Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-11-04 - 2022-11-30

Polsko – ukraińska wystawa fotografii „Granice”

Granice

Pomysł na temat wspólnej, polsko – ukraińskiej, wystawy pt. Granice powstał już w grudniu 2021 roku. Nabrał on szczególnego znaczenia, gdy po rosyjskim ataku na naszych wschodnich sąsiadów w lutym 2022 r. uwaga wszystkich skierowała się na polsko-ukraińską granicę, a pytania o funkcjonowanie granic, ich nienaruszalność, a także o sytuacje, w których należy je otwierać, nabrały nowego sensu.

Na wystawie w Galerii Nierzeczywistej RSF prezentujemy zdjęcia, które są fotograficzną interpretacją myśli, wrażeń i wydarzeń wiążących się autorom fotografii z pojęciem granicy. Są wśród nich takie, które odnoszą się do sytuacji związanych z przekraczaniem granic państwowych, ograniczeniami administracyjnymi i prawnymi. Nieprzekraczalne granice niektórzy autorzy wystawy zauważają również pomiędzy żywiołami naturalnymi. Na ekspozycji podziwiać więc można także zdjęcia przyrody.

Temat granicy  skierował uwagę niektórych autorów na odczucia i wrażenia związane z granicami wytrzymałości fizycznej, bólu, trudnych stanów psychicznych. Doświadczenia zdobyte na “przygranicznych terenach” naszych psychicznych możliwości czasami pozwalają nam spojrzeć na nasze życiowe sytuacje “z innej perspektywy”. Może nas to ubogacić wewnętrznie, ale też może pozbawić nas pewności siebie wobec kruchości naszego istnienia. Stąd wiele fotografii prezentowanych na wystawie nawiązuje do tematu granicy przez zdjęcia portretowe lub fotografie symbolicznie nawiązujące do sytuacji,
w których doświadczyliśmy strachu, ograniczeń, traumatycznych przeżyć.

Istnieją też ograniczenia i bariery, które napotykamy codziennie, często
w banalnych sytuacjach. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, lecz mimochodem stosujemy się do nich. Nie przekraczamy narzuconych nam ograniczeń ze względu na własne bezpieczeństwo. Tego nauczyło nas doświadczenie: Dla naszego komfortu respektujemy granice, które ktoś ustawił ze względu na szkody, jakie możemy ponieść po ich przekroczeniu. Na wystawie zobaczymy więc zdjęcia zdawałoby się prozaicznych barierek, krat, taśm i znaków.

Granica to również zabezpieczenie naszej prywatności i intymności. Na ekspozycji są więc również zdjęcia, które możemy interpretować w tej kategorii znaczeniowej.

Niektóre z prezentowanych zdjęć odwołują się do wewnętrznej potrzeby braku ograniczeń związanych z artystyczną ekspresją lub chęcią przekraczania ograniczeń kondycji fizycznej, ekstremalnych warunków lub trudności w osiąganiu zamierzonych celów. Wśród fotografii są również takie, które odwołują się do przekraczania granic zdrowego rozsądku.  

Ograniczenia są wpisane w istotę bytu ludzkiego. Każdy z nas jej doświadcza w ten lub inny, bardziej lub mniej drastyczny sposób. Z drugiej strony nasze istnienie związane jest również z wewnętrznym pragnieniem i potrzebą doświadczenia tego, co nieograniczone. Ograniczenia towarzyszą nam w życiowej wędrówce jak horyzont, który wyznacza granice świata wędrowca. Jest odległy, wydaje się nieosiągalny i ogranicza nasze poznanie. Próby jego przekroczenia nadwyrężają nasze siły. Mimo wszystko idziemy naprzód, chcąc pokonać nasze ograniczenia, z nadzieją, że nam się to uda.

Agnieszka Szafirska

Autorzy wystawy:

Martina Bieniarz, Piotr Chrzanowski, Маряна Глинська, Юлія Гомеляк, Paweł Jakubowski, Микола Калитчук, Ростислав Кондрат, Małgorzata Korzec, Agnieszka Mac Uchman, Тетяна Павлик, Дмитро Петрина, Олександр Плаксін, Andrzej Potera, Elżbieta Rokosz, Jerzy Skiba, Яна Стефанишин, Agnieszka Szafirska, Денис Трофімов, Katarzyna Warańska, Krzysztof Wroński, Artur Wysocki, Maciej Zdun, Jacek Zembroń


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

Galeria Nierzeczywista RSF
ul. J. Matejki 10, Rzeszów
Wernisaż: 04.11.2022 r. godz. 18:00.,
Czas trwania wystawy: do 30.11.2022 r.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0380000°N, 22.0033435°E
 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.


 

 

Miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF, ul. Matejki 10
Organizator: Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa