Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-11-30 - 2024-01-07

Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku

 

 

 

 

 

 

 

 

"Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” to konkurs organizowany przez rzeszowskie BWA z ponad trzydziestoletnią tradycją. Jego celem jest prezentacja dorobku i działalności artystycznej profesjonalnego środowiska artystów sztuk wizualnych z terenu Podkarpacia. Tegoroczny obejmuje okres roku 2022 i bieżącego.

 

Tradycyjnie już Honorowy Patronat sprawują nad tym konkursem Gospodarze: Województwa Podkarpackiego – Pan Marszałek Władysław Ortyl i Miasta Rzeszowa – Pan Prezydent Konrad Fijołek.

 

Na tegoroczny konkurs wpłynęło niemal 200 prac zgłoszonych przez 73 artystów.

 

Jury konkursu w składzie: Przewodnicząca Jury – prof. Małgorzata Wielek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. Henryk Ożóg z krakowskiego ASP, dr Andrzej Fydrych z łódzkiej ASP, dr Wojciech Małek z wrocławskiego ASP oraz mgr. Piotr Rędziniak - Dyrektor BWA w Rzeszowie i kurator wystawy zakwalifikowali do wystawy blisko 100 prac 45 artystów.

 

Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Otwarta Przestrzeń Kultury” przyznano Bartoszowi Nalepie za zestaw prac: „Kora”, „Pod powierzchnią” (obrazy), monotypia z cyklu „Narodziny dotyku”.

 

Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa przyznano Ewie Michałowicz-Smarzewskiej za zestaw prac rysunkowych „Cykl życia”.

 

Nagrodę Biura Wystaw Artystycznych - zakup pracy do zbiorów BWA w Rzeszowie, otrzymała Kamila Bednarska za obraz „Blue II”.

 

Przyznano również trzy wyróżnienia specjalne, które otrzymali Marcin Dudek za zestaw prac graficznych „Konfiguracja”, Agnieszka Filipek za zestaw prac ceramicznych oraz Barbara Hubert za zestaw prac malarskich „Znikam” i „Płynę”. Wyróżnieni zostaną nagrodzeni możliwością organizacji wystaw swojej twórczości. (Galeria r_z - ZPAP w Rzeszowie, Galeria Podkarpackiej Zachęty Sztuk Pięknych oraz Galeria BWA w Rzeszowie).

 

Tradycyjnie w trakcie wernisażu zostanie przyznana również Nagroda Publiczności, którą od lat funduje ICN Polfa S.A. w Rzeszowie. Wystawę oraz konkurs wparł również Elektromontaż S.A. Rzeszów.

 

                    

 

 

NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

„OTWARTA PRZESTRZEŃ KULTURY”

 

BARTOSZ NALEPA

 

Malarstwo, jest jak podróżowanie po stycznej moich dwóch światów: wewnętrznego i zewnętrznego, w kierunku jednego i ostatecznego celu, którym jest przedstawienie tajemnicy ich współistnienia, jest zapisem i pamiętnikiem moich uczuć a obrazy moimi emocjonalnymi krajobrazami.” Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat Nagrody Specjalnej przyznanej przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu w roku 2021 oraz Dyrektora BWA w Rzeszowie w roku 2015 na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat SREBRNY CZWOROKĄT; wyróżniony za interdyscyplinarność na 7. Salonie BWA Tarnów w kategorii ART VIDEO; nominowany do nagrody na Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego JESIENNE KONFRONTACJE 2019. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Rzeszowa w Konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2018” i Wyróżnienie Honorowe w roku 2020; Nagrodę Specjalną Fundacji Sztuki Polskiej na Triennale Malarstwa Polskiego w 2004 r.; Laureat edycji polskiej Konkursu na Najlepszy Europejski Obraz 2004 Roku. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce oraz międzynarodowych pokazach i targach sztuki. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, luksografią, monotypią oraz wykonuje performance wykorzystujące różne źródła światła do emisji obrazu. „Jego intensywne i z niezwykłą pasją realizowane obrazy, opracowywane w różnych technikach stawiają sobie za cel wniknięcie niejako w strukturalne i fizyczne przejawy przyrody by tam, pozyskać podstawy ich malarskiej morfologii. Eksperymentalne i niekiedy wręcz ekstatyczne podejście do realizacji obrazu, daje jako rezultat utwory zaskakujące, wyrazowo ekstremalne i źródłowo wiarygodne.” (Piotr Wójtowicz – kurator ARTEFAKTY – 2019).

 

    

KORA / akryl, płótno, 170x150 cm

 

                                   

z cyklu „NARODZINY DOTYKU” / monotypia, papier, 100x100 cm           

 

POD POWIERZCHNIĄ / akryl, płótno, 140x180 cm

 

 

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA RZESZOWA

 

EWA MICHAŁOWICZ-SMARZEWSKA

Urodziła się w 1971r we Włodawie, mieszkała w Dubecznie. Od przeszło dwudziestu lat mieszka i tworzy w Sanoku. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, następnie studiowała na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie – gdzie uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Żukowskiego. Zajmuje się malarstwem portretowym i rysunkiem. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

    

 

 

 

    CYKL ŻYCIA I, II, III / czarny długopis na papierze, 30x40 cm

 

 

 

 

NAGRODA BIURA WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W RZESZOWIE

 ZAKUP PRACY DO ZBIORÓW BWA

 

KAMILA BEDNARSKA

 

Zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2009 roku w pracowni wklęsłodruku prof. Marka Olszyńskiego i dr. Pawła Bińczyckiego oraz w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza. Laureatka Nagrody im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom na Wydziale Sztuki w roku akademickim 2008/2009. Od ukończenia studiów pracuje w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestniczka projektów artystycznych (m.in.: wystaw międzyuczelnianych, przeglądów plastycznych, sympozjów artystycznych, aukcji charytatywnych). Od 2012 roku wiceprezes Fundacji Rozwoju Społeczno – Gospodarczego „Inwencja”, która wspiera wydarzenia kulturalne regionu podkarpackiego. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych i uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, prezentowanych w kraju i za granicą (m.in.: Anglia, Austria, Belgia, Grecja, Rumunia, Egipt, USA). Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

  BLUE II / technika mieszana, płótno, 120x120 cm

 

 

 

 

 

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE

 PODKARPACKIEGO TOWARZYSTWA ZACHĘTY SZTUK PIEKNYCH

 

AGNIESZKA FILIPEK

 

W 2015 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Rzeszowie na kierunku Snycerstwo. W latach 2015 – 2020 studiowała w ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego, Pracowni Materiałowej Małych Form rzeźbiarskich prof. Krzysztofa Nitscha oraz jako wolny słuchacz w Pracowni Ceramiki. W latach 2019 – 2020 w ramach wymiany między uczelniami studiowała na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku w Pracowni Rzeźby II prof. Katarzyny Józefowicz i Pracowni Materiałowej Ceramiki prof. Katarzyny Jóźwiak – Moskal. W latach 2020 – 2021 przeniosła się na stałe na ASP w Gdańsku, tam uzyskała dyplom w 2021 roku. Obecnie prowadzi pracownię ceramiki artystycznej w Rzeszowie. Zajmuje się rzeźbą, ceramiką, rysunkiem i fotografią. Brała udział w wystawach i plenerach z zakresu tych mediów m.in.: 2016 – Plener Rzeźbiarski Harenda; 2019 – Plener Ceramiczny Szklarska Poręba; 2019 – wystawa indywidualna w Galerii Kina za Rogiem Rzeszów; 2019 – wystawa pokonkursowa „Przegrys” przegląd rysunku w Gdańsku; 2020 – wystawa „Sprawy bieżące” Wielka Zbrojownia Gdańsk; 2022 – wystawa „Aneksy” w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie; 2021 – międzynarodowa wystawa na „Festiwal Nowej Sztuki Labirynt” Frankfurt nad Odrą; 2022 – udział w aukcji pomocowej zrzeszającej wszystkie środowiska artystyczne związane z Rzeszowem „r_z dla Ukrainy"; 2022 – wystawa pokonkursowa „Małe formy plastyczne/Small visual forms” – Galeria r_z Rzeszów; 2023 – Przygodzickie Biennale Sztuki; 2023 – wystawa indywidualna w Zaborku z cyklu "Mistrzowskie weekendy"; 2023 – wystawa towarzysząca Festiwalowi Twórców Kultury, Rzeszów 2023

 

BEZ TYTUŁU, Z SERII „BRAMY” / mozaika, 97x119 cm

 

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW

OKRĘGU RZESZOWSKIEGO

 

MARCIN DUDEK

 

Urodzony w 1986 roku w Rzeszowie. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Rzeszowie ze specjalizacją reklama wizualna. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2010 roku otrzymał Dyplom Uznania Rektora za realizację w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tadeusza Nuckowskiego. Od 2013 roku pracuje jako asystent w Zakładzie Grafiki Projektowej i Multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego (aktualnie Instytucie Sztuk Pięknych). Obecnie asystent w Pracowni Projektowej II i Pracowni Druku Cyfrowego. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką użytkową. Tworzy grafiki artystyczne w technice druku cyfrowego wykorzystując tylko i wyłącznie narzędzia wektorowe. Autor licznych realizacji z dziedziny grafiki projektowej oraz cyfrowej. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

 

 

 

 

  KONFIGURACJA I.II / KONFIGURACJA II.II / druk cyfrowy, 60x86 cm

 

WYRÓŻNIENIE

BIURA WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W RZESZOWIE

 

BARBARA HUBERT

 

Urodzona w 1974 w Rzeszowie, gdzie ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa; pierwsze trzy lata w pracowni Profesora Stanisława Rodzińskiego, a następnie w pracowni Profesora Leszka Misiaka. W 1999 roku uzyskała dyplom. Aktualnie mieszka, pracuje twórczo oraz jako pedagog w rodzinnym Rzeszowie. Od 2022 roku doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka 39 wystaw indywidualnych, wzięła udział w ponad 80 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Inspiracją do powstawania jej prac jest szeroko rozumiana natura.

 

  PŁYNĘ/ olej, akryl, pleksi, 100x200 cm

 

                                                                                                                          

ZNIKAM / olej, akryl, pleksi, 100x200 cm


Koordynat GPS miejsca: 50.0387000°N, 22.0075267°E

 

Do pobrania: grafika promująca wydarzenie.

Grafika nadesłana przez organizatora.
 

 

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa