Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-01-19 - 2024-01-25

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 19-25.01

20-21.01.2024 AFRYKAMERA - dni kultury afrykańskiej tylko w Kinie za Rogiem Cafe w Rzeszowie!

🌍 Kino za Rogiem Café w Rzeszowie zaprasza wszystkich miłośników kina i kultury afrykańskiej do udziału w wyjątkowym wydarzeniu! W weekend 20-21 stycznia 2024 pokażemy ciekawe, 🎬nagradzane na najważniejszych festiwalach, premierowe filmy. Wiele z tych tytułów zobaczycie w Rzeszowie jednorazowo i tylko u nas!

Oprócz produkcji filmowych, w trakcie wydarzenia dzięki współpracy z Fundacją Człowiek taki jak Ty poznamy codzienne życie i smaki Afryki, stroje i biżuterię, znaczenie muzyki w kulturze i 🪘 język bębniarzy - odbędą się też warsztaty szamańskich instrumentów dla dzieci. 

🎶 Zwieńczeniem weekendu będzie natomiast występ chóru wokalistów z Afryki działającego przy WSIiZ. 

🥣 ☕Dodatkowo w naszej ofercie przez cały weekend dostępne będzie specjalne menu afrykańskie! Przepyszne zupy (przygotowane przy wsparciu Fundacji Germanitas) , kawy i herbaty wg oryginalnych przepisów. 

 

🎟️ Bilety na pojedynczy seans 15zł

🎟️ Karnet na 4 filmy-  52zł. 

Pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

 

20.01, SOBOTA 

14:15 Warsztat tańca afrykańskiego

15:00 Biżuteria afrykańska - znaczenie w kulturze - prezentacja Fundacji Człowiek Taki jak My + Warsztat robienia korali z papieru jak w Rwandzie 

16:30 Goodbye Julia (1 godz. 56 min.)

Chartum, 2005 r. Nasilają się zamieszki pomiędzy Sudańczykami arabskiego pochodzenia a mieszkańcami północnego Sudanu. Na tym tle rozgrywa się historia Julii, czarnej katoliczki, której synek zostaje potrącony autem przez muzułmankę Monę, a mąż zostaje zabity przez męża kobiety. Aby zagłuszyć wyrzuty sumienia i starając się zadośćuczynić popełnionej krzywdzie, Mona zatrudnia Julię jako pokojówkę, chłopcu opłaca szkołę i oboje przyjmuje do swego domu. Z czasem kobiety zaprzyjaźniają się, a każda stara się zapomnieć o bolesnej przeszłości. Wszystko wraca jednak, gdy synek Julii prosi przyjaciela matki o pomoc w dowiedzeniu się, co stało się z jego ojcem.

19:00 Sira (2 godz. 2 min.)

Apolline Traoré pokazała w swym filmie historię zła i przemocy dokonywanej na ludności cywilnej, która niestety staje się częścią naszej codzienności, tej zupełnie bliskiej, jak i tej rozgrywającej się w dalekich zakątkach globu. To z jednej strony bardzo realistyczny i brutalny obraz ukazujący działania islamskich terrorystów, z drugiej portret młodej dziewczyny, Siry, która po utracie wszystkiego co najcenniejsze oraz porwaniu i gwałcie, których padła ofiarą, nie upada na duchu i walczy o przetrwanie w trudnych warunkach pustynnego Sahelu. To jeden z tym filmów, które powinien zobaczyć każdy i każda z nas.

 

21.01, NIEDZIELA

13:00 Warsztaty szamańskich instrumentów dla dzieci

14:00 Mami Wata (1 godz. 47 min.)

C.J. “Fiery” Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini zapewniającej im wszelkie dobra – Mami Waty. Niektórzy mieszkańcy skarżą się jednak na konieczność oddawania swych plonów w ofierze i brak udogodnień cywilizacyjnych oraz poddają w wątpliwość działanie medium, przez którą bogini przemawia. Wykorzystuje to nieznajomy Jasper, który pojawia się na Iyi i uruchamia ciąg zdarzeń, doprowadzając do zburzenia spokoju, skłócenia mieszkańców i wprowadzenia przywództwa opartego na przemocy. „Mami Wata” to nie tylko filmowe nawiązanie do zachodnioafrykańskiego folkloru, ale również historia o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia. To także realizacyjny majstersztyk, w którym czarno-białe zdjęcia w połączeniu z obfitą i piękną charakteryzacją i kostiumami znakomicie dopełniają całą opowieść.

16:00 Język bębniarzy - prezentacja Fundacji Człowiek Taki jak My + pokaz Studia Bębnów Afrykańskich 

17:00 Banel i Adama (1 godz. 27min.)

W niewielkiej wiosce na północy Senegalu mieszkają zakochani w sobie Banel i Adama. Banel za wszelką cenę stara się wyprowadzić z ukochanym do własnego domu, rozpocząć nowe, wspólne życie i zyskać wolność. Adama, zgodnie z lokalnymi zwyczajami, ma zostać szefem wioski. Jest przywiązany do tradycji przodków i czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność. Kłopoty spowodowane suszą sprawiają, że para spędza coraz mniej czasu razem, a Banel czuje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa. Gdy umierają kolejni mieszkańcy, Adama postanawia wypełnić przeznaczenie i zostać przywódcą, czego Banel nie będzie w stanie zaakceptować. Film Ramaty-Toulaye Sy zachwyca wyjątkowo malowniczą, pustynną, momentami senną scenerią, a także odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami czy marzeniami.

19:00 Chór Afrykański WSIiZ - zakończenie Festiwalu

📸 Przez cały czas trwania Festiwalu Fundacja Człowiek taki jak Ty przygotowała również możliwość zagrania w AWALE - ISE OGIURO oraz prezentację ubiorów afrykańskich - będzie też okazja do zrobienia sobie sesji zdjęciowej w strojach afrykańskich (chętni proszeni o założenie kolorowych koszulek i przyniesienie kolorowych apaszek lub szali).

 

20-21.01.2024 DZIEŃ BABCI I DZIADKA w Kinie za Rogiem Cafe

👩‍🦳🧓 Świętujcie wraz z Kinem za Rogiem Cafe wyjątkowy Dzień Babć i Dziadków. My obchodzimy je cały weekend i z tej okazji w sobotę i niedzielę przygotowaliśmy specjalnie dobrane seanse, a na bilety do kina, jak i ofertę barową obowiązuje zniżka dla Seniorów 10%.

🎁 Vouchery na seans to również świetny pomysł na prezent!

 

20.01 - dzień Babci i Dziadka

10:30 Bella i Sebastian 2

12:30 Tajemniczy ogród

14:30 Sen o Okapi - premiera KzR Cafe

21.01 - dzień Babci i Dziadka

10:30 Rysiek Lwie Serce

12:00 Lato w Prowansji

 

Szczegółowe informacje o filmach i możliwość rezerwacji tutaj: https://kzrcafe.pl/repertuar/

 

23.01.2024, godz. 17:30 Krótki film o zabijaniu - WTOREK Z KLASYKĄ

W ponury marcowy dzień krzyżują się drogi trzech mężczyzn. Taksówkarz Marian czyści swoje auto, prawnik Piotr świętuje z dziewczyną zdany egzamin adwokacki, a w tej samej kawiarni 20-letni Jacek szykuje narzędzie zbrodni. Chwilę potem Jacek wsiada do taksówki Mariana i bestialsko go morduje. Podczas procesu obrońcą Jacka jest Piotr, przeciwnik kary śmierci. Udaje mu się nawiązać kontakt z chłopakiem, dotrzeć do jego sumienia, zrozumieć, że to zło narodziło się z braku dobra.

Kinowa wersja 5. odcinka Dekalogu, rozszerzająca znaczenie przykazania "Nie zabijaj" - protest przeciwko zabijaniu w majestacie prawa i na mocy wyroków sądowych. Jeden z najważniejszych i najbardziej znanych polskich filmów: wydarzenie festiwalu w Cannes, liczne nagrody, a dla reżysera przepustka do międzynarodowej kariery.

 

Nagrody

1988 - MFF, Cannes:

- Nagroda Jury

- Nagroda FIPRESCI

1988 - FPFF - Grand Prix (Wielka Nagroda Jury "Złote Lwy")

1988 - Europejska Nagroda Filmowa - Nagroda w kategorii: Najlepszy film

 

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje.

 

24.01.2024, godz. 18:30 Wygnanie - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

Wracamy z filmem, którego z przyczyn technicznych nie mogliśmy w grudniu. Poruszający dramat z 2020 roku i oficjalny kandydat Kosowa do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy w jednorazowym pokazie w Kinie za Rogiem Cafe wraz z pofilmową dyskusją.

Seans realizowany we współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie.

Xhafer ma 45 lat i pochodzi z Kosowa. Od lat mieszka i pracuje w firmie farmaceutycznej w Niemczech. Pewnego dnia, po frustrujących wydarzeniach w pracy Xhafer wraca do domu i widzi, że ktoś zawiesił martwego szczura przy jego bramie. Pytanie, kto to zrobił i dlaczego nie daje mu spokoju. Podejrzewa swoich rasistowskich kolegów z pracy. Powoli jego podejrzenia zamieniają się w obsesję. Na każdym kroku Xhafer czuje się teraz dyskryminowany i zastraszany ze względu na swoje pochodzenie etniczne. Każde słowo, każdy gest traktuje jako dowód. Jego niemiecka żona Nora ma tego dość. Czy naprawdę chodzi o rasizm? A może koledzy w pracy go po prostu nie lubią? Czy te wszystkie podejrzenia mają potwierdzenie w rzeczywistości, czy tylko rozgrywają się w głowie Xhafera? Wciągająca kronika rosnącego zagrożenia pojawiającego się między przynależnością a wyobcowaniem. 

 

*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.

 

25.01.2024 godz. 18:30 Fenomen -  CZWARTEK Z DOKUMENTEM

Gdyby Jerzy Owsiak nie istniał, należałoby go wymyślić…

Film Małgorzaty Kowalczyk to opowieść o kimś, kto całym swoim życiem dowodzi, że nawet jeden człowiek może zmieniać świat na lepsze. Przypomina, w jaki sposób Jerzy Owsiak wpadł na pomysł wielkiej zbiórki pieniędzy na specjalistyczny sprzęt dla warszawskiego szpitala, jak jednorazowy pomysł przeistoczył się w coroczną gigantyczną akcję, jak narodziła się idea Najpiękniejszego Festiwalu Świata, i jak dobro potrafi się przeplatać ze złem.

Od pierwszego finału WOŚP w roku 1993 do dzisiaj – w 30-letniej historii działalności Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jak w lustrze przeglądają się dwie Polski: ta hojna, otwarta i życzliwa – i ta druga, nienawistna, ciasna i żałosna.

Wymowa filmu jest mimo wszystko jednoznaczna: Trzeba zmieniać świat na lepsze. To jedyne, co nadaje głębszy sens naszemu życiu. No i ostatnie słowa. Kocham was! – mówi Jurek Owsiak. I nie można mu nie wierzyć.

 

PREMIERY

SEN O OKAPI - Selmie śni się okapi, a to oznacza tylko jedno: wkrótce ktoś umrze. Kto? Tego nie wiadomo, ale warto zrobić wszystko, żeby śmierci uniknąć. Każdy z mieszkańców miasteczka Westerwald ma na to swój sposób.

Tak zaczyna się poruszająca i zabawna opowieść o przyjaźni, stracie i miłości. Łącząc ciepły humor, baśniowość i realizm magiczny, „Sen o okapi” przywodzi na myśl najlepsze dokonania Wesa Andersona („Asteroid City”, „Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom”) czy Jean-Pierre’a Jeuneta („Amelia”).

Ekranizacja bestsellerowej i przetłumaczonej na 22 języki powieści Mariany Leky pod tym samym tytułem, która w samych Niemczech sprzedała się w rekordowym nakładzie ponad 800 tysięcy egzemplarzy.

 

ALIBI.COM 2 - Greg zbudował na kłamstwie dochodowy biznes. Pomysł był prosty: jeśli skaczesz na boki, migasz się w pracy albo unikasz dłużników, zgłoś się do Alibi.com. To firma, która specjalizuje się w profesjonalnym wci¬skaniu ściemy. Odkąd jednak Greg zakochał się w pięknej Flo, która jak niczego na świecie nienawidzi kłamstwa, firmę zamknął, a czas wolny spędza na sklejaniu modeli statków. Kiedy decyduje się sformalizować związek z Flo, ze zdumieniem dowiaduje się, że i ona sama i jej rodzice kategorycznie domagają się spotkania z jego najbliższymi. I tu pojawia się problem: jak przedstawić swoim przyszłym teściom mamusię – aktorkę porno, i tatusia – oszusta i włamywacza? Nie ma rady, trzeba reaktywować działalność Alibi.com…

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 19.01- 25.01

19.01 PIĄTEK

11:00 Mavka i strażnicy lasu

13:00 Fenomen

14:30 Szczęściara

16:30 Akademia pana Kleksa cz. 1 - Przygoda księcia Mateusza

18:00 Alibi.com 2 - premiera KzR Cafe

20:00 Pod powierzchnią

 

PIĘTRO ZA ROGIEM

17:00 i 19:00 Jan Kondrak - koncert

 

20.01 SOBOTA 

Dzień Babci i Dziadka

Afrykamera

10:30 Bella i Sebastian 2 

12:30 Tajemniczy ogród

14:30 Sen o okapi - premiera KzR Cafe

16:30 Goodbye Julia - Afrykamera

19:00 Sira - Afrykamera

 

PIĘTRO ZA ROGIEM

15:00 - 16:30 Warsztat i prezentacja biżuterii afrykańskiej - Afrykamera

 

21.01 NIEDZIELA

Dzień Babci i Dziadka

Afrykamera

10:30 Rysiek lwie serce

12:30 Lato w Prowansji

14:00 Mami Wata - Afrykamera

17:00 Banel i Adama - Afrykamera

 

PIĘTRO ZA ROGIEM

13:00 - 14:00 Warsztat afrykańskich instrumentów dla dzieci

16:00 - 17:00 Język i muzyka bębniarzy

19:00 - 20:00 Występ chóru afrykańskiego WSIiZ

 

22.01 PONIEDZIAŁEK

10:30 Skąd się biorą sny

12:30 Bella i Sebastian 2 

14:00 Fenomen

16:00 Alibi.com 2 - premiera KzR Cafe

17:30 seans prywatny

 

23.01 WTOREK

11:00 Rysiek lwie serce

13:30 Tajemniczy ogród

15:30 Sen o okapi - premiera KzR Cafe

17:30 Krótki film o zabijaniu - WTOREK Z KLASYKĄ

19:00 seans prywatny

 

24.01 ŚRODA

10:30 Miraculous. Biedronka i Czarny Kot. Film

12:30 Akademia pana Kleksa cz. 1 - Przygoda księcia Mateusza

14:30 Pod powierzchnią

16:30 Sen o okapi - premiera KzR Cafe

18:30 Wygnanie -  FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

 

25.01 CZWARTEK

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

13:00 seans prywatny

15:00 Alibi.com 2 - premiera KzR Cafe

16:30 Pod powierzchnią

18:30 Fenomen - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa