Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-12-17 09:30 - 2022-12-17 16:00

FOTOGRAFICZNY MASTERCLASS z PIOTREM JAXA w GFMR!

Ostatnie warsztaty fotograficzne w tym roku już w najbliższą sobotę! 

 

Zapraszamy na FOTOGRAFICZNY MASTERCLASS Z PIOTREM JAXA - ŚWIATŁO / KOMPOZYCJA / POSTPRODUKCJA - praktyczny warsztat na pograniczu fotografii i filmu, który poprowadzi jeden z najlepszych polskich operatorów filmowych oraz fotograf - autor wystawy pt. “REMEMBERING KRZYSZTOF”, prezentowanej w #GFMR #na_pietrze do końca stycznia 2023!

Wydarzenie odbędzie się na zakończenie tegorocznej edycji projektu “PATRZ!SZEROKO - IV Rzeszowski Weekend Fotografii.

 

Kiedy: 17 grudnia /sobota/, godz. 9.30 - 16:00
Gdzie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa /ul. 3 Maja 9/
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

 

Zgłoszenia oraz zasady rekrutacji:

 

Zapisy na warsztaty przyjmowane są do 16 grudnia b.r. (do godziny 18:00), wyłącznie w formie mailowej, na adres: . Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie zgłoszenia, podając w tytule swoje imię i nazwisko wg poniższego szablonu:

 

2022_AKADEMIA_RWF_PJ_Imię_Nazwisko

 

W treści maila należy podać również numer telefonu kontaktowego do osoby będącej uczestnikiem / uczestniczką zajęć.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wszelkie pytania prosimy kierować mailowo () lub telefonicznie, dzwoniąc na numer (17) 748 11 05, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

 

Organizator warsztatów: Rzeszowska Akademia Fotografii
Partner organizacyjny: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

 

 

O warsztatach:

 

Warsztaty z Piotrem Jaxa skierowane są do wszystkich fotografujących osób chcących rozwijać swoją wiedzę i umiejętności fotograficznego warsztatu, czerpiąc inspirację od najlepszych! Zajęcia będą poświęcone najważniejszym aspektom fotografii portretowej, na przykładzie kadrów z albumu “Cinematographers” - największego, autorskiego projektu fotograficznego Piotra Jaxa, dedykowanego najwybitniejszym postaciom światowego kina.
Uczestnicy wspólnie z prowadzącym będą rozmawiali o kluczowych elementach w kontekście budowania obrazu: o świetle, kompozycji, oraz postprodukcji, w odniesieniu zarówno do fotografii jak również do filmu. Dla fascynatów zagadnień sprzętowych będzie również wątek o sprzęcie - zarówno tym obecnym, jak i historycznym, którego używał prowadzący realizując m.in. kadry z wystawy “REMEMBERING KRZYSZTOF”.

 

 

Sylwetka prowadzącego:

 

Piotr Jaxa SCS i PSC – operator filmowy i fotograf, od 1982 do 2019 roku mieszkający w Szwajcarii. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69), ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.

Jest stałym współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów - FORUM oraz członkiem ZPAFu. Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS) i Polskiego (PSC), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohgn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej.
Prowadzi również seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey). Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.

Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii “Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 26 pokazów w 15 krajach). Jest również autorem kilku albumów fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).

Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers”. Jest to wyjątkowa kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory udało mu się sfotografować 141 artystów kina z 27 krajów na 4 kontynentach.

Pierwszy album „Cinematographers” ukazał się w druku w grudniu 2021 roku dzięki współpracy z polską firmą Artibo. Dwa następne wydania są w przygotowaniu.

 

 

Patrz!Szeroko - IV Rzeszowski Weekend Fotografii. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.

 

#RWF2022 #RzeszowskiWeekendFotografii #Patrz!Szeroko #PiotrJaxa #RememberingKrzysztof #KulturaWRzeszowie #GFMR #na_pietrze #warsztaty #masterclass #AkademiaRWF2022


Koordynat GPS miejsca: 50.0367100°N, 22.0015100°E
 

Do pobrania: grafika promująca wydarzenie.

Grafika nadesłana przez organizatora.

 

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa