Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2023-02-07 18:00

Spotkanie Frazy greckie z dodatkiem ukraińskich i podkarpackich

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – Wypożyczalnia Muzyczna oraz redakcja kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” zapraszają na spotkanie Frazy greckie z dodatkiem ukraińskich i podkarpackich.

 

[MIEJSCE]           Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

[TERMIN]            7 lutego 2023 r., godz. 18.00

 

W programie:

promocja najnowszego numeru kwartalnika literacko artystycznego „Fraza” (2022, nr 1-4). Gościem spotkania będzie poeta, tłumacz i znawca literatury greckiej prof. Michał Bzinkowski (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) oraz redaktorzy pisma i autorzy numeru.

 

Spotkanie poprowadzi redaktorka naczelna „Frazy” - prof. Magdalena Rabizo-Birek.

 

Kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” wychodzi w Rzeszowie od ponad 30 lat i jest literacko-artystyczno-naukową wizytówką Rzeszowa i Podkarpacia w Polsce i na świecie, gdzie dociera przez publikacje twórców z polskiej diaspory i bogaty dział przekładowy. W numerze ostatnim po raz pierwszy w historii „Frazy” i unikatowy na skalę ogólnopolską zaprezentowana została literatura grecka XX i XXI wieku (m.in. poezja i proza jej klasyków: Liwaditisa, Ritsosa, Seferisa, Theotokisa, teksty krytycznoliterackie i naukowe). Tę część, ozdabiając ją własnymi fotografiami, specjalnie dla „Frazy” przygotował hellenista, tłumacz i poeta Michał Bzinkowski, zapraszając do współpracy grono współpracowników z całej Polski. Ponadto w numerze opublikowano blok tekstów ukraińskich: wiersze i nową prozę Jurija Andruchowycza, rozmowę z nim i eseje o jego twórczości w związku z przyznaniem mu w czerwcu 2022 roku doktoratu honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego, klasyka poezji ukraińskiej Pawło Tyczynę i wiersze współczesnej poetki i reżyserki Iryny Ciłyk. Literaturę Rzeszowa i Podkarpacia reprezentują w tym numerze „Frazy”: Mariusz Kalandyk, Roman Madejowski, Mariusz Olbromski, Joanna Sarnecka (poezja i proza), Jan Belcik, Kazimierz Maciąg, Ryszard Mścisz, Janusz Pasterski (krytyka) oraz młode krytyczki i krytycy literatury, którzy analizują twórczość współczesnych polskich pisarek i pisarzy: Szczepana Twardocha, Jakuba Żulczyka, Radka Raka, Miry Marcinów, Piotra Radziszewskiego i Józefa Bilskiego.


Koordynat GPS miejsca: 50.0397000°N, 22.0071200°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.

 

Miejsce: Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP w Rzeszowie, ul. Żeromskiego 2
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Kwartalnik Literacko-Artystyczny "Fraza"
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa