Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-02-23 18:00

Wernisaż wystawy pt. Nosiwody Józef Wilkoń malarstwo z lat 1956-1958

Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
zaprasza na wernisaż wystawy
p.t. Nosiwody
JÓZEF WILKOŃ
malarstwo z lat 1956 -1958
dnia 23 lutego 2023 roku o godzinie 18.00
w Galerii Pod Ratuszem – Rzeszów, Rynek 1

 

Wystawa zorganizowana z okazji 15-lecia Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

 

Józef Wilkoń urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki, jednak ponad pół wieku temu obrał Mazowsze, gdzie mieszka i tworzy. Na dorobek artysty w dziedzinie ilustracji składa się ponad dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Wydawnictwa te przetłumaczono na ponad 20 języków. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio).

 

Józef Wilkoń uczęszczał w latach 1947-1949 do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Następnie podjął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując dwa dyplomy. W 1956 roku Wilkoń wyjechał z Krakowa do Warszawy. W 1960 roku w warszawskiej Galerii ZPAP odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artysty. Pokazano na niej m.in. ilustracje nagrodzone złotym medalem IBA w Lipsku. Zdobyte uznanie zawdzięczał stworzeniu niezwykle oryginalnego stylu. Ilustracje cechowała charakterystyczna kreska i indywidualnie obrane środki wyrazu.
Od lat artysta ceniony jest za umiejętność niezwykle syntetycznego przedstawienia świata natury. Jednocześnie Józef Wilkoń za sprawą swojej twórczości przyczynił się do uniezależnienia obrazów od tekstu, zdobywając dla ilustracji daleko idącą autonomię. To dzięki temu jego ilustracje do Pana Tadeusza stały się ikonicznym przykładem ilustracji wzbogacającej warstwę literacką.

 

Stworzony przez Józefa Wilkonia malarski język okazał się bardzo uniwersalny, dzięki czemu twórczość mazowieckiego artysty wielokrotnie prezentowana była na targach książki i wystawach na całym świecie.
Istotna jest także postawa moralna artysty, który w latach 80. w formie protestu wobec stanu wojennego przestał wydawać książki w polskich wydawnictwach. Intensywnie współpracował jednak z wydawnictwami zagranicznymi, dla których opracował ponad 70 pozycji.

 

W 2009 roku powołana została Fundacja ARKA im. Józefa Wilkonia, której głównym celem jest ochrona i promocja dorobku artystycznego Józefa Wilkonia, a także wartości związanych ze sztukami pięknymi, a w szczególności ilustratorstwem i sztuką edytorską.

 

Niezwykle znaczącym kierunkiem działalności Fundacji jest włączenie dzieci i młodzieży ze środowisk wykluczonych w nurt wysokiej kultury oraz propagowanie nowatorskich form edukacji. Realizowane są także rodzinne warsztaty rzeźbiarskie, a także przygotowywane w bibliotekach instytucjach kultury spotkania ze sztuką książki.


 

 

Miejsce: Galeria pod Ratuszem, ul. Rynek 1
Organizator: Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa