Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-02-02 18:00

Wykład otwarty „Rzeszowscy rabini” Karoliny Ożóg

Serdecznie zapraszamy 2 lutego o godzinie 18:00 do Urban Labu na wykład otwarty „Rzeszowscy rabini” Karoliny Ożóg.

 

„Rabin Natan Lewin stał na schodach przed Świętą Arką, naprzeciwko zgromadzenia. Był owinięty w wielki tałes, z szeroką srebrną atarą, zdobiącą jego głowę i korespondującą ze srebrzystą brodą. Głosił o sprawach dnia. Jego kazanie nie było ogniste, a jego głos nieco zachrypnięty; jednak słowa, przekazywane z wielkim zapałem, rozgrzewały serce” – wspomina jeden z uczestników modlitwy w rzeszowskiej synagodze.


O tym, jakie funkcje w gminie żydowskiej pełnił rabin, co należało do jego obowiązków oraz kim byli rzeszowscy rabini, opowie na kolejnym wykładzie otwartym Karolina Ożóg, rzeszowianka, absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczka, edukatorka, tłumaczka języka hebrajskiego, od 2013 r. związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, autorka facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.

 

Wykład jest czwartym z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców. Wstęp wolny!


Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa