Kalendarz
Klasycy Animacji ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie – wystawa
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie serdecznie zaprasza do zapoznania się z pasjonującym światem animacji rysunkowej. W czasie wystawy zostaną zaprezentowane znane postaci z popularnych animacji i najstarszych seriali dla dzieci takich jak: „Jacek Śpioszek”, „Wędrówki Pyzy”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Gucio i Cezar”, „Pomysłowy Dobromir”, „Tajemnice Wiklinowej Zatoki”, „Kochajmy Straszydła” oraz wielu innych. Liczne projekty, szkice, oryginalne celuloidy - kadry filmowe, scenopisy i recepty animacyjne oraz plakaty przeniosą nas w świat klasycznej animacji i odsłonią arkana twórczości Studia Filmowego.
Studio Miniatur Filmowych w Warszawie to jedno z najstarszych w Polsce studiów filmowych. Powstało w 1958 roku w wyniku usamodzielnienia się warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako firma państwowa. Było jednym z 5 istniejących w PRL-u studiów animacji. Pierwszą grupę Produkcyjną Studia stworzyli Mieczysław Poznański oraz Witold Giersz. To tutaj działali tacy animatorzy, plastycy, scenografowie i reżyserzy jak m. in. Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Witold Giersz, Włodzimierz Haupe, Stefan Szwakopf.
Wystawie towarzyszą projekcje filmów dobranockowych wyprodukowanych przez Studio Miniatur. Wśród nich oprócz znanych dobranocek („Pomysłowy Dobromir” czy „Tajemnice Wiklinowej Zatoki”) znajdzie się wiele unikatowych tytułów takich jak „Przygody Panny Kreseczki”, „Gucio i Cezar”, „Wędrówki Pyzy”, „Piesek w kratkę” czy „Jacek Śpioszek”.
Wystawa i spotkanie z twórcą, Witoldem Gierszem wpisują się w trwający w Muzeum Dobranocek przez cały maj II Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA (www.polskaanimacja.pl), którego organizatorem jest Animation Across Borders, niezależny promotor polskiej animacji.
Do pobrania: plakat wydarzenia.
Grafika nadesłana przez Organizatora.
Koordynat GPS miejsca: 50.0377500°N, 22.0067600°E