Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-09-23 18:00 - 2022-10-12

Galeria Nierzeczywista - wystawa | #RWF2022 – THOMAS HERBRICH – LĄDOWANIE NA KSIĘŻYCU – HISTORIA PRAWDZIWA

53 lat temu człowiek po raz pierwszy wylądował (jakoby) na Księżycu. Postanowiliśmy upamiętnić to wiekopomne wydarzenie w godny i uroczysty sposób – wystawą i albumem fotografa, który z tymi wydarzeniami miał (jakoby) silne związki. Projekt Thomasa Herbricha, zatytułowany „Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa” rozwiewa szereg wątpliwości, które na przestrzeni pięciu dekad narosły dookoła kosmicznej misji Apollo 11.

 

 

wernisaż wystawy – piątek 23.09.2022 r., godz. 18:00,
miejsce wystawy – Galeria Nierzeczywista RSF, ul. J Matejki 10, Rzeszów,
czas trwania wystawy – 12.10 2022 r.
Partnerem wydarzenia jest 6×7 Leica Gallery Warszawa.

Lądowanie na księżycu – historia prawdziwa

20 lipca 1969 roku spełniło się jedno z najbardziej ambitnych marzeń w dziejach ludzkości. Tego dnia cały świat z zapartym tchem obserwował wydarzenia w kosmosie. Amerykański pojazd zmierzał do Księżyca, a miliardy ludzi przeżywały te emocje przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych. Słowa Neila Armstronga wypowiedziane z powierzchni Srebrnego Globu: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” przeszły do historii. 

 

W prezentowanym w Galerii Nierzeczywista RSF w ramach Rzeszowskiego Weekendu Fotografii, projekcie fotograficznym „Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa“ Thomas Herbrich opowiada swoją wersję wydarzeń z 1969 roku, przy pomocy 25 czarno-białych fotografii opatrzonych dowcipnymi i inteligentnymi tekstami. Wystawie towarzyszy  polskojęzyczna publikacja albumowa. 

 

„Historia pierwszego lądowania na Księżycu to matka wszystkich teorii spiskowych” – pisze Herbrich. Z pewnością wątpliwości i spekulacje na temat realności tego wydarzenia należą do najbardziej rozpowszechnionych mitów współczesnej popkultury. Fotograficzna opowieść niemieckiego artysty dotyka kwestii wiarygodności medium fotografii, a także zwraca uwagę na wyjątkowe zamiłowanie człowieka do wszelkich teorii spiskowych. 

 

„Napisałem humorystyczną i groteskową historię: trochę szaloną i w sposób oczywisty przesadzoną. Ale towarzyszą jej „archiwalne“, bardzo prawdziwie wyglądające fotografie. Jeśli opowiedziałbym tę historię tylko słowami, nikt by mi nie uwierzył. Ale ze zdjęciami to już zupełnie co innego“– mówi Herbrich.

 

Thomas „Stanley“ Herbrich (ur. 1955)  –  niemiecki fotograf, od lat zajmujący się efektami specjalnymi. Zainspirowany filmami Stanleya Kubricka rozpoczął pracę w przemyśle filmowym. Był m.in twórcą scenografii i efektów specjalnych do filmu Rolanda Emmericha pt. „Zasada Arki Noego”. Po tym doświadczeniu wrócił do  fotografii. Jego zdjęcia są zawsze mieszanką rzeczywistości i fikcji. To fotografia narracyjna. Snując opowieść, artysta stara się przede wszystkim intrygować, ale także zabawiać odbiorcę. Jego motto brzmi „Zaskocz siebie i swoją publiczność!”. Herbrich pracuje na co dzień jako fotograf studyjny, a także podróżuje z wykładami i pokazami. Jego zdjęcia były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie.

 

Zapraszamy także na pozostałe wydarzenia w ramach Rzeszowskiego Weekendu Fotografii #RWF2022.
W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, do 30 września wisi wystawa Tomasza Tomaszewskiego „Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś”.
W Rzeszowskich Piwnicach, wystawa Małgorzaty Wakuluk „Nie o tym”.
W najbliższy czwartek 22 września o godzinie 18:30 w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy Anity Andrzejewskiej „Outside In”.

 

Przy okazji przypominamy o trwającym cyklu poniedziałkowych, otwartych spotkań poświęconych fotografii. Poniżej zaproszenie na październikową edycję spotkań "PDF" w Galerii Nierzeczywistej RSF.


Koordynat GPS miejsca: 50.0380000°N, 22.0033435°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora. 

 

Miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF, ul. Matejki 10
Organizator: Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa