Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-11-26 18:00

„JULIAN PRZYBOŚ - POWRÓT POETY” – KONCERT I ROZMOWY POETÓW

Fundacja Rzeszowska we współpracy z Radą Programową POWRÓT POETY zaprasza na muzyczno-poetyckie spotkanie pt. „JULIAN PRZYBOŚ – POWRÓT POETY”, które odbędzie się w sobotę, 26 listopada 2022 o godz.18.00. w Rzeszowskich Piwnicach. Gościem specjalnym będzie Uta Przyboś – córka poety. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek.

 

Wydarzenie to będzie głosem rzeszowskiego środowiska twórczego przypominającym związki wybitnego poety Juliana Przybosia z Rzeszowem, w którym spędził gimnazjalny okres swojego życia. – podkreśla Krystyna Lenkowska, poetka, pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia, która od 22 lat organizuje w Rzeszowie spotkania pod hasłem „Preteksty Literackie” (pretekstyliterackie.art.pl).

 

W programie wieczoru:

  • Koncert muzyczny

Interpretacja wierszy Juliana Przybosia w stylu spoken word

Trio jazzowe: Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz - wybór tekstów, spoken word, sample, instrumenty perkusyjne; Michał Szkil - instrumenty klawiszowe; Tomasz Nowak - trąbka, f/x.

  • Rozmowy poetów

Wiersze Juliana Przybosia oraz swoje własne przeczytają: Uta Przyboś, Katarzyna Bolec, Krystyna Lenkowska, Jacek Napiórkowski, Tomasz Nowak, Dariusz Pado, Tomasz Wojewoda. Ta część spotkania będzie miała charakter otwarty, luźny i interdyscyplinarny. Organizatorzy liczą na głosy publiczności. Oprócz wierszy będzie można posłuchać fragmentów książki „Świat się wiecznie zaczyna. Antologia Juliana Przybosia” (WBPiCAK 2022), rozmów o Przybosiu, a przede wszystkim wspomnień jego córki. W tle rozmowy przewijała się będzie prezentacja multimedialna oparta o archiwalne materiały pochodzące z rodzinnych zbiorów Uty Przyboś.

 

  • Poetycko-muzycznyi wieczór zaplanowała Rada Programowa POWRÓT POETY w składzie: Uta Przyboś, Krystyna Lenkowska, Beata Kuman, Dariusz Pado. Mamy nadzieję, że będzie to przedśpiew cyklicznego Festiwalu im. Juliana Przybosia w Rzeszowie, któremu chcielibyśmy nadać nazwę: „MIEJSCE. METRUM. MANIFEST. 3xM”. Bardzo zależy nam, aby postać Poety nie została zapomniana przez młode i kolejne pokolenia. Rzeszów jest tym wyjątkowym miejscem, które może poszczycić się związkami z kamieniem milowym polskiej poezji współczesnej – Julianem Przybosiem – współtwórcą awangardy krakowskiej czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, obywatelem Europy, związanym z Podkarpaciem, gdzie się urodził w Gwoźnicy i Rzeszowem, gdzie mieszkał i ukończył gimnazjum (obecnie I LO) – mówi Krystyna Lenkowska.

Radość, że zginę, że stanę się żywiołem prądów i pędów. Że na świetliste Wszystko beze mnie – patrzeć będą inne oczy ludzkie.

Julian Przyboś, Sława słoneczna („Narzędzie ze światła”) Utwory poetyckie t.2, WL Kraków 1984

 

Wydarzenie „JULIAN PRZYBOŚ – POWRÓT POETY” jest organizowane w ramach inicjatywy „Wieczór powrotu poezji Juliana Przybosia do miasta młodości” realizowanej przez Fundację Rzeszowską wg koncepcji pomysłodawczyni i koordynatorki - Krystyny Lenkowskiej. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach zadania publicznego „Inicjatywy kulturalne realizowane w Rzeszowie” prowadzonego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Szczegółowe informacje na temat inicjatywy są dostępne na stronie www.rzeszowska.org.pl, www.facebook.com/fundacjarzeszowska/.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0375600°N, 22.0041278°E

 

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice, Rynek 26
Organizator: Fundacja Rzeszowska
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa