Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-02-27 17:00

Spotkanie autorskie z Wojciechem Przylipiakiem

Wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie zapraszamy na spotkanie autorskie z Wojciechem Przylipiakiem i rozmowy wokół książki „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”.

 

KIEDY: 27 lutego 2024 r., godz. 17.00

GDZIE: Wypożyczalnia Główna, ul. Dąbrowskiego 33a

 

Wojciech Przylipiakdziennikarz, kolekcjoner zabawek z PRL-u, pamiątek, komputerów i elektroniki sprzed lat. Ich historie opisuje na swoim blogu BufetPRL.com. Był redaktorem dodatku „Kultura” do „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennikarzem magazynu „Esquire”, PAP. W 2020 roku w wydawnictwie Muza ukazała się jego książka „Czas wolny w PRL”. Rok później „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” (…) *

 

W listopadzie 2023 ukazał się jego najnowszy reportaż pod tytułem „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”. (…) to opowieść o zakupowej rzeczywistości w latach 1945-1989: od małych sklepów osiedlowych, po okazałe domy handlowe. Od prób prywatnego handlu, po sieciówki typu Moda Polska i świat luksusu znany z Peweksów. Autor oddaje głos ludziom po obu stronach lady: bywalcom sklepów, poszukiwaczom wyjątkowych towarów, sprzedawcom. Nie powiela utrwalonych mitów o czasach wiecznego niedoboru, raczej buduje z fragmentów zasłyszanych historii świat rzeczywisty, niepozbawiony oryginalności, społecznej inicjatywy, codziennej ekscytacji. To również świat ponadczasowego designu, mody, która wciąż zachwyca, zapachu świeżo mielonej kawy, fantastycznych haseł i grafik reklamowych czy nowoczesnych pawilonów handlowych rozświetlonych neonami.

Autor przytacza też wiele przykładów, jak zakupowy świat pokazywała popkultura, kino, telewizja czy książki. „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko” to (…) świetna okazja do pełnej sentymentów lektury lub - w przypadku młodszego czytelnika - ciekawa pozycja pozwalająca poznać świat, jaki trudno sobie obecnie wyobrazić. *

 

Podczas spotkania autor przywoła nie tylko fascynujące opowieści związane z Rzeszowem, ale również zaprezentuje oryginalne gadżety nawiązujące do zakupów sprzed lat, ze swojej prywatnej kolekcji.

 

*materiały prasowe wydawnictwa MUZA

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa