Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-11-10 17:00

Wydarzenia w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

godz. 17:00 - „Czosnek i miód - koncert”

PRZESTRZENIE SZTUKI

 Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa, akordeon, drumla, flety pasterskie
Alicja Choromańska-Hałas – baraban, bęben obręczowy, gardon

 „Czosnek i miód” to wyjątkowa propozycja Kapeli Hałasów, zapraszających do muzycznej podróży przez tradycyjną kulturę Polski i wschodniej Europy - śladami wiejskich grajków, odpustowych śpiewaków, cygańskich taborów, klezmerskich orkiestr i wołoskich pasterzy-nomadów wschodnich rubieży. Przed nami oberki, polki, walczyki i archaiczne tańce korowodowe.

Muzyka, którą prezentują, to efekt spotkań z wiejskimi muzykantami, twórczego podejścia do archiwaliów, godzin spędzonych nad dziełami Oskara Kolberga oraz wieloletniej praktyki wykonawczej - doprawionych szczyptą szaleństwa i kroplą melancholii. Muzyka ręcznie wykonywana na oryginalnych tradycyjnych instrumentach: akordeon, lira korbowa, bębny ludowe, gordon, flety pasterskie, drumla. Wyśpiewana głosem. 

 _____________________________

#PrzestrzenieSztukiRzeszów

Wydarzenie zrealizowane w ramach Przestrzeni Sztuki. Program finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

godz. 18:30 - „Hipokryzja wg Moliera - wernisaż wystawy”

Z okazji przypadającej w 2022 roku rocznicy 400-lecia urodzin wybitnego francuskiego komediopisarza - Moliera, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ramach Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego zorganizował konkurs na plakaty do jego sztuk powstałe w latach 2010-2022. Konkurs skierowany był do profesjonalnych twórców oraz studentów wyższych szkół plastycznych.

 W finale konkursu, oprócz rodzimych twórców, znalazły się prace artystów z Chorwacji, Niemiec, Iranu, Meksyku, Bułgarii, Chin, USA i wielu innych.

 Nagrody i wyróżnienia przyzna międzynarodowe Jury powołane przez Organizatorów konkursu. Otwarcie wystawy i ogłoszenie werdyktu odbędzie się 10 listopada podczas 60. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, następnie wystawa odwiedzi Litwę oraz Czechy.

 Wydarzenie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Foyer

godz. 19:00 - „Wizyta starszej pani”

Wizyta starszej pani to przede wszystkim historia społeczności małego miasteczka – społeczności, która – jak w klasycznej tragedii antycznej – została postawiona wobec fundamentalnych, ontologicznych pytań o normy etyczne i moralne, którymi powinien się kierować każdy myślący człowiek:  o to, jak żyć godnie, nie robiąc tego kosztem innych.

Spektakl staje się pretekstem do ukazania postaw moralnych i etycznych poszczególnych bohaterów. Finalnie nikt nie wygrywa. Każdy mieszkaniec miasteczka ulega pokusie poprawy swego losu, ostatecznie godząc się na zbrodnię.

Twórcy nie stronią od scen komediowych, choć w efektem jest gorzka diagnoza postaw moralnych współczesnych europejskich społeczeństw i elit władzy.

__________________________________________________

Spektakl powstał w ramach 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE - TRÓJMORZE`22

 

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr im. Wandy Siemaszkowej jest instytucją artystyczną województwa podkarpackiego.

 Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Duża Scena

 

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

 

Kasa nr 1/ Dział Sprzedaży i Marketingu

pon.–pt.: 8:00–16:00

tel. 17 853 22 52,  17 853 20 01, w.  330, 341

 

Kasa nr 2/ przy Głównym Wejściu

wt.–niedz.: 15:00–19:00 (lub do czasu rozpoczęcia spektaklu)

tel. 17 850 89 89

 

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0391400°N, 21.9997000°E

Miejsce: Teatr im. Wandy Siemaszkowej, ul. Sokoła 7/9
Organizator: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa