Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-09-01 - 2022-09-30

Wydarzenia w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Zapraszamy na wydarzenia w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.

 

[MIEJSCE]           Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

[TERMIN]            1–30 września 2022 r.

 

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Tegoroczna jubileuszowa edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna wpisała się w te obchody, przygotowując dla czytelników interesujące wydarzenia.

 

Program:

 

10 –11 września 2022 r.

Pracownia Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie, ul. Dąbrowskiego 58A 

Warsztaty tkackie dla dorosłych

Zajęcia miały charakter praktyczny. Uczestnicy uczyli się zakładać osnowę i tkać splotem płóciennym, korzystając z tradycyjnych technik tkackich z okolic Krosna. Praktykę urozmaiciła teoria – opowieści o historii tkactwa, podstawowych narzędziach oraz stosowanych surowcach i kolorach. Warsztaty poprowadziła Monika Besztreda, która od  20 lat projektuje i własnoręcznie wykonuje tkaniny z surowców naturalnych, zwłaszcza lnu.

 

12 września 2022 r.

Filia nr 4 WiMBP w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 15

„Podkarpackie kolekcjonerstwo – dialog z tradycją” – wykład Barbara Adamskiej

Historyk sztuki Barbara Adamska przybliżyła słuchaczom rolę gromadzenia śladów przeszłości w kształtowaniu tożsamości mieszkańców małych ojczyzn.

 

14 i 17 września 2022 r.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13 

Warsztaty garncarskie dla dorosłych

W ciągu dwóch dni uczestnicy poznają historię  regionalnego garncarstwa oraz techniki tworzenia naczyń z gliny, w tym  na kole garncarskim. Stosując tradycyjne techniki rzemiosła garncarskiego z okolic Medyni Głogowskiej, własnoręcznie ulepią naczynie. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem pracy na kole garncarskim, Andrzej i Barbara Plizgowie, prowadzący rodzinny warsztat, w którym tradycja i sztuka ludowa odgrywają znaczącą rolę.

 

1–30 września 2022 r.

Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP w Rzeszowie, ul. Żeromskiego 2

 „NIE TYLKO BRYKI I WYBRYKI – szkolne dziedzictwo: zdjęcia, dokumenty, podręczniki i obiekty” – wystawa ze zbiorów Krzysztofa Neuberga

Prezentowane zbiory pochodzą z prywatnej – gromadzonej przez kilka lat – unikatowej kolekcji będącej świadectwem rangi edukacji, jej roli i znaczenia w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia Polaków, bez względu na to, w jakim okresie historycznym  przyszło im wzrastać i w jakim środowisku żyć. Krzysztof Neuberg prezentuje swoje zbiory w wyjątkowych kolażach przygotowanych w kontekstach tematycznych związanych m.in. z edukacją artystyczną, jak i anegdotycznych, dotyczących wpisów i zachowań uczniów.

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.

 

Miejsce: Rzeszów, różne lokalizacje
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa