Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-01-29 - 2024-02-09

Ferie Zimowe w Estradzie Rzeszowskiej

Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty wydarzeń podczas Ferii 2024 przygotowanych przez Rzeszowskie Piwnice oraz Rzeszowski Inkubator Kultury.

 

KIEDY: 29 stcznia - 9 lutego

 

RZESZOWSKIE PIWNICE

 

Filmowe Ferie
wtorek – piątek / kino LED
godz. 11:00
bezpłatne wejściówki (12 miejsc)


Podczas ferii, od wtorku do piątku, w naszym kinie LED będą serwowane filmy dla najmłodszych!
Tradycyjnie, prezentujemy filmy, których tytuły pozostaną tajemnicą, jednak gwarantujemy, że to najlepsze produkcje amerykańskich wytwórni.
Wstęp bezpłatny, żeby wziąć udział w wydarzeniu należy pobrać darmową wejściówkę dla dziecka i opiekuna.

8 seansów: Księga Dżungli, Aladyn, Alicja w Krainie Czarów, Tarzan, Mój Brat Niedźwiedź, Planeta Skarbów, Atlantyda Zaginiony Ląd, Piotruś Pan  

Warsztaty scenograficzne „Zimowe opowieści”
2 lutego, w godz. 16:00 - 18:00, Rzeszowskie Piwnice
wiek uczestników:  7 - 14 lat
wstęp płatny: 20 zł/os
10 wejściówek
 

Zajęcie z tworzenia makiet scenograficznych.

A co gdyby odtworzyć otaczający nas świat , pejzaż , prawdziwą lub wymyśloną przestrzeń zamknąć ją w pudełku? Spróbujemy zabawić się w zawód scenografa. Dowiedzieć się czym charakteryzuje się ta praca. Na co warto zwracać uwagę w kompozycji na teatralnej scenie. Następnie uczestnicy stworzą własna makietę teatralną. Posłużymy się techniką mieszaną , kolażową . Użyjemy różnych materiałów. Zainspirujemy się zdjęciami lub wymyślimy własne formy. Możemy otworzyć naszą wyobraźnie i opowiedzieć cokolwiek tylko chcemy. Prace wracają z nami do domu. Warsztaty poprowadzi Marta Ożóg, rzeszowska artystka pracująca w Teatrze Maska jako kierownik pracowni plastycznej.

Marta Ożóg - Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunek malarstwo w pracowni Antoniego Nikla, Marka Olszyńskiego oraz Marka Pokrywki. Ukończyła wydział scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i zagranicą oraz wielu plenerów twórczych. W latach 2011-2013 prezes Koła Artystycznego Razem działającego przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wielokrotnie brała udział w projektach w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej oraz Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie , gdzie była również koordynatorem pracy twórczej. Prywatnie zajmuje się malarstwem , instalacją artystyczna , kostiumem, scenografią. Pracuje w Teatrze Maska jako kierownik pracowni plastycznej.

 


Warsztaty tworzenia kolażu  „Baśń, w której chciałabym się znaleźć”

9 lutego, w godz. 16:00 - 18:00, Rzeszowskie Piwnice
wiek uczestników: 7 – 14 lat
wstęp płatny: 20 zł/os   
10 wejściówek
 

Zajęcia z tworzenia  ilustracji w technice kolażu.

Lubimy marzyć, czytać literaturę fantasy lub piękne baśnie. A może chcemy opowiedzieć o marzeniach sennych ? Pozwólmy sobie poprzez stworzenie ilustracji przenieść się w świat naszej wyobraźni. Technika kolażu pozwala na stworzenie abstrakcyjnych stworów i przestrzeni. Jest techniką precyzyjną i dającą bardzo duże możliwości .Uczestnicy dostaną wiele propozycji w postaci wydruków , rożnych materiałów i faktur. Prace wracają z nami do domu. Warsztaty poprowadzi Marta Ożóg, rzeszowska artystka pracująca w Teatrze Maska jako kierownik pracowni plastycznej


Rodzinny spektakl „Gburek” Teatru Nemno

3 lutego, godz. 17:00, Rzeszowskie Piwnice
bilet normlany 20 zł / ulgowy 15 zł

Spektakl dla widzów od lat 4


Gburek to opowieść o niegrzecznym chłopcu, który nie zna dobrych manier. Gdy jego zachowanie staje się już nie do zniesienia mama postanawia wysłać go profesora Moraua - specjalisty od dżentelmenerii. Czy profesorowi uda się nauczyć Gburka dobrych manier? Kogo jeszcze spotka na swojej drodze? Dowiecie się o tym podczas przedstawienia...

 Teatr NEMNO powstał w 2014 roku. Na dzień dzisiejszy teatr tworzy jego pomysłodawca, aktor i reżyser spektakli Henryk Hryniewicki oraz Dagmara Jemioła – Hryniewicka, która tworzy scenografię do spektakli. Teatr NEMNO funkcjonuje jako teatr niezależny. Spektakle prezentowane są w różnych placówkach kulturalnych na terenie całego kraju oraz na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Od 2021 roku Teatr działa jako Fundacja Teatr NEMNO.

Reżyseria: Henryk Hryniewicki 
Scenografia: Dagmara Jemioła - Hryniewicka
Premiera: 27.08.2023 rok Rzeszów

 


Zimowy Spacer Miejski

4 lutego, godz. 12:00, miejsce zbiórki: Studnia Miejska
udział bezpłatny
czas trwania: 45 min


Zimowy Spacer Miejski z przewodnikiem znanymi ulicami i zakątkami Rzeszowa! Będzie to krótka przebieżka doskonale znanymi przez wszystkich rewirami ścisłego centrum miasta, poczynając od studni na rzeszowskim Rynku, przez jedną z najstarszych miejskich ulic Kościuszki, pod najstarszy istniejący zabytek Rzeszowa – kościół farny – a następnie przez legendarny deptak, czyli Paniagę, żeby zboczyć w jedną z ulic i przedostać się na Słowackiego, by z kolei tam za jej pośrednictwem udać się po raz kolejny tuż pod rzeszowski Ratusz.

 

Przyznacie, że to nie jest duży dystans? Ale za to jak dobrze udokumentowany pod względem historycznym i ikonograficznym w postaci starej fotografii i pocztówek! Podczas spaceru dowiecie się o historii tych miejsc, o niektórych budynkach i tajemnicach z nimi związanymi, o ludziach je zamieszkujących, a także o tym jak lokalizacje te zmieniały się na przestrzeni lat. Co istotne, wędrówka okraszona zostanie o komentarz, w których główną rolę będą odgrywały ciekawostki o jakich nie dowiecie się nawet w szkołach!

 

Zimowy Spacer Miejski przeznaczony jest przede wszystkim dla najmłodszych, którzy są żywo zainteresowani rzeszowską historią i ciekawostkami. Jest to też doskonały pretekst do tego, by wziąć mamę, tatę, babcię, dziadka, kuzynkę lub kuzyna na wyjątkową przechadzkę znanymi ulicami i zakątkami Rzeszowa z przewodnikiem, który na co dzień opowiada turystom o dziejach miasta w Rzeszowskich Piwnicach. Przybywajcie tłumnie, bo na Rzeszów zawsze jest czas – szczególnie na feriach zimowych!

W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenie zostanie odwołane lub przeniesione na inny termin.

 


RZESZOWSKI INKUBATOR KULTURY

 

Pokaz makijażu dziennego
05.02.2024 14:00-16:00
Prowadzenie: Jagoda Błazik

Interesujesz się makijażem? A może potrzebujesz szybkiej lekcji makijażu dziennego? W Rzeszowskim Inkubatorze Kultury odbędzie się pokaz użytkowy, który pozwoli Ci na  zdobycie przydatnej wiedzy, doszlifowane własnych umiejętności, a zarazem na poznanie wielu trików makijażowych. Może chcesz się dowiedzieć jakie kosmetyki są dla Ciebie odpowiednie? Ten temat też poruszymy! Zapraszamy osoby w wieku od 13 do 18 lat.

 

Warsztaty tworzenia własnych naklejek
29.01.2024 13:00-15:00
Prowadzenie: Magda Radzimowska

Kreatywne warsztaty dla dzieci, podczas których będą tworzyć unikatowe naklejki z własnych rysunków. Podczas zajęć uczestnicy rozwiną swoje umiejętności artystyczne, korzystając z różnorodnych technik rysowania i kolorowania. To nie tylko okazja do wyrażenia kreatywności, ale również świetna zabawa w gronie rówieśników. Na zakończenie warsztatów każde dziecko wróci do domu z własnoręcznie stworzonymi naklejkami, gotowymi do ozdabiania ulubionych przedmiotów.

 

Spotkanie planszówkowe dla dzieci
02.01.2024 14:00-17:00
Prowadzenie: Rzeszów na planszy

Spotkanie planszówkowe dedykowane najmłodszym uczestnikom  naszych wydarzeń, Specjalnie dla nich przygotujemy gry adekwatne do ich wieku, jednocześnie zapewniając ich różnorodność.

 

Warsztaty z realizacji dźwięku dla początkujących
06.02.2024 13:00-16:00
Prowadzenie: Jacek Młodochowski

Zajęcia odbędą się w profesjonalnym studiu nagrań - ESTRADA STUDIO. Spotkanie będzie  obejmować zagadnienia dotyczace produkcji nagrania muzycznego.

1. preprodukcja

2. rejestracja dźwięku

3. mix

4. mastering

5. publikacja w internetach

 

Warsztaty z linorytu
01.02.2024 13:00-16:00
Prowadzenie: Studenckie Koło Naukowo - Artystyczne "Grafo"

Warsztaty będą składać się z dwóch części - części merytorycznej oraz praktycznej, która polega na realizacji projektu na ekotorbie. Efekt warsztatów – bawełniana ekotorba na zakupy z grafiką wykonaną techniką linorytu.

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa