Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-10-15 11:00

REKONESANS PO JAGIELLOŃSKIEJ 24

W sobotę 15 października 2022 r. swoje wrota szeroko otwiera Estrada Rzeszowska mieszcząca się w zabytkowej willi rodziny Januszów w Rzeszowie. Rekonesans po Jagiellońskiej 24 to wydarzenie zarówno dla odkrywców rzeszowskich zakamarków, ciekawskich rodzin, jak i fanów mappingu. Fundacja Rzeszowska zaplanowała premierę publikacji „Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu” autorstwa Darii Kot i Joanny Jęczalik, kreatywne warsztaty, wernisaż wystawy „Jagiellońska 24” z odsłonięciem pamiątkowej tablicy oraz oprowadzanie po willi przez Elżbietę Kaliszewską – prawnuczkę Edwarda i Leopoldyny Januszów. Atrakcją specjalną jest Retro Mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej połączony z imprezą muzyczną, RIK Caffe oraz polaroidowymi sesjami foto.

 

Nie ustajemy w popularyzacji dziedzictwa rodziny Edwarda i Leopoldyny Janusz, którzy nie tylko pozostawiali po sobie w Rzeszowie wspaniałe archiwum fotografii przedstawiających mieszkańców Rzeszowa i okolic, stanowiących jeden z największych w Polsce i najlepiej zachowanych zbiorów zdjęć historycznych pochodzących z jednego źródła, ale też inwestowali początkiem XIX w., w nieruchomości wpływając tym samym na układ urbanistyczny okolicy ul. Poniatowskiego i ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie. Tym razem podjęliśmy inicjatywę wg koncepcji Joanny Jęczalik, która wspólnie z Darią Kot przygotowała fantastyczną publikację dla młodych odbiorców poświęconą Edwardowi Januszowi oraz zaplanowała międzypokoleniowe wydarzenie obfitujące w przeróżne atrakcje wykorzystujące archiwalne fotografie w nowoczesny sposób.  – mówi Ilona Dusza Rzeszowska, prezes Fundacji Rzeszowskiej.

 

Rekonesans po Jagiellońskiej 24

 

15 października 2022 r.

 

Rzeszowski Inkubator Kultury, Estrada Rzeszowska, Jagiellońska 24

 

PROGRAM:

 

11:00 – 11:45

Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu – premiera publikacji

Aktywne czytanie książki wspiera rozwój dziecka i stanowi świetną zabawę dla całej rodziny. Spotkanie będzie okazją do poznania autorki publikacji Darią Kot i spędzenia wspólnego czasu w przyjaznej atmosferze. Dzieci będą miały okazję wysłuchać tekstu publikacji czytanego przez autorkę. Dla młodych czytelników przewidziane są upominki.

12:00 – 13:00

Fotokolaże – rodzinne warsztaty plastyczne

Podczas warsztatów prowadzonych przez Joannę Jęczalik uczestnicy w grupie stworzą kolażowy portret przodków rodziny z przyniesionych przez siebie fotografii. Wybrana technika nawiązuje do kolażowych ilustracji zamieszczonych w publikacji „Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu”. Kolaż, to technika plastyczna polegająca na tworzeniu obrazów przez łączenie ze sobą różnych materiałów. Pomaga w rozwoju kreatywności dziecka i jest łatwym sposobem na uzyskanie ciekawego efektu. Rodzinnie spędzony czas będzie okazją do wyciągnięcia starych albumów ze zdjęciami i upamiętnienia swoich najstarszych członków rodziny dzięki warsztatom. Prace stworzone przez uczestników wydarzenia zostaną pokazane na wystawie w wirtualnej galerii Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, która została utworzona w czerwcu 2020 roku jako odpowiedź na możliwość wystawiania prac młodych i zdolnych twórców w czasach izolacji społecznej wywołanej globalną pandemią wirusa SARS- Cov-2.

Obowiązuje rezerwacja miejsc. Zgłoszenia są przyjmowane do 14.10.2022 pod adresem e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

16:00 – 18:00

Jagiellońska 24 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wernisaż wystawy z oprowadzaniem po Willi Januszów

Wydarzenie będzie okazją do spotkania się z historią willi i zobaczenia jej z perspektywy dziejowej. Na wystawie zostaną zaprezentowane archiwalne fotografie ukazujące willę i jej otoczenie podczas budowy oraz w okresie zamieszkiwania jej przez Fryderyka Janusza – syna Edwarda i Leopoldyny. W czasie wernisażu nastąpi także uroczyste odsłonięcie tablicy przy udziale gościa specjalnego jakim jest Elżbieta Kaliszewska – prawnuczka Edwarda i Leopoldyny oraz autorka publikacji „Czas w kadrze zatrzymany – Edward Janusz i jego fotografie”. Za jej sprawą uczestnicy przeniosą się w czasie do lat kiedy willę zamieszkiwali jej przodkowie. Uczestnicy poznają pierwotne przeznaczenie pomieszczeń, ich wygląd i rodzinne historie odgrywające się w murach willi. Spacer po kamienicy będzie jedyną okazją do zajrzenia w na co dzień niedostępne zakamarki budynku. Dla uczestników przewidziane są okolicznościowe upominki.

18:00 – 22:00

Retro Mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej z imprezą muzyczną

Zachwycający pokaz wizualny tworzony na żywo z wykorzystaniem  archiwalnych zdjęć rodziny Januszów przez Jakuba Ziajora i przy oprawie muzycznej w wykonaniu Daniela Malchara.

ATRAKCJE DODATKOWE:

13:00 -22:00

  • RIK Caffe
  • Polaroid – retro sesje foto

 

„Rekonesans po Jagiellońskiej 24” jest organizowany w ramach projektu „Willa Januszów” realizowanego przez Fundację Rzeszowską wg koncepcji kuratorki artystycznej Joanny Jęczalik. Koordynator projektu: Ilona Dusza Rzeszowska. Partnerzy projektu: Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach konkursu „Działania w zakresie ochrony zabytków, opieki nad zabytkami oraz promocji lokalnego zasobu zabytkowego” 2022 prowadzonego przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie.

Szczegółowe informacje na temat inicjatywy są dostępne na stronie www. rzeszowska.org.pl, www.facebook.com/fundacjarzeszowska/.


Koordynat GPS miejsca: 50.0350000°N, 21.9957324°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.
 

 

Miejsce: Estrada Rzeszowska, ul. Jagiellońska 24
Organizator: Fundacja Rzeszowska
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa