Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-03-10 - 2023-04-13

Wystawa fotografii autorstwa Štefana Liptáka - „KOŠICE” | Miasto w sercu | Średniowiecze trwa

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne zaprasza do Galerii Nierzeczywistej RSF, na wystawę fotografii autorstwa Štefana Liptáka - „KOŠICE” | Miasto w sercu | Średniowiecze trwa.

 

Miejsce wystawy - Galeria Nierzeczywista RSF, ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie,

Wernisaż - piątek, 10 marca 2023 roku, godz. 17:00,

Czas trwania wystawy - do 13 kwietnia 2023 roku.

 

Wystawa fotograficzna „KOSZYCE | miasto w sercu | średniowiecze trwa” to spojrzenie Štefana Liptáka na zakątki jego rodzinnego miasta, centrum, w którym żyje i tworzy, na  historyczne skarby tego miasta, które spotyka na co dzień, zachwycając  się tym, jak światło może je zmienić w ciągu dnia, czy też w różnych porach roku, jak wciąż mają one w sobie nutę tajemnicy starożytnych czasów, przy niewielkich  zmianach wprowadzonych na przestrzeni wieków. Wystawa ta  jest wyborem zdjęć ze  zgromadzonego przez lata materiału poświęconego miastu, w czarno-białej formie, z wyeliminowaniem współczesnych interwencji w historyczne artefakty, przy wykorzystaniu  światła i cienia. Umiejętne posługiwanie się kontrastem daje efekt zbliżony do grafiki. Autor wykorzystuje również miękką tonację z szerszym zakresem półtonów w skali szarości.
Przedstawione fotografie  to wybór z pierwotnie dwóch odrębnych zestawów, które były  prezentowane na wystawach: „MIASTO W SERCU” i „KOSZYCE – ŚREDNIOWIECZE TRWA”W obu tych zbiorach autor starał się przedstawić miasto bez ludzi żyjących współcześnie, w poczuciu, że  to ludzie żyjący dawno temu to miasto tworzyli. Poszczególne artefakty pobudzają wyobraźnię widza do odtworzenia obrazu Koszyc z  przeszłości. Liryczno-balladowa opowieść Štefana Liptáka  w czerni i bieli z pewnością pomaga nam dostrzec czułą wypowiedź nie tylko o „jego” mieście. Do silnej emocjonalnie wypowiedzi autor nie potrzebuje wielu różnych środków, jego fotografia potrafi przenieść odbiorcę w inny wymiar i w inne czasy.

Štefan Lipták, MZSF (1943).

 

Wykształcenie fotograficzne zdobył w szkole wojskowej w Mimon w Czechach (1962), następnie w Średniej Szkole Zawodowej w  Popradzie (1974) i w 4-letniej Szkole Fotografii (1971).

W swojej twórczości zajmuje się tematyką pejzażu przemysłowego (ekologia), fotografią aktów, portretem oraz architekturą miejską.
Jest członkiem klubu fotograficznego DK VSŽ od 1970 roku i jest współzałożycielem stowarzyszenia fotografów K-91 w Koszycach.
Od 1986 jest także członkiem klubu fotograficznego Felvidéki fotográfusok klujia. Był także członkiem grupy twórczej Corvus w Koszycach (1979). Od 1980 roku jest członkiem Związku Fotografów Słowackich. W 2010 roku otrzymał tytuł AZSF, a w 2014 tytuł MZSF.
Publikował swoje zdjęcia w magazynach fotograficznych Photocommunication w Austrii, Photography Year Book w Anglii, a także w publikacjach History of Slovak Photography (1984) i Lost Time (2007).
Poza Koszycami, miał także wystawy indywidualne (łącznie 14) w Michalovcach, Żylinie, Miszkolcu (Węgry), Humennym i Bardejowie.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0380000°N, 22.0033435°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.

 

Miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF, ul. Matejki 10
Organizator: Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa