Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-10-14 - 2022-10-28

Warsztaty rękodzielnicze z kulturą lasowiacką

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na warsztaty rękodzielnicze z kulturą lasowiacką, organizowane w ramach II Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

 

[MIEJSCE]           Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

[TERMIN]            październik 2022

 

Kultura lasowiacka to nieodłączny element kulturalnego dziedzictwa Podkarpacia. Wydarzenia zaproponowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie odwołują się do tradycji i rzemiosł Lasowiaków: grupy etnograficznej zamieszkującej widły Wisły i Sanu.  

 

Zapraszamy do udziału w warsztatach bibułkarskich, warsztatach wycinanki lasowiackiej, do poznania tradycyjnego haftu. Zaproponowaliśmy także pokaz strojów ludowych.

 

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy: tel. (17) 86 69 416

 

Program:

14 października 2022 r., g. 16.30 | warsztaty bibułkarskie – tworzenie kwiatów lasowiackich.

Uczestnicy poznają warsztat bibułkarski od podstaw, mający na celu zainteresowanie uczestników sztuką ludową oraz poznanie artystycznej twórczości Lasowiaków. Warsztaty odbędą się pod kierunkiem Pani Anity Ryby – działaczki społecznej, regionalistki, badaczki kultury lasowiackiej oraz instruktorki rękodzieła artystycznego, zwłaszcza plastyki obrzędowej Lasowiaków.

 

21 października 2022 r., g. 16.30 | „Tajemnice mody lasowiackiej” – pokaz mody lasowiackiej połączony z prelekcją oraz warsztatem ozdabiania tradycyjnych serwetek: stroje zostaną wypożyczone przez Spółdzielnię Socjalną „Łęgowianka” w Bojanowie, która zajmuje się ich wytwórstwem w konsultacji ze specjalistami etnologami. 

Uczestnicy wysłuchają prelekcji o historii ubioru lasowiackiego, poznają tajemnice haftu typowego dla Lasowiaków oraz spróbują własnych sił w stworzeniu ludowej dekoracji na serwecie.

 

28 października 2022 r., g. 16.30 | Warsztaty wycinanki lasowiackiej z Barbarą Sroczyńską.

Spotkanie z Barbarą Sroczyńską – gawędziarką, pieśniarką i artystką nazywana jest „ikoną rękodzieła lasowiackiego”, nagradzaną za kunszt opowiastek i regionalną gwarę. Podczas warsztatów przybliży uczestnikom wycinanki – element zdobniczy izb wiejskich, zaliczany do sztuki dekoratywnej, podkreślającej odrębność grupy etnograficznej „Lesioków”.

 

Wydarzenia zostały zaplanowane w ramach Programu Ochrony, Popularyzacji i Promocji Kultury Lasowiackiej.


Koordynat GPS miejsca: 50.0391600°N, 22.0000027°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.

 

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa