Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-03-12 13:00

Warsztaty wykonywania szyszek weselnych w Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie

W dniu 12.marca br., godz. 13.00 zapraszamy do

Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie (ul. Rynek 6)

na warsztaty wykonywania szyszek weselnych.

 

Warsztaty skierowane są dla osób dorosłych, w tym do członków zespołów obrzędowych pragnących podtrzymywać zapoczątkowaną przez Adelę Filip z Chmielnika i popularną niegdyś tradycję wypieku szyszek figuralnych pełniących funkcję weselnego podarku pary młodych dla gości weselnych.

 

Termin: 12 marca 2023r., godz. 13.00

Warsztaty poprowadzi – Elżbieta Filip-Drąg

Koszt uczestnictwa w warsztatach – 25 zł/os.

Zapisy pod nr tel.: 17 862 0 17

 

Wraz z zanikiem tradycyjnej kultury ludowej, giną zwyczaje i obrzędy, a wraz z nimi pewne akcesoria i przedmioty które im stale towarzyszyły. Zaliczamy do nich m.in. pieczywo obrzędowe. Wypiekane z ciasta, były pewnymi symbolami, znakami. Pełniły określoną funkcję – zwykle magiczną. I choć ich właściwa rola w wielu wypadkach straciła swój pierwotny sens, to ślady tych pierwotnych znaczeń są jeszcze uchwytne.

 

Stałym atrybutem wesela rzeszowskiego było pieczywo obrzędowe – szyszki i kołacze zwane korowajami, piekła je swaszka. Pieczywo było symbolem sytości i dostatku. Płodnościowa symbolika chleba w obrzędzie weselnym objawiała się m.in. w postaci małych chlebków do obsypywania panny młodej oraz gości. Najczęściej przedstawiały one ptaszki i lalki z zaznaczona płcią męską . Obsypywano nimi pannę młodą, co miało zapewnić jej dostatek i urodzaj. Obsypywano również nimi dzieci, co miało świadczyć o zamożności gospodarzy. Obecnie zastąpiły je drobne pieniądze, ryż – na szczęście. Z czasem wspomniane „wypieki” zwane później szyszkami przybrały formę prezentu- pamiątki, który otrzymywał każdy z uczestników wesela. W zależności od regionu różniły się formą.

 

W okolicach Rzeszowa rozpowszechniła je i utrwaliła Adela Filip (1933-2020) z Chmielnika k. Rzeszowa, która nauczyła się robienia szyszek od swojej matki. Były to szyszki kolczate i kurki wiązane -symbol szczęścia, wykonywane z pszennego ciasta, którymi zdobiono kołacz. Z czasem Adela Filip zaczęła wykonywać szyszki bardziej współczesne w formie, stanowiące jej własne kompozycje złożone z orzechów, żołędzi (symbolu męskości), szyszek sosnowych i tradycyjnych kurek będące swoistymi dziełami sztuki ludowej. Zyskały one wielką popularność i stały się nieodzownym elementem wesela. Obecnie tradycje wypieku szyszek przejęła po swej ciotce Elżbieta Filip-Drąg z Borówek, która przekazuje tę tradycję swoim córkom. Rola ciasta obrzędowego, tj. szyszek i korowaja nie została zapomniana i szczątkowo utrzymuje się w lokalnej społeczności.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0371300°N, 22.0046500°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.
 

 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, ul. Rynek 6
Organizator: Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie
Udział: Płatny
Koszt udziału: 25,00 zł

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa