Niektóre z utworów zostały nagrane na żywo z zespołem. Inspirując się brazylijską tropicalią, twórczością Davida Bowiego i estetyką impresjonistyczną, nowe kompozycje emanują niemal malarską jakością, przypominając delikatne pociągnięcia pędzlem w pastelowych kolorach na płótnie. Ten nowy styl i podejście muzyczne wykraczają znacznie poza akustyczny gitarowy folk, z którego Postman jest głównie znany.

– Jeśli miałbym opisać tę płytę jednym zdaniem, powiedziałbym, że jest odzwierciedleniem potrzeby życia i tworzenia w tym niekończącym się chaosie, pragnienia odnalezienia harmonii i wdzięku w tych ciemnych i burzliwych czasach – mówi Postman. Album „Still Life” został nagrany we współpracy z Ignacym Gruszeckim w studiu Monochrom, otoczonym naturą i zachwycającymi widokami górskimi.

Swoje koncerty Postman prowadzi w języku polskim a jest mistrzem opowieści – potrafi rozbawić do łez, ale też wzruszyć i dać do myślenia…

Bilety:

35 zł - później

40 zł - w dniu koncertu

 

24 lutego - 2. rocznica inwazji Rosji na Ukrainę

W drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę zapraszamy Państwa na seanse produkcji ukraińskich, w tym premierę nagrodzonego w Berlinie poruszającego dramatu KLONDIKE.

11:00 Wykradiena princesa. Rusłan i Ludmiła - wersja po ukraińsku

12:30 Uprowadzona księżniczka - wersja polska

14:00 Mavka i strażnicy lasu 

16:00 Pamfir

18:00 KLONDIKE - Premiera KzR Cafe

 

27.02.2024, godz. 18:30 Popioły cz.2 - WTOREK Z KLASYKĄ

"Popioły" to jeden z tych filmów, które wzbudziły wielkie emocje i wywołały gorące dyskusje, a najzagorzalsi krytycy zarzucali Andrzejowi Wajdzie antypatriotyzm czy wręcz antypolskość.

Autorska adaptacja powieści Stefana Żeromskiego sprawiła, że historię z czasów wojen napoleońskich (1797-1812) oglądało się jak opowieść współczesną, a w losach dwóch przyjaciół - Rafała Olbromskiego (Daniel Olbrychski) i Krzysztofa Cedry (Bogusław Kierc) - widziano analogie do pokolenia Kolumbów, ich dramatu zawiedzionych nadziei i straconych złudzeń. Zamiast historycznego supergiganta ku pokrzepieniu serc stworzył Wajda gorzką lekcję polskiej historii - szokujące sceny zdobywania przez Polaków klasztoru w Saragossie, gwałcenia i zabijania kobiet czy dławienia buntu powstańców na Santo Domingo kłóciły się z wizją rycerskiego Polaka dzielnie walczącego "za wolność waszą i naszą". Dziś dokładnie widać, że przesłanie "Popiołów" - przestroga przed uwodzicielską ideologią, która kusi pięknymi hasłami - mimo upływu lat nie straciło na aktualności.

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje. 

 

28.02.2024, godz. 18:30 NIE TORTURUJ KACZUSZKI 

Giallo all'italiana - klasyka włoskiego kina grozy tylko w Kinie za Rogiem Cafe 

Tego jeszcze w Rzeszowie nie grali! Wielka gratka dla fanów kryminałów i koneserów włoskiego kina. 

Popularny, głównie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, nurt nazwany giallo to krwawe kryminały wzorowane po części na tanich powieściach sensacyjnych oraz filmach Alfreda Hitchcocka. Filmy giallo często były cenzurowane lub zakazane w wielu krajach ze względu na efekty gore i sceny przemocy. Dziś gatunek ten w zasadzie nie istnieje, zastąpiony został przez amerykańską odmianę – slasher. Dlatego widzowie Kina za Rogiem Cafe będą mieli jedyną okazję zobaczyć filmy legendarnych twórców gatunku m.in. Dario Argento, Lucio Fulci, Mario Bava na dużym ekranie! Nie przegapcie!

Pokażemy:

10.02.2024,18:30 PTAK O KRYSZTAŁOWYM UPIERZENIU  L'uccello dalle piume di cristallo (Dario Argento, 1970)

14.02.2024, 18:30 SZEŚĆ KOBIET DLA ZABÓJCY Sei donne per l'assassino (Mario Bava, 1964)

28.02.2024, godz. 18:30 NIE TORTURUJ KACZUSZKI Non si sevizia un paperino (Lucio Fulci, 1972)

13.03.2024, godz. 18:30 KRWAWY OBÓZ Reazione a catena (Mario Bava, 1971)

27.03.2024 godz. 18:30 RED QUEEN KILLS 7 TIMES La dama rossa uccide sette volte (Emilio P. Miraglia, 1972)

10.04.2024 godz. 18:30 EYE IN THE LABYRINTH L'occhio nel labirinto (Mario Caiano, 1972)

24.04.2024 godz. 18:30 CRY OUT IN TERROR La morte accarezza a mezzanotte (Luciano Ercoli, 1972)

8.05.2024 godz. 18:30 GŁĘBOKA CZERWIEŃ Profondo rosso (Dario Argento, 1975)

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie, a jego kuratorem jest Stanisław Bardadin.

 

29.02.2024, godz. 18:00 KOBIETA W ROLI GŁÓWNEJ - w cyklu spotkań dla Pań rozmowa z psycholog Aleksandra Hytroś-Kiwała i film Arab Blues.

👩👩‍🦳👱‍♀️ Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu KOBIETA W ROLI GŁÓWNEJ, czyli spotkaniami z inspirującymi, twórczymi kobietami i specjalnie dobranymi babskimi filmami.

🗣️ Gościnią najbliższego wydarzenia, w czwartek 29.02.2024, o godz. 18:00 będzie Aleksandra Hytroś-Kiwała psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, pracująca również z osobami  dorosłymi oraz grupami, która opowie nie tylko o Swojej pracy, ale między innymi o współczesnych kobietach, jak również czy film może być formą terapii?

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/arab-blues/

Po rozmowie rozlosujemy nagrody (ufundowane przez Wydawnictwo Dreams i Monolith Films), a na koniec wspólnie obejrzymy komedię obyczajową pt. Arab Blues.

🎬 Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia "Arab Blues" przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Charyzma, urok i ekranowy magnetyzm odtwórczyni głównej roli Golshifteh Farahani sprawiają, że od początku kibicujemy szalonym planom psychoanalityczki. Kibicujemy też jej kolejnym pacjentom, którzy - wychowani w opresyjnej kulturze - wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.

 

PREMIERA KzR Cafe:

KLONDIKE - 17 lipca 2014 roku, wieś Hrabowe w obwodzie donieckim, na pograniczu ukraińsko-rosyjskim. W ścianie domu Irki i Tolika zieje wielka dziura, odprysk działań prorosyjskich separatystów, zaś nieopodal ich domu ścielą się resztki zestrzelonego samolotu pasażerskiego Malaysia Airlaine.

W surowym pejzażu i narastającej wokół agresji tych dwoje próbuje przetrwać, prowadzić normalne życie, uprawiać ogród, opiekować się zwierzętami i czekać na narodziny dziecka, udając, że nie widzą wokół siebie potworniejącego świata.

Oszczędne, niemal ascetyczne kino, ukraiński kandydat do Oscara.

Nagrody

2022 - Berlinale:

- Nagroda Jury Ekumenicznego - Najlepszy film sekcji 'Panorama" - Maryna Er Gorbach

- Nagroda Publiczności w sekcji 'Panorama" - Drugie miejsce - film fabularny - Maryna Er Gorbach

2022 - Sundance - Nagrody Reżyserskie - Najlepszy zagraniczny reżyser dramatu - Maryna Er Gorbach

 

NIEDŹWIEDZIE NIE ISTNIEJĄ - Jafar Panahi kontynuuje podjętą we wcześniejszych filmach specyfikę zacierania granicy pomiędzy realizmem a fikcją. Jest to też sposób na uniknięcie irańskiej cenzury, z wiarą, że widzowie odczytają subtelne znaczenia. Reżyser, grający w filmie samego siebie, dociera do wioski niedaleko granicy z Turcją. Tuż obok kręcony jest pod jego kierownictwem film o irańskiej parze, Zarze i Bakhtiarze, którzy mają nadzieję znaleźć azyl polityczny we Francji. Równolegle prowadzony jest burzliwy drugi wątek miłosny pary młodych ludzi z wioski, którym tradycja zabrania prawa do szczęścia.

Nagrody

2022 - Wenecja, MFF - Nagroda Specjalna Jury - Jafar Panahi

 

ZAPOWIEDŹ:

Michał Chołka - "Tak jest…Brel" - premierowy koncert w Kinie za Rogiem Café

Kino za Rogiem Café zaprasza w sobotę 2 marca o 19:00 na premierowy recital "Tak jest...Brel" w wykonaniu Michała Chołki i przy akompaniamencie Tomasza Jachyma. Musicie to usłyszeć! 

Bilety: przedsprzedaż 60 zł / w dniu koncertu 70 zł

Do nabycia na kupbilecik.pl: https://bkb.pl/121627-2a652

Jacques Brel - belgijski bard, kompozytor, piosenkarz i aktor, poeta ekstremalnych wyczynów. Należy do tych, o których mówi się „wiecznie żywy”. Jego utwory śpiewane są na całym świecie. Najbardziej znane „Nie opuszczaj mnie” nagrało – 400 artystów w 22 językach świata.  

„TAK JEST… Brel” to muzyczna opowieść o świecie widzianym oczami poety. Jest to świat „bez upiększania”, często brutalny a jednocześnie przepełniony niezidentyfikowaną tęsknotą. Świat pełen emocji, od strachu po miłość, od zachwytu po samotność.

Na scenie Michał Chołka, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. 

Przy fortepianie Tomasz Jachym.

Zdj. Karol Kadłubiec, Big Bensch Studio

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe  23- 29.02.2024

23.02 PIĄTEK 

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

12:30 Sen o okapi

16:30 Koniec świata, czyli kogel-mogel 4

18:00 seans prywatny

20:00 seans prywatny

 

PIĘTRO ZA ROGIEM

20:00 Postman - koncert

 

24.02 SOBOTA

  1. rocznica inwazji Rosji na Ukrainę

11:00 Wykradiena princesa. Rusłan i Ludmiła - wersja po ukraińsku

12:30 Uprowadzona księżniczka - wersja polska

14:00 Mavka i strażnicy lasu 

16:00 Pamfir

18:00 Klondike - Premiera KzR Cafe

 

25.02 NIEDZIELA 

10:30 Miś Fantazy: Busola Latariusza, Kostka Zagadki, Kraina Zielonych Pagórków

11:30 seans prywatny

14:30 Sen o okapi

16:30 Kochanica króla Jeanne du Barry

18:30 Niedźwiedzie nie istnieją - premiera KzR Cafe

 

26.02 PONIEDZIAŁEK

10:30 seans prywatny

12:30 Koniec świata, czyli kogel-mogel 4

17:00 Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa

18:30 Klondike - Premiera KzR Cafe

 

27.02 WTOREK 

10:30 Kumple z dżungli

12:30 Operacja Człowiek w czerni

16:30 Niedźwiedzie nie istnieją - premiera KzR Cafe

18:30 Popioły cz 2. - WTOREK Z KLASYKĄ

 

28.02 ŚRODA

10:30 seans prywatny

11:30 Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa

13:00 seans prywatny

16:30 Klondike - Premiera KzR Cafe

18:30 Nie torturuj kaczuszki - cykl GIALLO ALL'ITALIANA

 

29.02 CZWARTEK 

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

12:30 Kochanica króla Jeanne du Barry

17:00 Niedźwiedzie nie istnieją - premiera KzR Cafe

18:00 Spotkanie + Arab Blues - KOBIETA W ROLI GŁÓWNEJ

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa