Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-11-13 18:00

Spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak – Domańską w ramach cyklu Wieczory Literackie

Zapraszamy w dniu 13 listopada o godz. 18.00 do Teatru Przedmieście na spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak – Domańską w ramach cyklu Wieczory Literackie.

 

Program
18.00  Teatr Przedmieście „TCHNIENIE”, reż. Aneta Adamska-Szukała
19.00  Spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak- Domańską,

prowadzenie: Anna Fostakowska

 

Katarzyna Surmiak- Domańska – pisarka i reporterka, od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu.  Jest absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zawodową związała przede wszystkim z dziennikarstwem. W przeszłości zajmowała się także aktorstwem. W 1980 roku zagrała tytułową rolę w serialu telewizyjnym dla młodzieży „Tylko Kaśka”. W latach 1993-1994 prowadziła audycję w warszawskiej rozgłośni Radio Mozart, gdzie opowiadała o muzyce klasycznej. Z kolei w latach 2012-2013 była prowadzącą program „Hot Doc” na antenie Planete+.
W 1995 roku Katarzyna Surmiak-Domańska dołączyła do redakcji „Gazety Wyborczej”, z którą związana jest do tej pory. W dzienniku można przeczytać jej reportaże, wywiady i eseje o tematyce społeczno-kulturalnej. Jej teksty ukazują się również w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie” oraz w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”. Dużo miejsca poświęca w nich zjawisku odradzającego się rasizmu i nacjonalizmu. Przeciwstawia się też kulturze patriarchatu.
Autorka m.in. opowieści reporterskiej  „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie  nominowana do Nagrody Nike za „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny „Kieślowski. Zbliżenie”, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Jej najnowsza książka ”Czystka” otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, znalazła się również w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i otrzymała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Została także uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.

 

O spektaklu "Tchnienie"

https://teatrprzedmiescie.pl/2021/11/28/tchnienie/

 

wstęp wolny
obowiązkowa rezerwacja: tel. 667 714 730

Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE.
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0323600°N, 21.9955290°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.
 

 

Miejsce: Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
Organizator: Teatr Przedmieście
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa