Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-12-10 15:00

Warsztat 50+ Fotografuj! DOJRZALE / PROJEKT MIĘDZYPOKOLENIOWY /

Fotografia - istotna część naszej kultury - wydaje się wychodzić poza wszelkie, formalne granice. Fotografować może dosłownie każdy, jeśli tylko czuje potrzebę formułowania własnej wypowiedzi za pomocą obrazu. Nasz wiek, płeć, wykształcenie nie mają znaczenia. Tym, co istotne jest wewnętrzna motywacja i doświadczenie, z którego wynika to, kim tak naprawdę jesteśmy, i w jaki sposób patrzymy na świat.

 

FOTOGRAFUJ DOJRZALE - praktyczny warsztat z realizacji międzypokoleniowego projektu fotograficznego z Anną Hartman-Ksycińską odbędzie się w ramach tegorocznej edycji IV Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. Wydarzenie skierowane w sposób szczególny dla osób w wieku 50+

 

Udział w zajęciach jest bezpłatny dla uczestników. Obowiązuje rejestracja w formie email. Liczba miejsc ograniczona - zapisy na warsztaty będą prowadzone wg kolejności zgłoszeń.

 

Początek zajęć: 10 grudnia /sobota/, godz. 15:00

Gdzie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa /ul. 3 Maja 9/

 

 

FOTOGRAFUJ DOJRZALE to cykl czterech spotkań o charakterze praktycznego warsztatu odbywającego się raz w miesiącu. Działanie skierowane jest przede wszystkim do osób w wieku dojrzałym (50+) i ma na celu zbudowanie ich przekonania do tego, by z pełną świadomością i wiarą we własne siły sięgnęły po aparat i zaczęły rejestrować otaczającą rzeczywistość. Tę skupioną wokół codzienności, spotkań z najbliższą rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi, rzeczywistość dającą powody do radości, ale również taką, która momentami odbiera wszelką motywację do działania. Wtedy właśnie warto fotografować - aparat zamienia się bowiem w rodzaj notatnika, osobistego pamiętnika, który pozwala nam zapisywać naszą własną, wyjątkową historię.

W trakcie zajęć każdy z uczestników z pomocą prowadzącej zdefiniuje i rozpocznie realizację własnego mini projektu fotograficznego, w którym aspekt międzypokoleniowości może stanowić ważny element dalszej historii. Kolejne spotkania będą służyły wzajemnej dyskusji oraz omówieniu wyników pracy, a także zdefiniowaniu ewentualnych trudności i podjęciu kroków, które pomogą je przezwyciężyć. Spotkaniom będą towarzyszyły książki fotograficzne, a także przeglądy prac innych twórców mogących służyć za inspirację do pracy. Osoby posiadające niedostateczną wiedzę techniczną, czy problemy z obsługą sprzętu fotograficznego zyskają praktyczną pomoc i wsparcie ze strony pracowników #GFMR. Zakończeniem projektu będzie opracowanie oraz wydruk wykonanych fotografii w formie autorskiej książki fotograficznej.

Aparat, umiejętności techniczne, dotychczasowe doświadczenie fotograficzne absolutnie nie stanowią bariery uczestnictwa w zajęciach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co tak naprawdę liczy się w fotografii, jak komfortowo pracować z drugim człowiekiem i jakich argumentów użyć, aby przekonać go, by dał się sfotografować, czy też ciągle szukasz inspiracji oraz tematu dla własnego “projektu” fotograficznego - mamy nadzieję, że w trakcie tego cyklu spotkań znajdziesz przynajmniej część odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

 

 

Zgłoszenia osób chętnych do uczestnictwa w warsztatach przyjmowane są wyłącznie mailowo na adres

do dnia 9 grudnia br. do godziny 15:00

 

W tytule maila należy wpisać: FOTOGRAFUJ DOJRZALE IMIĘ NAZWISKO

a w treści, dodatkowo podać swój kontaktowy numer telefonu komórkowego w celu potwierdzenia udziału w warsztatach.

 

Liczba miejsc jest ograniczona - obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

Organizator warsztatów: Rzeszowska Akademia Fotografii

Współorganizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Partner: Artibo.com

 

 

Prowadząca zajęcia: Anna Hartman-Ksycińska

Anna Hartman Ksycińska - doktor nauk medycznych, specjalista pediatrii i anestezjolog, od kilku lat na równi z medycyną pasjonuje ją fotografia. Interesuje ją fotoreportaż i dokument, przede wszystkim dotyczący szeroko pojętych praw człowieka, jego miejsca w społeczeństwie i związku człowieka z naturą.

Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020, a także finalistka konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia” 2020. Należy do grupy Polish Women Photographers.

 

Wystawy indywidualne:

“Seeking an identity”, Galeria Proza, Wrocław, 2019

„To jest rzecz wtórna”- Opolski Festiwal Fotografii, Opole, 2021

„To jest rzecz wtórna”- Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Rzeszów, 2022

„To jest rzecz wtórna”- Galeria Ratusz Zamość, Zamość, 2022

Wystawy zbiorowe:: Polish Women Photographers, FotoArtFestival Bielsko-Biała, 2021

Polish Women Photographers „Obsession of Reality” - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, 2022

Wystawa „Feminine/Masculine” PH21 Gallery, Budapest, 2022

Wystawa „Portraits without faces” PH21 Gallery, Budapest, 2022

W 2022 r. wydała książkę „To jest rzecz wtórna” /”Identity is a secondary thing”.

Autorka aktualnie mieszka w Rzeszowie.

 

Patrz!Szeroko - IV Rzeszowski Weekend Fotografii.

Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.


Koordynat GPS miejsca: 50.0367100°N, 22.0015100°E

 

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa