Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-01-12 - 2024-01-18

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 12-18.01

16.01.2024 godz. 18:30 Matka Królów - WTOREK Z KLASYKĄ

Losy Łucji Król, ubogiej wdowy z warszawskiej sutereny, i jej czterech synów - Romana, Zenona, Klemensa i Stanisława - splecione z przemianami politycznymi Polski od wczesnych lat 30. po Październik '56. Rodzina Królów na zasadzie pars pro toto staje się metaforą społeczeństwa i jego postaw - powojenne losy synów Łucji pokazują cztery warianty biografii pokolenia: to konformizm karierowicza Romana, frustracja Zenona, żarliwa ideowość Klemensa i totalny cynizm Stanisława. Destrukcyjna siła systemu dotyka jednak przede wszystkim prostego przyzwoitego człowieka - nieustannie walczącą o swoje dzieci tytułową matkę Królów. Jej pisane z szacunkiem dla rządzących listy-prośby o pomoc, niezależnie od tego, czy adresowane do władz II RP, prezydenta Bieruta czy I sekretarza Gomułki, spotykają się z tym samym wyniosłym milczeniem. A jednak mimo to, słysząc: "Ciężkie miałaś życie", odpowiada: "Inni mieli jeszcze cięższe". Obsypany nagrodami legendarny "półkownik", jeden z najwybitniejszych polskich filmów. Kino rozrachunkowe nie pozostawiające złudzeń co do natury systemu, ale i pozbawione nienawiści. Znakomite czarno-białe zdjęcia Edwarda Kłosińskiego i Witolda Adamka, sugestywna muzyka Przemysława Gintrowskiego i wielkie aktorstwo, na czele z Magdą Teresą Wójcik, która stereotypowi Matki Polki dała prawdziwie ludzką twarz.

 

Nagrody

1987 - FPFF:

- Grand Prix (Wielka Nagroda Jury "Złote Lwy")

- Nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą - Magda Teresa Wójcik

- Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą -Joanna Szczepkowska

- Nagroda dziennikarzy

- Nagroda jury młodzieżowego

1987 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia - Magda Teresa Wójcik

1988 - MFF, Berlin - Srebrny Niedźwiedź

 

PREMERY

MAVKA I STRAŻNICY LASU - Gdzieś daleko, w ostępach magicznego lasu kryje się źródło życia, którego strzeże urocza wróżka Mavka. Nigdy dotąd żaden człowiek nie zakłócił panującego tu odwiecznego porządku, a zamieszkujące okolicę zwierzęta i mityczne stworzenia nie wiedzą, co to strach. Pojawienie się utalentowanego muzykanta Łukasza będzie więc nie lada wydarzeniem, tym bardziej że wkrótce Mavka i Łukasz staną się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwitnie jak czarodziejski kwiat. Niestety sielankę wkrótce zburzy próżna i chciwa księżniczka, która dowiedziawszy się o magicznej mocy źródła życia, postanowi wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Czy Mavka i Łukasz znajdą w sobie siłę, by obronić las i jego mieszkańców?

NIEBO NIE MOŻE CZEKAĆ. HISTORIA CARLA ACUTISA - Asyż. W na pół szklanym grobowcu w kościele Matki Bożej Większej znajduje się ciało świętego. Innego niż wszyscy. Ubrany w dżinsy, sportową bluzę i buty Nike'a wygląda, jakby przed chwilą zasnął. Po ludzku, nie powinien tu być. Piętnastolatkowie nie powinni umierać... Jest jednak w tej historii coś, co przerasta ludzkie pojęcie, jest cudem, życiem, nadzieją...

Odkrycia fenomenu historii Carla Acutisa, zmarłego w 2006 roku na białaczkę nastolatka i wyniesionego na ołtarze w 2020 roku, podjął się znakomity hiszpański dokumentalista Jose Maria Zavala (twórca m.in. filmów: "Tajemnica Ojca Pio" i "Wojtyła. Śledztwo"). Jego opowieść nie ogranicza się do pokazania życia radosnego nastolatka, fascynata komputerów, gier wideo i gry na saksofonie. W filmie widzimy nie tylko dojrzałą duchowość Carla, jego szczególne przywiązanie do Eucharystii i modlitwy. To, co najbardziej niezwykłe, dzieje się bowiem teraz. Carlo Acutis na naszych oczach staje się jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła. Tysiące wiernych pielgrzymują do jego grobu, jego moc wstawienniczą potwierdzają setki świadectw, przyciąga młodzież, nawraca, staje się patronem młodego Kościoła, jego wiosną...

 

12.01.2024, godz.  18:00 Koncert Eleonory Zioło & Piotra Jachyma

Kino za Rogiem Cafe zaprasza na koncert młodych artystów, Eleonory Zioło i Piotra Jachyma!

☀️ Eleonora Zioło- wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Swoją muzyczną przygodę zaczęła we wczesnym dzieciństwie od nauki gry na pianinie. Przez lata związana z różnymi zespołami, gdzie nabierała doświadczenia i doskonaliła się pod czujnym okiem muzyków.

🌙 Piotr Jachym - gitarzysta, od lat związany z różnymi muzykami. Za sobą ma setki koncertów oraz wiele nagrań studyjnych. Przygodę z muzyką zaczął w wieku siedmiu lat od występów przy klatce schodowej na osiedlu 😉 Obecnie swojej pasji zawdzięcza najlepszych przyjaciół oraz wiele przygód.

💬"Pomysł, żeby grać razem zrodził się z czystego przypadku, zabawnego zbiegu okoliczności i wspólnych przyjaciół. Bardzo się od siebie różnimy, ale z tej odmienności wychodzą naprawdę ciekawe rzeczy, a to co nas łączy, to zdecydowanie muzyka."

🎟️ Bilety w cenie 25 zł do nabycia na platformie kupbilecik.pl kliknij w link! oraz w kasie kina.

Zapraszamy!

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 12.01 - 18.01

12.01 PIĄTEK 

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 

12:30 Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa - premiera KzR Cafe - seans dla seniora

14:30 Greenland

16:30 Najbardziej samotny chłopak na świecie`

18:00 seans prywatny

20:00 seans prywatny

 

PIĘTRO ZA ROGIEM

Eleonory Zioło & Piotr Jachym - koncert

 

13.01 SOBOTA

10:30 Rycerz Blaszka. Pogromca smoków

12:30 Mavka i strażnicy lasu - premiera KzR Cafe

14:00 seans prywatny

16:00 seans prywatny

18:00 seans prywatny

 

14.01 NIEDZIELA 

10:30 Skąd się biorą sny

12:30 Manu. Bądź sobą!

14:30 Szczęściara

17:00 seans prywatny

 

15.01 PONIEDZIAŁEK

10:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 

12:30 Greenland

14:30 Tylko zwierzęta nie błądzą

16:30 Mavka i strażnicy lasu - premiera KzR Cafe

18:30 Diabelska jazda

 

16.01 WTOREK 

11:00 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 

12:30 Skąd się biorą sny

14:30 Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa - premiera KzR Cafe

16:30 Skołowani

18:30 Matka królów - WTOREK Z KLASYKĄ

 

17.01 ŚRODA

10:30 Manu. Bądź sobą!

12:30 Szczęściara

14:30 Mavka i strażnicy lasu - premiera KzR Cafe

16:30 Greenland

18:30 Tylko zwierzęta nie błądzą

 

18.01 CZWARTEK 

10:30 Rycerz Blaszka. Pogromca smoków

12:30 Zadziwiający kot Maurycy

14:30 Najbardziej samotny chłopak na świecie

16:30 Diabelska jazda

18:30 Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa - premiera - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa