Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-09-27 - 2024-02-29

: „Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej”

Na przestrzeni wieków mieszkańcami Rzeszowa, oprócz Polaków, byli także przedstawiciele innych narodów. Swoje miejsce na ziemi znaleźli tutaj m.in. Rusini, Austriacy, Węgrzy oraz Żydzi. Ci ostatni  pojawili się w Rzeszowie już prawdopodobnie w I poł. XVI w. Nieliczna początkowo grupa osadników przez kolejne stulecia bardzo się rozrosła.  Tuż przed II wojną światową  w Rzeszowie mieszkało prawie 14,5 tys. Izraelitów,  co stanowiło ok. 30% ogółu mieszkańców.

 

Żydzi prowadzili tutaj swoje interesy, przez co odegrali bardzo istotną rolę w rozwoju gospodarczym i przestrzennym miasta. Wpłynęli także na jego wygląd i niepowtarzalny klimat, który w swoich książkach przybliżał m.in. Franciszek Kotula.

Wielu mieszkających w Rzeszowie Żydów zasymilowało się z Polakami, większość jednak mimo tego, że utożsamiali się z Polską i tym samym z miastem nad Wisłokiem,  zachowała swoją odrębność, czego dowodem był charakterystyczny strój, język, którym się między sobą posługiwali i przede wszystkim religia. Rejsze (lub Rajsze), jak w języku jidysz nazywali  Rzeszów, stał się dla nich domem, Małą Ojczyzną.

 

Wystawa organizowana przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, nosząca tytuł „Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej”, ma na celu z jednej strony przybliżenie historii Żydów rzeszowskich, z drugiej natomiast pokazanie ich niezwykle ciekawej obrzędowości związanej z życiem codziennym i licznymi w judaizmie świętami.

 

Zaprezentowane na wystawie  judaika ze względu na swoją różnorodność podzielono na kilka grup tematycznych.

 

Wśród najliczniej reprezentowanych jest grupa przedmiotów, które pierwotnie były na wyposażeniu żydowskich domów. Kolejną  stanowią przedmioty tzw. synagogalne, które do II wojny światowej zdobiły synagogi i liczne domy modlitwy. Trzecią natomiast  grupą są elementy tradycyjnego stroju żydowskiego.

Wystawa „Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej” dostępna będzie dla zwiedzających od 27 września 2023 do 29 lutego 2024 r.

 

Wernisaż wystawy: 27.09.2023r., godz. 13.00

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa