Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-09-08 - 2023-09-09

Finał Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych

Od końca czerwca w naszym województwie trwa Podkarpacki Festiwal Osób Wyjątkowych - wydarzenie integrujące środowisko osób z niepełnosprawnościami, które z powodzeniem wpisało się w życie kulturalne naszego regionu. Choć jako festiwal odbywa się dopiero po raz drugi, samo wydarzenie w formule koncertu Razem Piękniej ma już 17-letnią tradycję.

 

Na tegoroczny Festiwal składa się cykl warsztatów dedykowanych kadrom podkarpackich warsztatów terapii zajęciowej oraz dwa koncerty w Rzeszowie.

 

RAZEM PIEKNIEJ

 

8 września (piątek) w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się 17. Koncert Galowy RAZEM PIEKNIEJ. Od godz. 10.00 w sali widowiskowej rzeszowskiego WDK odbywać się będą prezentacje artystyczne podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej oraz domów pomocy społecznej z całego województwa podkarpackiego. Publiczność weźmie też udział w spektaklu Teatru Fantazja z MOK w Dębicy pt. „Dotkliwość”. Całość koncertu będzie tłumaczona na język migowy.

 

MIKROMUSIC W RZESZOWSKIM PARKU JEDNOŚCI

 

9 września (sobota) organizatorzy zapraszają na plenerowy Koncert Finałowy Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych. Impreza odbędzie się w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie (muszla koncertowa od strony ul. Pułaskiego).

Wydarzenie rozpocznie koncert Sylwii Piotrowskiej z zespołem.

O wokalistce:

SYLWIA PIOTROWSKA - Kompozytorka, autorka tekstów, głównie w tematyce gospel. Wokalistka między innymi takich zespołów jak: Chinook (Dębica), Kuki Pau (Sokołów Małopolski), Sling (Rzeszów), SIMP (USA). W sierpniu 2022 r. wydała autorski album TWOJE ŚWIATŁO ( muzyka chrześcijańska ).

W programie zaplanowane są występy Zespołu Pieśni i Tańca "Bandoska", Studia Artystycznego "Bella Arte" oraz laureatów II Podkarpackiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Osób Niepełnosprawnych "TOTUS TUUS" 2023 w Haczowie. Podczas wydarzenia odbędzie się także kiermasz Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz prezentacje gastronomiczne Zakładów Aktywności Zawodowej z terenu Podkarpacia.

 

Gwiazdą imprezy plenerowej będzie zespół MIKROMUSIC, który na scenie wystąpi ok godz. 18.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

O zespole:

Zespół MIKROMUSIC powstał w 2002 roku we Wrocławiu. Muzycy od dwóch dekad z zaangażowaniem realizują swoją misję, tworząc wpadające w ucho, a zarazem nieprzeciętne utwory. W ich bogatym dorobku artystycznym znajdują się takie przeboje, jak "Takiego chłopaka", "Tak mi się nie chce" czy "Bezwładnie".

Na przestrzeni ostatnich lat artyści zaskarbili sobie sympatię oddanej rzeszy fanów, zostali też wyróżnieni wieloma nagrodami, w tym Fryderykiem w kategorii "muzyka poetycka".

Zespół Mikromusic istnieje już od 20 lat. W tym czasie grupa wydała 12 albumów i zagrała setki koncertów. W roku jubileuszowym wydali album „Mikromusic z górnej półki”.

 

IDEA FESTIWALU

 

Podkarpacki Festiwal Osób Wyjątkowych ma na celu zwiększenie dostępności odbioru kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Poprzez włączenie środowisk niepełnosprawnych w działania kulturalne społeczeństwo integruje się i otwiera na różnorodność. Osoby z niepełnosprawnościami mogą pokazać swoje atuty i zdolności a przy tym podzielić doświadczeniem i nauczyć czegoś nowego. Wszystkie zadania mają charakter niekomercyjny. Celem organizatorów Festiwalu jest też wsparcie kadry warsztatów terapii zajęciowej z terenu Podkarpacia, poprzez organizację cyklu szkoleń dla pracowników i instruktrów. Tematyka warsztatów to m.in. pisanie ikon, fotografia, makrama, żywica epoksydowa, malowanie tuszami alkoholowymi. Pozyskane umiejętności uczestnicy mogą później z powodzeniem wykorzystywać w pracy z podopiecznymi WTZ.

 

 

Organizator Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl

Współorganizatorzy: Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Polskie Towarzystwo Wspierania Warsztatów Terapii Zajęciowej MOST

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, Podkarpacki Informator Kulturalny, Gazeta Codzienna Nowiny, portal Nowiny24.

 

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa