Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-10-07 - 2022-10-29

Wystawa fotografii pt. ”METAFORYCZNE OCZY - FOTO-OBRAZY JÓZEFA ROBAKOWSKIEGO"

Zapraszamy na wystawę fotografii pt. ”METAFORYCZNE OCZY - FOTO-OBRAZY JÓZEFA ROBAKOWSKIEGO"
Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznej, czwartej edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.

 


Gdzie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa / ul. 3 Maja 9 /
Wystawa potrwa do 7 do 29 października br.
Wstęp wolny.

 

---

O wystawie:

 

METAFORYCZNE OCZY
FOTO-OBRAZY JÓZEFA ROBAKOWSKIEGO

 

Analityczno-konceptualne serie prac z lat 70. są wyrazem zainteresowania Józefa Robakowskiego uwarunkowaniami percepcji i możliwościami rejestracji fotograficznej.

---

 

O autorze:


Józef Robakowski - urodzony w 1939 roku w Poznaniu artysta, historyk sztuki, profesor akademicki. Studiował zabytkoznawstwo i historię sztuki na Uniwersytecie Toruńskim i sztukę operatorską w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie od 1970 do 2018 roku był wykładowcą, prowadząc m.in. Pracownię Działań Multimedialnych.

Jego praktyka artystyczna koncentruje się wokół filmu, fotografii i innych mediów wizualnych. Od końca lat 50. zajmuje się fotografią, eksperymentując z technologiami zapisu fotograficznego, tworzy obiekty i instalacje fotograficzne.

Od początku lat 60. zajmuje się tworzeniem filmów eksperymentalnych.
Nowatorskie analizy struktur przekazu filmowego z lat 70. zaliczane są do klasyki kina strukturalnego.

W latach 80., m.in. przy użyciu techniki wideo, realizował koncepcję „kina własnego" - autorskich, często autobiograficznych zapisów i rejestracji działań performatywnych. Równocześnie rozwijał wątek krytyczny dotyczący polityki mediów i mechanizmów manipulowania widzem w zideologizowanych środkach masowego przekazu. Ważną częścią jego praktyki są dokumentacje wideo i filmowe dotyczące sztuki współczesnej i jej awangardowych tradycji.

W latach 80. realizował cykle zdjęć powstałych ze sfotografowanych
obrazów telewizyjnych. W ostatnich latach pod hasłem „Fotomanii" tworzy monumentalne kompozycje z własnych wizerunków funkcjonujących w Internecie oraz mentalne archiwum multimedialne pt. Puls Facebooka.

Współzałożyciel grup artystycznych obejmujących eksperymentalne działania, m.in.: Oko (1960), STKF Pętla (1960-1966), Zero-61 (1961-1969), Krąg (1965-1967). Współtwórca grupy Warsztat Formy Filmowej (1970-1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja Ł (1991-1992). Od 1978 roku prowadzi (założoną wspólnie z Małgorzatą Potocką) Galerię Wymiany w Łodzi. Inicjator licznych wydarzeń artystycznych, kurator kilkudziesięciu wystaw, wydawca, autor tekstów i publikacji. Mieszka i pracuje w Łodzi.

 

 

Patrz!Szeroko - IV Rzeszowski Weekend Fotografii.
Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

 

#RWF2022 #RzeszowskiWeekendFotografii #Patrz!Szeroko #JózefRobakowski #MetaforyczneOczy #KulturaWRzeszowie #GFMR #na_pietrze


Koordynat GPS miejsca: 50.0367100°N, 22.0015100°E


 

 

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa