Kalendarz
Wystawa Zygmunta Czyża w BWA w Rzeszowie
19.10.2023 - 26.11.2023
Zygmunt Czyż
malarstwo, grafika
Wystawa będzie okazją do przypomnienia sylwetki Zygmunta Czyża - wybitnego artysty związanego twórczo z Rzeszowem w XX rocznicę śmierci. Zygmunt Czyż pochodził z kielecczyzny, ale całe swoje twórcze życie był związany z Rzeszowem.
Zygmunt Czyż jest jednym z najwybitniejszych twórców w historii grafiki Polskiej. Uprawiał twórczość w wielu dziedzinach. Najczęściej poświęcał się malarstwu sztalugowemu oraz grafice warsztatowej. Wachlarz jego twórczości obejmował również inne obszary jak malarstwo architektoniczne, projektowanie witraży oraz grafikę wydawniczą. Urodził się 8 sierpnia 1940 roku w Zachoiniu koło Opatowa, Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, a następnie w latach 1958–1964 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego w 1964 roku
W swoim dorobku ma ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 50 ogólnopolskich wystawach malarstwa i grafiki, 60 wystawach międzynarodowych oraz wystawach sztuki polskiej za granicą. Otrzymał ponad 30 nagród i wyróżnień, w tym m.in.: Nagrodę na I Międzynarodowej Wystawie Grafiki – Rizal, I nagrodę równoważną – VI Quadrienale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej w dziedzinie plastyki, Odznakę Ministra Kultury i Sztuki – Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki – Ogólnopolska Wystawa Grafiki – Poznań, Nagrodę Marynarki Wojennej – II Polsko–Fiński Konkurs Grafiki Marynistycznej, Nagrodę PR i TV „Wawrzyn 92", Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Zygmunt Czyż był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1976–1983 członkiem Rady Artystycznej Okręgu Rzeszowskiego, Societe Internationale des Graveurs sur Bois XYLON w Zurychu. Jego pierwsze kontakty z Podkarpaciem sięgają lat nauki w Jarosławskim Liceum Plastycznym w latach 50 tych ubiegłego wieku , gdzie jego talent zauważył profesor Alojzy Zawada, nauczyciel rysunku. Do Rzeszowa trafił po otrzymaniu posady kierownika reklamy PSS “Społem” w połowie lat 60tych. Od tego czasu żył i tworzył w Rzeszowie. Początkowo jego miejscem pracy było Rzeszowskie BWA, następnie pracownia na ulicy Słonecznej, a potem na Puławskiego. Pozostawił po sobie kilka wybitnych realizacji w przestrzeni miejskiej Rzeszowa, w tym m.in projekt witraży i ołtarza w Katedrze Rzeszowskiej, malarstwo ścienne w sali reprezentacyjnej, holu oraz wieży rzeszowskiego zamku. Jest autorem projektu wnętrz kaplicy seminarium duchownego oraz obrazów sakralnych w kościele Św. Krzyża przy ul. 3 maja.