Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-02-24 - 2023-02-26

Wydarzenia teatralne w Rzeszowskich Piwnicach

Rzeszowskie Piwnice serdecznie zapraszają na wydarzenia teatralne.
Już w piątek 24 lutego wystartują warsztaty dźwiękowe, a tuż po nich rodzinny koncert „W Wojtusiowej izbie”. W sobotę 25 lutego odbędą się warsztaty teatralne, a po nich spektakl „Królowa Śniegu”. Weekend zakończymy warsztatami teatralnymi pod tytułem „Miejska Dżungla”. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują jednak zapisy na stronie: rzeszowskiepiwnice.pl

 

Szczegółowy program:

 

Piątek 24.02

17:00 - „Warsztaty dźwiękowe” mają na celu zachęcić najmłodszych do wspólnego śpiewania, tworzenia własnych kompozycji i używania w nich nie zawsze standardowych instrumentów.
W pierwszej części zostanie przeprowadzona profesjonalna rozśpiewka, w drugiej zaś spróbujemy nauczyć uczestników warsztatów jednej piosenki, którą wspólnie wykonamy podczas koncertu.

 

https://www.facebook.com/events/870727614189677/

 

 

Darmowe wejściówki na: rzeszowskiepiwnice.pl

18:00 - Rodzinny koncert „W Wojtusiowej izbie” jest to autorski pomysł muzyczno-wizualny. Do kilkunastu bajek Janiny Porazińskiej z tomiku „W Wojtusiowej Izbie”, napisana została muzyka, przez rzeszowianina Wojciech Króla, do której to stworzone zostały dekoracje. Pierwsze koncerty grane były przez jedną osobę. Aby wzbogacić muzycznie pomysł, Wojciech zaprosił do projektu perkusistę Bartosza Smage, Amate Smage na misach tybetańskich i aktorkę teatru „maska” Natalie Zduń. Po kilku próbach zostały stworzone aranżacje bajek. Całość projektu dopełnia Ela Kyc która odpowiedzialna jest za wizualną oprawę koncertów. Obecnie koncept muzyczno-wizualno-teatralny tworzy pięć osób. Świat w którym żyjemy dostarcza nam ogrom kakofonicznych dźwięków i obrazów oraz ciągły pośpiech i stres. Większość popularnych zespołów celuje w zabawowo-rozrywkowy kanon koncertów. Celem naszego projektu jest odprężenie i wyciszenie słuchacza, zabranie go w muzyczno-wizualną około godzinną podróż, oraz popularyzacja polskiej literatury. Koncerty skierowane są nie tylko do dzieci, ale także osób starszych oraz osób z różnymi zaburzeniami. Kompozycje muzyczne, mimo że nie należą do najłatwiejszych skłaniają do relaksu i wyciszenia. Na koncerty zapraszamy wszystkich ceniących spokój i dobrą muzykę. Dźwięki z Wami.

Wstęp wolny!

 

https://www.facebook.com/events/546406607274906/

 

 

Sobota 25.02

15:00 - Warsztaty teatralne

 

https://www.facebook.com/events/882108203017235/

 

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak jest zbudowany ekran cieniowy, wykonają własną lalkę, nauczą się podstaw animacji i gry aktorskiej oraz przygotują i zaprezentują własne etiudy!

 

Wszystkie rekwizyty, lalki czy elementy scenografii, które uczestnicy zbudują podczas warsztatów będą mogli zabrać ze sobą.

Kiedy: 25.02
Godzina: 15:00
Wiek: 7+
Darmowe wejściówki: rzeszowskiepiwnice.pl

Warsztaty poprowadzi: scenograf Dagmara Jemioła – Hryniewicka z zakresu historii i budowy lalki i scenografii oraz aktor lalkarz Henryk Hryniewicki z zakresu animacji i gry aktorskiej.

 

 

17:00 – Spektakl Królowa Śniegu

 

https://www.facebook.com/events/722977145876893/

 

Pewien złośliwy Czarownik skonstruował lustro, w którym wszystko co dobre i ładne rozpływało się na nic, a to co brzydkie występowało wyraźnie i stawało się jeszcze brzydsze. Któregoś dnia lustro pękło i rozsypało się na miliony okruchów szkła, które
unosiły się w powietrzu. Gdy taki okruch wpadł komuś do serca stawało się ono jak kawałek lodu. Przyjdźcie zatem i posłuchajcie co wydarzyło się pewnego razu pewnym miasteczku...

Zapraszamy na spektakl "Królowa Śniegu" w wykonaniu Teatru NEMNO!


Kiedy: 25.02
Godzina: 17:00
Kategoria wiekowa: od 5 lat
Wstęp bezpłatny

KRÓLOWA ŚNIEGU na podstawie baśni H. Ch. Andersena
Reżyseria: Henryk Hryniewicki
Scenografia: Dagmara Jemioła - Hryniewicka
Muzyka: Marek Papaj
Występuje: Henryk Hryniewicki

Spektakl powstał w ramach stypendium marszałka województwa podkarpackiego.

Spektakl Królowa śniegu był prezentowany m.in.:
Wkręć się w teatr, Radom, 2018 rok
Festiwal Bajkowe Wzgórze, Przemyśl, 2018 rok
Festiwal Pozytywka, Bydgoszcz, 2018 rok
Międzynarodowy Festiwal FOTEL, Juszkowo, online, 2020 rok

 

 

Niedziela 26.02

Miejska dżungla – warsztaty teatralne

 

https://www.facebook.com/events/1764139547334492/

 

Teatr jest świetną i pouczającą rozrywka dla dzieci i dorosłych! Ten rodzaj sztuki charakteryzuje możliwość użycia nieograniczonej wyobraźni. Na taki rodzaj rozrywki serdecznie zapraszamy.
Zajęcia poprowadzi: Marta Ożóg

11:00 – marionetka
Na zajęciach uczestnicy nauczą się tworzyć prosta marionetkę . Stworzymy bohatera „Miejskiej dżungli”. Wykorzystamy technikę recyklingu jak i kolażu inspirując się postaciami z fotografii Edwarda Janusza. Marionetka wraca z nami do domu!

Zajęcia dla uczestników: 7+
Darmowe wejściówki: rzeszowskiepiwnice.pl

 

13:00 – scenografia

A co gdyby odtworzyć otaczający nas świat , pokój , ulicę i zamknąć go w pudełku?
Spróbujemy zabawić się w zawód scenografa. Dowiedzieć się czym charakteryzuje się ta praca. Na co warto zwracać uwagę w kompozycji na teatralnej scenie. Następnie uczestnicy stworzą własna makietę teatralną. Posłużymy się techniką mieszaną , kolażową . Użyjemy różnych materiałów. Zainspirujemy się zdjęciami Edwarda Janusza. Finalnie z powstałych makiet ułożymy „Miejską Dżunglę” i uwiecznimy ją fotografią. Prace wracają z nami do domu.

Zajęcia dla uczestników: 11+
Darmowe wejściówki: rzeszowskiepiwnice.pl

 

 

Marta Ożóg - Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunek malarstwo. Ukończyła wydział scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i zagranicą oraz wielu plenerów twórczych. W latach 2011-2013 prezes Koła Artystycznego Razem działającego przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wielokrotnie brała udział w projektach w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej oraz Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie , gdzie była również koordynatorem pracy twórczej. Prywatnie zajmuje się malarstwem , instalacją artystyczna , kostiumem, scenografią. Pracuje w Teatrze Maska jako kierownik pracowni plastycznej.

 

Wydarzenia zorganizowane przy wsparciu Funduszu na Rzecz Dzieci (UNICEF)


Koordynat GPS miejsca: 50.0375600°N, 22.0041278°E

 

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice - Interaktywna Instytucja Kultury, ul. Rynek 26
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa