Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2024-01-05 - 2024-01-11

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 5-11.01

DIABELSKA JAZDA- premiera i 60.urodziny Nicolasa Cage’a

7 stycznia 1964 r. urodził się Nicolas Cage, amerykański gwiazdor, bratanek Francisa Forda Coppoli. Laureat Oscara w początkach kariery uchodził za jednego z najlepszych aktorów Hollywood, potem skierował swoją karierę ku kinu akcji, gdzie również odniósł spory sukces. Chwilowe załamanie passy przypłacił bankructwem i listą tytułów do zapomnienia. Obecnie bohater kultowych memów znów jest na topie, a my w Kinie za Rogiem Cafe z okazji jego 60. urodzin zobaczymy dwa filmy z jego udziałem:

DIABELSKA JAZDA

Do samochodu mężczyzny, który jedzie do szpitala towarzyszyć żonie przy porodzie, niespodziewanie wsiada uzbrojony nieznajomy i trzymając go na muszce, każe jechać przed siebie. Między zastraszonym kierowcą a nieobliczalnym pasażerem rozpoczyna się mordercza walka o przetrwanie, w której – jak wkrótce się okaże - nie wszystko jest takie, jakie się początkowo wydawało.

NIEZNOŚNY CIĘŻAR WIELKIEGO TALENTU

Legenda kina Nicolas Cage tonie w długach, więc przyjmuje nietypową, ale intratną propozycję od swojego bogatego wielbiciela – niejakiego Javiego Gutierreza. Ma być honorowym gościem na jego przyjęciu urodzinowym w luksusowej rezydencji na Majorce, nie ma jednak świadomości, że tajemniczy miliarder jest kryminalistą obserwowanym przez CIA. Nicolas Cage w roli Nicolasa Cage’a i gorące nazwisko współczesnego filmu – Pedro Pascal – w roli tajemniczego, uwikłanego w przestępczą działalność bogacza.

 

9.01, godz. 18:00 WESELE - Wtorek z klasyką

Dokładnie w 50. Rocznicę premiery zapraszamy na wybitny film Andrzeja Wajdy ze znakomitą obsadą i przepięknym utworem Czesława Niemena.

Stanisław Wyspiański i Andrzej Wajda. Spotkanie artystycznych wielkości tego formatu musiało dać efekt niezwykły: najbardziej oryginalna sztuka teatralna została przekuta w jedno z najbardziej oryginalnych dzieł filmowych, nie tylko polskiej kinematografii. Olśniewająca strona wizualna, niezwykłe zdjęcia Witolda Sobocińskiego, zawrotne tempo, świetne aktorstwo - i gorzki rozrachunek z polskością, wcale, mimo upływu lat, nie anachroniczny.

Nagrody

1973 - MFF, San Sebastian - Srebrna Muszla

1974 - Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film") w kategorii: najlepszy film 

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje.

 

10.01. godz. 18:30 KSIĘŻNICZKA W OŚLEJ SKÓRZE - Filmowe Spotkania za Rogiem 

Muzyczno- bajkowy film w reżyserii Jacquesa Demy w pierwszych, styczniowych pokazach cyklu Filmowe Spotkania za Rogiem. W obsadzie legendy francuskiej kinematografii Catherine Deneuve, Jacques Perrin, Delphine Seyrig czy Jean Marais.

Historia księżniczki, która zamiast małżeństwa i życia w królestwie wybiera… oślą skórę! Błękitny Król obiecuje swojej umierającej żonie, że ponownie poślubi wyłącznie kogoś piękniejszego i inteligentniejszego od niej. Bardzo kreatywna i w przewrotny sposób ukazana komedia pomyłek sprawia, że ostatecznie córka władcy musi prosić o pomoc swoją Wróżkę Chrzestną, by nie paść ofiarą jego niecnych zamierzeń. Jest jeden mały haczyk – księżniczka musi przywdziać oślą skórę.

*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.

 

Oryginalna AKADEMIA PANA KLEKSA z 1983 roku w KzR Cafe

Przebojowe piosenki i niepowtarzalny Piotr Fronczewski. Kultowy film Krzysztofa Gradowskiego ponownie na dużym ekranie. Adaś Niezgódka w magiczny sposób trafia do bajkowego świata Pana Kleksa, bohatera książeczki Jana Brzechwy. Pan Kleks jest nauczycielem i czarodziejem w jednej osobie, więc na jego lekcjach nie sposób się nudzić. Zwłaszcza, gdy są to lekcje kleksografii. Adaś poznaje nie tylko uroki zaczarowanej krainy, ale także jej mroczne tajemnice.

 

Tomasz Kot - nie tylko Pan Kleks

Tomasz Kot, znakomity aktor i laureat wielu polskich nagród to nie tylko Pan Kleks. W swojej bogatej filmografii ma wiele ciekawych  kreacji, a Kino za Rogiem Cafe przypomni dwie z nich, w filmach:

ZIMNA WOJNA Historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w ,,Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Film otrzymał nominację do Oscara.

ŻYĆ NIE UMIERAĆ Jak to jest: robić remanent swojego 45-letniego życia ze świadomością, że zostało go już najwyżej cztery miesiące? Co było w nim ważne? Bartek, niegdyś wzięty aktor, teraz niepijący od dwóch lat alkoholik, zabawiacz publiczności w popularnym telewizyjnym show, dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory i że zostało mu już bardzo mało czasu. Musi się śpieszyć. Nie naprawi wprawdzie wyrządzonych krzywd, ale może zdąży przynajmniej za nie przeprosić. Fenomenalny Tomasz Kot w historii inspirowanej życiem aktora Tadeusza Szymkowa.

 

10.01.2023 17:00 - 20:00 Klub gry AWALE ISE OGIURO w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe i oraz Fundacja Człowiek taki jak Ty zapraszają na klub gry #AWALE ISE OGIURO, spotkania odbywające się w każdą drugą środę miesiąca. Najbliższe spotkanie - 13.09.2023 17:00 - 20:00


Awale, zwana również Oware, Wari, Kalaha czyli Mankala to jedna z najstarszych rozrywek świata. Gry z rodziny mankala są znane w Afryce od czasów neolitu, przez co uważane są za typowo afrykańskie. Na przestrzeni dziejów każde plemię miało z tą grą styczność, a w wielu przypadkach uważano ją za świętość. Nikt dokładnie nie potrafi określić wieku gry, ale wiadomo, że sięga ona kilku tysięcy lat.


Klub graczy #Awale jest jednym z wielu filarów działalności fundacji Człowiek taki jak TY, która ma na celu rozpowszechnianie kultury afrykańskiej i zrzeszanie jej sympatyków.


Podczas spotkań w Kinie za Rogiem Cafe będzie można poznać zasady gry i zagrać w nią, posłuchać afrykańskiej muzyki i porozmawiać o Afryce.


Wstęp wolny.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 5.01- 11.01

5.01 PIĄTEK

10:30 Basia 3 (zestaw)

12:30 Miraculous. Biedronka i Czarny Kot. Film

14:30 Eiffel

16:30 Akademia pana Kleksa cz. 1 - Przygoda księcia Mateusza

18:00 Tylko zwierzęta nie błądzą

20:00 Diabelska jazda - premiera KzR Cafe

 

6.01 SOBOTA 

10:30 Sarila 

12:30 Zadziwiający kot Maurycy 

14:00 Opiekun - Święto Trzech Króli w KzR Cafe

16:00 Pewnego razu w Betlejem - Święto Trzech Króli w KzR Cafe

18:00 Pamfir

20:00 Zimna wojna

 

7.01 NIEDZIELA

10:30 Basia 3 (zestaw)

12:30 Miraculous. Biedronka i Czarny Kot. Film

14:30 Tajemniczy ogród

16:30 Nieznośny ciężar wielkiego talentu - 60. Urodziny Nicolasa Cage’a

18:30 Diabelska jazda - 60. Urodziny Nicolasa Cage’a - premiera KzR Cafe

 

8.01 PONIEDZIAŁEK

10:30 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

12:30 Akademia pana Kleksa cz. 1 - Przygoda księcia Mateusza

14:30 Miraculous. Biedronka i Czarny Kot. Film

16:30 Tylko zwierzęta nie błądzą

18:30 Żyć nie umierać

 

9.01 WTOREK

10:30 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

12:30 Sarila

14:30 Tajemniczy ogród

16:30 Diabelska jazda - premiera KzR Cafe

18:00 Wesele - 50. rocznica premiery - WTOREK Z KLASYKĄ

 

10.01 ŚRODA

10:30 Akademia pana Kleksa cz. 1 - Przygoda księcia Mateusza

12:30 Nieznośny ciężar wielkiego talentu

14:30 Żyć nie umierać

16:30 Pamfir

18:30 Księżniczka w oślej skórze -  FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

 

11.01 CZWARTEK

10:30 Basia 3 (zestaw)

12:30 Tylko zwierzęta nie błądzą

14:30 Diabelska jazda - premiera KzR Cafe

16:30 Zadziwiający kot Maurycy

18:30 Katedra - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa