Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-02-21 17:00

Spotkanie z bohaterami programu „Moda na język polski”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z bohaterami programu „Moda na język polski”. Gośćmi spotkania będą: dr hab. Joanna Rusin, prof. UR, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, redaktor Adam Bienias.

 

[MIEJSCE]           Budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, wstęp wolny

[TERMIN]            21 lutego 2024, godz. 17:00

 

 

„Moda na język polski” to program redaktora Adama Bieniasa z udziałem prof. dra hab. Kazimierza Ożoga oraz dr hab. Joanny Rusin, prof. UR, emitowany na antenie TVP Rzeszów.

 

Program liczy już ponad sto odcinków! Ten barwny i interesujący cykl przybliża widzom „na poważnie i z przymrużeniem oka […] o naszym języku i literaturze”. Każdy odcinek otwiera widzom bogactwo różnych aspektów języka ojczystego. Gośćmi w niemal każdym odcinku są osoby związane z kulturą i sztuką, m. in. aktorzy, muzycy, pisarze, naukowcy.

 

W programie poruszana jest problematyka współczesnej polszczyzny i zachodzących w niej zmian w różnych kontekstach kulturowych i społecznych.

 

Dr hab. Joanna Rusin, prof. UR – pracownik naukowy Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka licznych artykułów w czasopismach literackich i naukowych oraz książek: „Aleksander Wielopolski – bohater trudnej legendy” (1999), „Człowiek świętego imienia: legenda Traugutta w piśmiennictwie polskim XIX i XX wieku” (2002) i „Literatura i jej konteksty: prace ofiarowane profesorowi Czesławowi Kłakowi” / pod. red. Joanny Rusin, Kazimierza Maciąga (2005).

 

Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg – profesor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został habilitowany w 1991 r., jako rozprawę habilitacyjną zgłosił publikację „Leksykon metatekstowy”. W 2003 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Najpopularniejszą publikacją prof. Kazimierza Ożoga jest „Polszczyzna przełomu XX i XXI w.” (2001). Profesor prowadzi wykłady w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2019 r. jest współprowadzącym programu „Moda na język polski”.

 

Adam Bienias – absolwent Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, redaktor TVP3 Rzeszów od 2014 roku. W 2020 r. nagrodzony przez Radę Programową Telewizji Rzeszów jako Dziennikarz Roku. Od 2019 roku jest prowadzącym „Mody na język polski”, gdzie opowiada o współczesnych trendach polszczyzny. 

 

Spotkanie odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0391600°N, 22.0000027°E

 

Do pobrania: grafika promująca spotkanie z bohaterami programu Moda na język polski.

Grafika nadesłana przez organizatora.

 

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa